PočetnaInternetDruštvene mrežeKlinci sve više na društvenim mrežama

Klinci sve više na društvenim mrežama


Facebook i ostale slične društvene mreže sve su češće kritizirane od analitičara i pedagoga, a razlog tome je veliki broj djece koja su tamo prijavljena. Problem nastaje kada se mala djeca prijavljuju na društvene mreže jer velika većina pedagoga smatra da je takvo što vrlo opasno i može ozbiljno naštetiti djeci.

Iako, će mnogi roditelji samo odmahnuti rukom kada se spomene opaska na prerano korištenje društvenih mreža, to je ipak puno veći problem nego što roditelji misle. Nažalost, danas je veliki dio mladih roditelja prijavljen na društvene mreže i smatraju ih kao sastavni dio života. No, djeca u dobi do 14 godina nisu spremna donositi isključivo odgovorne i pametne odluke pa to može u krajnjem slučaju našteti samoj djeci.

Najnovija istraživanja pokazala su kako najčešće korištena društvena mreža na koju se klinci prijavljuju upravo Facebook. Tako imamo situaciju da 52 posto djece starosti do 16 godina koristi Facebook. Na drugom mjestu po broju prijavljene djece je servis WhatsApp kojeg koristi čak 40 posto djece navedene starosti. Nakon toga slijede BBM (24 posto), Snapchat i Ask.fm čiji su postoci manji od 10 posto. Analitičari su spomenuli kako ulazak djece u ranoj dobi može stvoriti negativnu sliku o svijetu i kod pojedinih klinaca stvoriti agresivnost i potaknuti na nasilje. Da je tome tako, pokazala su i istraživanja gdje je dokazano kako djeca objavljuju negativne komentare. Negativni komentari nastaju u prosjeku oko 11 godina, a objavljuje ih čak 20 posto djece. Još jedna zanimljiva činjenica je da se čak 25 posto djece okušalo u provaljivanju na tuđe korisničke račune. Velika većina u tome je i uspjela, nakon čega je uslijedilo objavljivanje komentara i objava na tom provaljenom tuđem računu.

Pedagozi su napomenuli kako roditelji ostavljaju previše slobode djeci i dopuštaju im da se prijave na mrežu. Bez obzira na povjerenje, napomenuli su kako je bitno da roditelji znaju što i kako rade njihova djeca na internetu. Dakako, preporuka pedagoga je da roditelji zabrane djeci prijavu na društvene mreže prije navršenih 14 godina.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular