Korisnici interneta već su duže vremena pod globalnom pratnjom velikih kompanija i sigurnosnih agencija. Bez obzira na sva pravila o zaštiti privatnosti jasno je kako smo danas više nego ikad izloženiji kršenju privatnosti. Ni u kojem trenutku ne možete biti sigurni da vašu poruku, poziv, video poziv, poslanu datoteku netko nije presjekao i pratio što to imate za podijeliti s ostalima. Najnovija potvrda takvog slučaja vezanog uz jedan veliki komunikacijski brend dolazi nam sa tjednika Der Spiegela.
U središtu pozornosti ovog je puta jedan od najpoznatijih brendova za online komunikaciju – Skype. Der Spiegel ima dokumente koji potvrđuju kako je veliki broj komunikacija putem te mreže bio praćen od strane National Security Agency (NSA). NSA je u protekloj godini puno puta bila osporavana i veliki su se sukobi vodili između nje i ostatka svijeta koji se bori za privatnost. Ovog puta NSA se opet petljala u privatnost korisnika, za što je Der Spiegel ispostavio službene dokumente koji to potvrđuju.
U dokumentu stoji kako NSA ima potpuno pravo na praćenje tekstualnih poruka, glasovnih i video poziva, te dijeljenih datoteka na komunikacijskoj platformi Skype. Nadzor Skypea od strane NSA seže još u daleku 2011-u godinu, kada je u prvom planu bilo praćenje tekstualnih poruka i glasovnih poruka. No, ubrzo je spektar praćenja narastao, pa je tako od srpnja iste godine NSA pratila i dijeljenje datoteke. Sve u svemu, ako bi primjerice nekoliko poslovnih klijenata na raznim krajevima obavljalo komunikaciju i slalo dokumente putem Skype-a, NSA je mogla pratiti sve što se događa, pa tako i slušati razgovore te provjeravati sadržaj datoteka.
U kojoj su mjeri u stvarnosti praćeni korisnici i koji su korisnici zbilja praćeni još nije poznato. Također nije jasno da li se radi o samo određenim skupinama ljudi ili je NSA mogla pratiti sve korisnike Skype-a. Jasno je samo kako je došlo do strogog kršenja prava privatnosti, za što je Der Spiegel iznio i relevantne dokaze.