U svijetu društvenih mreža već dugo vremena nismo imali nekog novog konkurenta koji bi bilježio značajan i brzi porast korisnika. No, krenuli su američki predsjednički izbori, a u prvi je plan iskočila društvena mreža Parler – koja garantira slobodu govora svim korisnicima. Samim time, ta je društvena mreže okrenula jedno novo poglavlje, uslijed sve strože kontrole objava od strane Facebooka i Twittera.
Parler (franc. “govoriti”) osnovan je 2018. godine u Nevadi od strane John Matze-a i Jared Thomson-a. Iako je ova društvena mreža imala iznimno spori rast i gotovo da nitko nije čuo za nju, stvari su se promijenile prije nekoliko mjeseci. Danas je Parler alikacija na vrhu ljestvice najpreuzimanijih aplikacija u SAD-u (na Google Play-u). Mjesecima je Parler bilježio oko 2.000 preuzimanja mjesečno, da bi nakon sage s predsjedničkim izborima naglo skočio.
Zanimljivo je da danas Parler dobiva toliko novih korisnika u jednoj minuti, koliko je prije svega nekoliko mjeseci dobivao u jednom danu. U tjednu američkih predsjedničkih izbora Parler je bilježio oko 4.5 milijuna korisnika, no danas je taj brojka znatno veća. Među mnogobrojnim korisnicima ima i nekih poznatih lica, kao što su: Alex Johnes (šef InfoWarsa), Rudi Giuliani (Trumpov odvjetnik), Eric Trump, itd.
Sagledamo li cjelokupnu situaciju iz jedne druge perspektive, lako se može zaključiti kako dio korisnika bježi s Twittera na Parler. Naime, Twitter je u vrijeme predsjedničke kompanije u SAD-u počeo obilježavati mnogobrojne izjave Trumpa i njegovih pristaša – upozoravajući kako se možda radi o lažnim vijestima. Dakako, ta se činjenica ne sviđa dijelu korisnika pa zbog toga traže novu mrežu na kojoj neće biti “kršenja slobode govora”.
Twitter i dalje ne odustaje od svoje prakse označavanja spornih objava, bez obzira što time “tjera” dio korisnika na druge platforme – među kojima je trenutno hit Parler. Iako Parler značajno raste posljednjih tjedana i mjeseci, nekako se stjeće dojam da ipak ne može ugroziti popularnost Twittera i ostalih popularnih društvenih mreža. Vjerojatno se samo radi o “pobunjenicima” koji će se prije ili kasnije vratiti na najpopularnije digitalne platforme današnjice.
Piše: M.Ž.