Steemit je relativno nova društvena mreža koja je unazad par mjeseci počela dobivati sve veću i veću pozornost. Trenutačno ima preko milijun korisnika i jedna je od najposjećenijih stranica u svijetu.
Ako mislite da je to samo još jedna kopija Facebooka ili Twittera, varate se. Steemit je jako integriran sa svojom Steem kriptovalutom i ima neke jako specifične mogućnosti koje druge mreže nemaju. O čemu se točno radi, čitajte u nastavku teksta …
Što je Steemit?
Steemit je djelomično blogging platforma, djelomično društvena mreža. Najjednostavnije rečeno, funkcionira slično kao Reddit; možete dati palac gore ili dolje na tekstove/postove, sljediti teme koje vas zanimaju, kreirati sadržaj i diskutirati o različitim temama s drugim korisnicima.
No, s druge strane za to možete biti plaćeno. I tu dolazi onaj dio s kriptovalutama. Umjesto da dobivate dolare, eure ili kune, Steemit vas plaća u svojoj kriptovaluti. Što ste popularniji, što vas više ljudi slijedi i što više sudjelujete u raspravama, to vam više raste rejting koji vam donosi “novac.
Kako Steemit radi?
Za razliku od ostalih društvenih mreža koje svoj sadržaj spremaju na svoje servere, Steemit sve pohranjuje u svoj Steem blockchain. 99 posto sadržaja sprema u blockchain, dok slike i dalje morate hostati na stranicama poput Imgura.
Korištenje blockchaina ima svojih prednosti, a jedna je da sadržaj nikad ne može nestati. On je uvijek zapisan u blockchainu. Važnije od toga je što je blockchain podloga za dijeljenje novca i čuvanje istih. Svaki dan se generiraju novi Steem tokeni, a podjela izgleda otprilike ovako: 15 posto ide osnivačima Steemit platforme, 75 posto ide korisnicima, 10 posto minerima koji drže blockchain na životu. Kao što smo rekli, što ste popularniji, to više tokena zarađujete.
Koliko možete zaraditi na ovoj platformi?
Steemit definitivno nije platforma preko koje ćete se brzo obogatiti. Naravno, neki postovi postanu viralni i donesu hrpu novaca svom autoru, ali većina sadržaja ne generira ogroman novac.
Ali ako konstantno dijelite sadržaj, sudjelujete u razvoju Steemit zajednice, odgovarate na pitanja korisnika i slično, možete zaraditi nešto novaca. Steemit funkcionira kao i druge društvene mreže, osim ovog dijela s novcem i blockchainom.
Spomenimo ekstreme – jedan korisnike je u jednom tjednu zaradio 100.000 dolara, ali nemojte baš takve cifre očekivati. Mnogi korisnici zarađuju 300-1000 dolara mjesečno, dok novi korisnici svega par dolara mjesečno.
Dobra Steemit reputacija zahtjeva određeno vrijeme i trud koji morate uložiti. No, zašto pisati na Bloggeru ili Mediumu, kad to možete i ovdje, a pri tome i nešto zaraditi?
Steem kriptovaluta
Steem ekosustav vrijedi trenutačno oko 440 milijuna dolara, što ga svrstava u top 40 kriptovaluta na svijetu. Najveća vrijednost 1 Steema je bila 7.31 dolar na početku ove godine, no u većini slučajeva varira između 1.50 i 4 dolara.
Ima li Steemit loše strane?
Ima li Steemit neke loše strane? Naravno da ima, kao i sve druge mreže. Prvo, mreža je tek u začetku, odnosno tek sada dobiva veću količinu korisnika i trebat će još neko vrijeme da ova mreža postane mainstream. Nadalje, novim korisnicima je teško dobiti trakciju da postanu primijećeni, što znači da će zarađivati manje nego stariji korisnici.
Tu je i neizbalansirani sustav glasovanja na kojem se radi i koji će ove godine, nadamo se, postati stabilan i izbalansiran. I spomenimo za kraj – postoji šansa za hakerski napad. Čim se radi o blockchainu i coinovima, sustav postaje meta hakera koji se nadaju ukrasti desetke, ako ne i stotine tisuća coinova koje će kasnije prodati i zamijeniti za neke druge i tako zaraditi prilično veliku svotu novca.
Bez obzira na to sve, naše mišljenje je da je Steemit originalna i dobra društvena mreža, koja će sigurno postati iznimno popularna iduće godine, ako ne već i ove. Dajte joj priliku, možda vam se svidi.
Piše: B.P.