Posljednjih smo godina svjedoci sve više priča koje govore kako na internetu nismo nimalo sigurni. Dapače, špijunira nas se sa svih strana, a opasnost kao da prijeti iz svakog ugla. No, sva ta špijunaža, posebice ona od strane policije, ponekad urodi i nečim kvalitetnim. Primjerice, neki od terorističkih napada spriječeni su zahvaljujući informacijama koje su razotkrivene na internetu.
Policija posljednjih nekoliko godina svoje radnje špijunaže seli na internet, jer upravo je internet mjesto gdje se dogovaraju zakonski prijestupi. Iako su internet i društvene mreže sjajno mjesto za praćenje kriminalaca, pokazalo se kako su društvene mreže i sjajno mjesto za predviđanje prosvjeda i nemira.
U istraživanju koje je provedeno, algoritam je koristio i analizirao više od 1.6 milijuna tvitova na Twitteru. Na temelju tih podataka, dobiveni su podaci koji su mogli točno razaznati kada će se i gdje nemiri dogoditi.
Zanimljivo, podaci su dobiveni i čak nekoliko sati prije nego što je policija uspješno provela svoje mjere i saznala što se događa. Dakle, Twitter ali i ostale društvene mreže su sjajni pokazatelj ponašanja ljudi i u budućnosti će zasigurno igrati veliku ulogu u sprječavanju nemira.
Piše: M.Ž.