PočetnaInternetDruštvene mrežeFacebook, Messenger, WhatsApp i Instagram ponovno u funkciji. No što je uzrokovalo...

Facebook, Messenger, WhatsApp i Instagram ponovno u funkciji. No što je uzrokovalo višesatni kvar?


Facebook, WhatsApp, Messenger i Instagram ponovno su u funkciji. Nakon posljednjeg rušenja sustava, koje je trajalo više od šest sati, problem je otklonjen i sve je vraćeno u normalno stanje. No kako to obično biva, kada se pojavi takav problem (pogotovo kada se on pojavi po treći puta u jednoj godini), dolaze i nastaju različite špekulacije i pretpostavke. Što je moglo uzrokovati takve probleme? Je li u pitanju hakerski napad? Je li u pitanju neka tajna organizacija? Je li napad uzrokovao koronavirus? Pitanja je mnogo, dok je odgovora vrlo malo.

Veliki društveni mediji još uvijek su u velikim problemima: Instagram, WhatsApp, Facebook i Facebook Messenger doživjeli su u ponedjeljak ujutro raširene prekide i rušenja, što znači da mnogi korisnici širom svijeta nisu mogli koristiti neke od najpopularnijih web stranica: Facebookove usluge. Prekid rada poznatih mreža trajao je više od šest sati. Što je dovelo do kvara i može li se nešto takvo ponoviti?

Čini se da će se Facebook.com nekim korisnicima vratiti, što je počelo s tvrtkom Newsroom i čini se da se proširuje na cijelu web stranicu i društvenu mrežu. No Instagram i druge usluge u nekim su područjima i dalje nedostupni, što nas dovodi do uvjerenja da se usluge nastavljaju od regije do regije. DownDetector, web stranica koja prati nestanke internetskih usluga, pokazala je da se sve usluge suočavaju s problemima u mnogim dijelovima svijeta. Bilo je i izvješća da usluge s računima povezanim s prijavama na Facebook, poput Airbnba i Strave, ne rade.

Ubrzo nakon početka prekida, Facebookov izvršni direktor za komunikacije, Andy Stone, prvi je na Twitteru podijelio ažuriranje u kojem je rekao da je tvrtka svjesna problema i da trenutno radi na rješavanju problema, a nakon toga je uslijedila objava na Twitter računu WhatsAppa. Ubrzo nakon toga, službeni račun Facebooka potvrdio je da korisnici imaju problema s pristupom aplikacijama i proizvodima tvrtke. Glavni tehnički direktor Facebooka Mike Schroepfer poslao je na Twitteru ispriku četiri sata nakon prekida, a nakon šest sati tvrtka je poslala još jedan tweet u kojem se ispričava jer se njegove usluge ponovno pojavljuju na mreži.

Problem je mogao utjecati i na druge Facebook proizvode: neki su korisnici također prijavili probleme s uslugama igre Oculus tvrtke. Zapažena korisnica na Facebooku i Twitteru Jane Manchun Wong upozorila je korisnike putem tveeta neka ne restartiraju svoje Oculus uređaje tijekom prekida kako ne bi izgubili igre. Dizajner VR igara i softvera Julien Dorra tweetovao je video zapis kako je to učitati Oculus usred prekida.

 

Što se točno dogodilo?

Niti jedan od računa na Facebooku, WhatsAppu ili Instagramu nije objasnio što je izvorno uzrokovalo ispad, što je dovelo do nagađanja i analiza. U ovom trenutku većina se slaže da ovo nije hakiranje ili usmjeren napad na infrastrukturu Facebooka, a izvori su za New York Times rekli da to vjerojatno nije bio cyber napad jer ”malo je vjerojatno da će jedno hakiranje utjecati na toliko aplikacija odjednom.” Umjesto toga, dokazi pokazuju da su mrežni putevi tvrtke do internetskih prostora jutros jednostavno nestali bez objašnjenja.

U tweetu, Krebs je pojasnio sa svojim uvjerenjem da su rute graničnog prolaza (BGP) koje opslužuju Facebook-ov DNS nestale, što svaku web lokaciju na Facebook domeni čini nedostupnom. To vjerojatno objašnjava zašto su njegove usluge i pristup za prijavu trećih strana, kao i Instagram/WhatsApp/Facebook Messenger, potpuno obustavljene.

 


Druge mrežne tvrtke primijetile su i teoretizirale problem s BGP rutama, uključujući i Cloudflare SVP Danea Knechta, koji je na Twitteru napisao kako je Facebook DNS i druge usluge u prekidu te da su “njihove BGP rute povučene s interneta”. Napomenuo je da je Cloudflare također vidio vlastite neuspjehe, no naknadni je tweet sugerirao da se oporavlja. Odvojeno, glavni direktor tvrtke Cloudflare John Graham-Cumming na Twitteru je vidio kako se Facebook-ove BGP promjene događaju i predložio da se uglavnom radi o povlačenju BGP rute.

 

Je li glavni uzrok problema BGP?

Dok je DNS numerička adresa web stranice na internetu (što je prevedeno s ‘www.___.com’ koje upisujete u traku za pretraživanje), BGP rute su putevi kojima zahtjevi prolaze putem poslužitelja i računala da bi došli do odredišta. Kada su Faceboo -ove BGP rute navodno povučene s interneta, web stranice povezane s tim rutama (poput gore navedenog Cloudflare) počele su se rušiti, a Facebook stranice i usluge postale su nedostupne.

Stručnjaci teoretiziraju da se jutros dogodila promjena konfiguracije, koja je dovela do pada BGP ruta, a to je Facebook spriječilo daljinske promjene; od sada je samo fizički pristup mogao popraviti štetu. Gore spomenuto izvješće New York Timesa podržava tu teoriju, pozivajući se na navodni interni Facebook dopis koji govori da je mali tim zaposlenika poslan u podatkovni centar tvrtke Santa Clara, kako bi ručno resetirali poslužitelje tvrtke.

 

Možemo li očekivati ovakva ili slična rušenja i u budućnosti?

“Prekidi i rušenja se povećavaju i često mogu ukazivati na kibernetički napad, no to može dodati zabunu već u ranoj fazi dijagnosticiranja uzroka”, rekao je Jake More, stručnjak za kibernetičku sigurnost i antivirusnu tvrtku ESET, TechRadar. “Kao što smo vidjeli s Fastlyom ljeti, rušenja stranica i usluga češće potječu od neotkrivene programske greške ili čak ljudske pogreške.”

U ožujku i travnju ove godine došlo je do slično velikog prekida, kojom je bila zahvaćena svaka od Facebookovih usluga: Facebook, Instagram, WhatsApp i Facebook Messenger, pri čemu je svaki puta usluga bila nedostupna na vrijeme dulje od pola sata. No, s obzirom na to koliko su brzo ta pitanja riješena, čini se da je posljednji prekid katastrofa mnogo većih razmjera. Do posljednjih prekida došlo je zbog greške u sustavu naziva domene (DNS) ovih usluga, što ipak naizgled nije tako ozbiljno kao problem s BGP-om.

Hoće li se takvi problemi događati u budućnosti, ostaje nam za vidjeti.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular