Facebook je danas jedna od najraširenijih, ako ne i najraširenija komunikacijska mreža na internetu. Nešto što je počelo davne 2004. godine kao običaj projekt koji je trebao olakšati komunikaciju između nekoliko srednjih škola je prepoznato kao nešto što ima potencijal povezati cijeli svijet. I danas je Facebook baš to – mreža preko koje je povezan gotovo pa cijeli svijet (barem onaj dio u kojemu postoji internet).
Jedan od najboljih načina kako možemo koristiti Facebook je za chat, dopisivanje ili razgovor s prijateljima ili ostalim korisnicima koji nam možda i nisu prijatelji, ali s kojima isto tako možemo ostvariti kontakt. Facebook Messenger je sada samo Messenger i postoji kao odvojen dio od Facebooka (sa svojom pripadajućom Lite verzijom).
Bez obzira na to Facebook je mjesto na kojemu radimo jako puno drugih aktivnosti od kojih je naravno jedna od najvažnijih – prihvaćanje zahtjeva za prijateljstvima. I tu je ono gdje se može da tako kažem pojaviti ”problemi” i gdje u priču ulazi ova Snooze mogućnost koja je jedna od mnogih mogućnosti koje Facebook nudi svojim korisnicima. Što je Snooze tipka, gdje se točno nalazi i čemu točnije služi – pročitajte u nastavku.
Stop nepoželjnim objavama prijatelja na Facebooku koje iritiraju
Svi oni koji koriste Facebook znati će o čemu govorim. Svatko od nas tko koristi Facebook i tko ima barem jednog Facebook ”prijatelja” (iako su u popisu prijatelja ne znači automatski da nam i jesu- prijatelji) vjerojatno se barem jednom u životu susreo s nečime što je njegov ”prijatelj” (ili prijateljica) objavio i što mu se baš i nije svidjelo. Bilo da se radi o objavama i vijestima koje nas jednostavno ne zanimaju ili da se radi o nekim porukama koje imaju uvredljiv sadržaj, zna se dogoditi da nas tu i tamo objave, inače naših jako dobrih prijatelja, znaju iritirati.
Najjednostavnije bi bilo kada bismo te prijatelje jednostavno ”unfriend-ali” ili kada bismo ih maknuli sa popisa prijatelja. To bi čak bilo i poželjno ako osoba koju imamo na Facebooku nismo ili često ili uopće u kontaktu, a ta osoba nastavlja objavljivati za nas nepoželjan sadržaj. Druga opcija bila bi kada bismo pod opcijama prijatelja na Facebooku odabrali opciju koja glasi ”unfollow” ili ”prestani slijediti objave”.
Na taj način više nam ne bi bile pokazane objave tih prijatelja, s time da ovo funkcionira polovično iz razloga što sada Facebook daje mogućnost čitanja i praćenja svega onoga što naši ”Facebook prijatelji” objavljuju, bilo da se radi o internetskim stranicama ili objavama drugih prijatelja.
Ovo je nešto zbog čega se bunio velik broj Facebook korisnika jer Facebook na ovaj način izravno ugrožava privatnost Facebook korisnika, no s obzirom na to kako se Facebook jednostavno ”oglušio” na prigovore, stvari su ostale. Postoji ipak način kako stati na kraj nepoželjnim objavama, a taj način se zove ”Snooze”.
O čemu se točnije radi?
Umjesto da one prijatelje, koji ili tu i tamo ili vrlo često znaju objaviti neke stvari koje vi ne želite niti vidjeti niti čitati, jednostavno maknemo sa popisa prijatelja mi ih umjesto toga možemo ”uspavati”. Tu nisam mislio na to da ih uspavamo medicinskim postupkom jednom zauvijek nego da uključimo Facebook mogućnost koja se zove Snooze.
Ova Facebook mogućnost je vrlo nova i puštena je u korištenje prije nekoliko dana, s time da njezina implementacija još uvijek nije u konačnoj fazi. Prema svemu sudeći mogućnost je postavljena kao odgovor na ono u vezi čega se vrlo velik broj korisnika žalio, a to je nemogućnost micanja ili ”negledanja” onih objava i stvari koje korisnik od svojih prijatelja ne želi vidjeti.
Ova mogućnost je primijećena od strane TechCrunch-a još u rujnu ove godine, s time da je trebalo neko vrijeme ne bi li se mogućnost u potpunosti implelentirala u Facebook. Radi se o stišavanju ili uspavljivanju (prema engleski ”snooze” ili uspavati) svih korisnika, Facebook stranica ili pak Facebook grupa na maksimalno vrijeme trajanja od čak trideset dana.
Ova mogućnost je vrlo korisna ako recimo imate prijatelja koji vam je drag i kojeg volite (ili se znate s njime ili s njome dugo vremena), ali u posljednje vrijeme ta osoba ničim vidljivim izazvana počne na Facebook pisati ili objavljivati stvari koje su vama u najmanju ruku neprihvatljive ili ih jednostavno ne želite vidjeti (u suprotnom slučaju ako vam ta osoba i nije toliko draga razmislite o tome da je jednostavno maknete s popisa prijatelja).
Uspavajte do 30 dana i Facebook stranice te Facebook grupe
Osim zgodne mogućnosti uspavljivanja vaših donedavno vrlo dragih Facebook prijatelja na vremenski period do 30 dana Snooze isto tako daje mogućnost korisnicima uspavljivanje i Facebook grupa te Facebook stranica. Ovo je isto tako korisno ako ste recimo član neke grupe ili ste ”lajkali” neku Facebook stranicu koja vam je inače dobra i inače volite čitati/gledati sadržaj onoga što ondje piše, ali u zadnje vrijeme ili ponekad vam taj sadržaj i nije od interesa ili ga iz bilo kojeg vama znanog razloga ne želite vidjeti.
Naravno, kada vremenski period od 30 dana prođe Facebook će vas o tome obavijestiti i pitati vas želite li tu grupu/stranicu ili vašeg Facebook prijatelja ponovno staviti na spavanje ili ćete stvari vratiti na stvari kako su one bile prije (s time da ako se neželjene epizode pojave možda biste trebali razmisliti i o ”dislike” određenih stranica i/ili grupa ili o micanju nekih ljudi s vaših popisa prijatelja).
Je li Snooze tipka dobra ili loša ideja?
Jedan dio korisnika smatra kako je ovo dobra ideja, dok se drugi opet dio korisnika pita je li ovo samo još jedan od načina na koji Facebook ostvaruje još veću kontrolu nad svojim korisnicima. Istina jest da će meni, ako recimo vidim a neki moj prijatelj u posljednje vrijeme objavljuje ”svašta” na Facebooku ili da svašta komentira, meni osobno pomoći tako što ću ga staviti u Snooze mod.
No postavlja se pitanje koliko je ovo uistinu potrebno? Postoje opcije kao što su prestanak praćenja prijatelja i čak prestanak praćenja grupa tako da se ove opcije mogu iskoristiti za ovakve slučajeve. U krajnjem slučaju tu je i onaj ”unfriend”. Hoće li sve u svemu Snooze tipka biti korisna ili samo još jedna od opcija koje nikada nećemo koristiti? Vrijeme će pokazati. Bilo kako bilo, Snooze tipka se sada dok ja pišem ovaj članak, polako, ali sigurno implementira na cijeli Facebook svijet.
Piše: I.H.