Dopuštajući vam opciju da izbrišete svoje poruke, Google kaže da njegova aplikacija za razgovor Allo, koja radi na osnovi AI-a tj. umjetne inteligencije, može to učiniti bolje. No vaša privatnost je u vrlo upitna.
Googleov Allo omogućuje korisnicima aplikaciju za razgovor s ugrađenim Google asistentom, nudeći automatski generirane razgovor naziva Smart Replies (pametni odgovori) te druge kompjuterski generirane prijedloge u vašem svakodnevnom životu.
Da bi te značajke učinio što korisnijima, Google je napravio kompromis s vašom privatnosti, potvrdila je tvrtka u srijedu. Umjesto da vaše poruke zadrži na svojim serverima na kraći vremenski period, tvrtka će ih zadržati na neodređeno, ili barem dok ih ručno ne izbrišete.
Googleov Allo, s opcijom Smart Reply u akciji
To je, Google je obznanio u srijedu, promjena u odnosu na ono što je tvrtka rekla nekim novinarima prije njihove godišnje konferencije razvojnih programera, I/O u svibnju. Iako je tvrtka na početku razmotrila mogućnost da poruke zadrži privremeno, testiranja Alloa su otkrila da njegova Smart Reply tehnologija radi bolje ako ima dužu povijest poruka korisnika iz koje uči.
Ova promjena razlikuje Allo od drugih aplikacija za razgovor koje su ugradile zadane postavke za privatnost, umjesto da prepusti odgovornost korisnicima da izbrišu sve poruke da ne ostaju u tvrtkinim serverima. To također znači da je malo vjerojatno da to Googleu zadaje probleme s vladama diljem svijeta, koje su kaznile tvrtke koje ne drže kopije poruka svojih korisnika.
U izjavi, Google je objasnio ovu odluku kao da je u interesu samih korisnika.
Dali smo našim korisnicima transparentnost i kontrolu njihovih podataka unutar Google Allo. Naš je pristup jednostavan-vaša povijest razgovora je spremljena dok je vi ne odlučite izbrisati. U Allou možete izbrisati određene poruke ili cijele razgovore“, rekao je glasnogovornik Googlea.
Štoviše, Allo nudi i Incognito način rada, koji omogućuje cjelovitu enkripciju razgovora, tj. poruke ostaju zamućene i nečitljive kada prolaze kroz servere tvrtke.
Tajno: Više o privatnosti poruka
No svi ovi korisnički izbori nisu nužno dobra stvar, rekla je Eva Galperin, analitičarka globalne strategije u Electronic Frontier Foundation, koja se zalaže za online privatnost. U aplikacijama koje dopuštaju korisnicima izmjenjivanje između privatnih i manje privatnih načina rada, korisnici biraju krivi način rada ili pogrešno vjeruju da je cijela aplikacija sigurna.
„Kad ljudi imaju takve vrste izbora, lako je pogriješiti“, rekla je.
Druge usluge za razgovor poput WhatsAppa u vlasništvu Facebooka i Appleovog iMessagea, imaju drugačiji pristup. On ne ostavlja izbor korisnicima da brišu poruke ili izaberu opciju enkripcije. Umjesto toga, poruke korisnika su u cijelosti šifrirane zadanim postavkama.
Google nije pokušao ponuditi uslugu za razgovor s cjelokupnom zadanom enkripcijom, jer treba pročitati poruke kako bi njegova Smart Reply tehnologija mogla raditi. Da su zadržali poruke na najkraće moguće vrijeme, bio bi to ustupak privatnosti u svojoj novoj aplikaciji osnovanoj na umjetnoj inteligenciji.
Prema Googleu, taj je kompromis previše zasjenio Smart Reply opciju.