PočetnaInternetKoliko smo sigurni na Internetu?

Koliko smo sigurni na Internetu?


Koliko li je danas samo primamljivo kupiti bilo što na Internetu da bismo smo se u društvu pohvalili da smo i mi nešto kupili tako dobro, a tako jeftino. Mnogi misle da će proći mnogo jeftinije kupujući na nepoznatim sajtovima bez ikakve zaštite. Takve stranice su najčešće prevara, a naše kartice i mi sami žrtva te prevare.

Registracija na mnogim sajtovima

Nije se dobro registrirati na mnoge sajtove jer uz svoj mail dajemo osobne podatke koji zapravo i nisu potrebni vlasniku stranice a mogu se zloupotrijebiti, dakle trebamo paziti kada, kome i u kolikoj mjeri ostavljamo podatke. Ukoliko niste sigurni izmislite nečije ime nego da vaše ne bude zloupotrebljeno. Ima li nešto gore od toga kada nam dođe mail od foruma na koji smo se registrirali o nekoj nepotrebnoj vijesti? Mnogi se zbog toga i ne žele registrirate što je jednim dijelom dobro, a drugim sasim krivo razmišljanje, a problem se opet vraća na nas, ne čitamo uvjete korištenja stranice koji su jako važni zbog sigurnosti, ponašanja i korištenja vaših podataka.

s2

Broj kreditne kartice

Ne može se reći da je suludo dati broj kartice nekome i negdje na Internetu, ali svakako treba oprezan zbog velikog broja prevara baš onih koji su najmanje zainteresirani za to, a ipak su odlučili naručiti nešto. Takozvani hakeri ne čekaju priliku bilo kada i bilo gdje, uvijek ih ima na Internetu u i uvijek su aktivni, a mi smo ti koji trebamo prepoznati kada je sigurno prepisati broj sa svoje kartice. Primjer gdje je u 99% slučajeva sigurno ostaviti broj svoje kartice je PayPal ili WesternUnion.

Primjer česte greške kod kupovine na eBay-u

Često nas pretraživajući najveći online prodavaonicu zaintrigiraju mnoge stvari, a nismo ni svjesni o kakvoj se prevari radi. Kod kupnje na eBay.com nije važno koliko je cijena dostave i artikla, nego od koga kupujemo određeni artikl. Kako bi smo provjerili pouzdanost prodavača najbolje je na njegovom profilu pregledati komentare, te uspješnost prodaje u posljednjih 12 mjeseci. Primjer 200 ne zadovoljnih kupaca na 5 000 prodanih artikala je zaista velika brojka, a takav prodavač je ne siguran.

Spam mailovi

Nekada „čačkajući“ po svom mailu pronađemo neke poruke koje su nam došle a nalaze se u Spam mapi, to su poruke koje nas privlače nekim jeftinim proizvodima, a mi zauzvrat trebamo ostaviti broj svoje kartice ili bilo što drugo. Na takve poruke ne bi smjeli odgovarati niti kontaktirati s pošiljateljem. U posljednje vrijeme kruže određene poruke našim mailom koje se predstavljaju kao Google vlasnici koji su nas spremni nagraditi određenom svotom novca ukoliko im pošaljemo broj svoje kartice, također se radi o hakerskom napadu Googleovog servera smještenog u Španjolskoj.

Prvi hakeri

Otkad nešto postoji, postoje oni kojima se to ne sviđa, pa tako pokušavaju to iskorijeniti. Ista stvar je s globalnim WAN sustavom, Internetom. Hakeri se zovu one osobe koje odlično poznaju harder i softver računala te to iskorištavaju za krađu podataka, rušenje računala ili bilo čega drugog. Prvi hakerski napadi su se izveli ni više ni manje nego iz siromašne afričke države Nigerije.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular