PočetnaInternetDruštvene mreže7 savjeta koji vam mogu pomoći u smanjivanju vremena koje provodite na...

7 savjeta koji vam mogu pomoći u smanjivanju vremena koje provodite na društvenim mrežama!


Velika većina nas koristi društvene mreže. Neki od nas provode više vremena na njima, neki provode manje. Iako društvene mreže mogu biti korisne, one mogu izazvati i veliku ovisnost.

Toliko veliku da automatski posežemo za našim pametnim telefonima i otvaramo neku od njih. Ako ste i sami korisnik društvenih mreža i ako smatrate da provodite previše vremena na njima i općenito na internetu, nastavite čitati ovaj članak. U nastavku slijedi sedam savjeta koji će vam, ukoliko ih se pridržavate, pomoći u smanjenju vremena koje provodite na društvenim mrežama i na internetu.

Advertisement

FACEBOOK

Uklonite prečace društvenih mreža sa ”Home” zaslona pametnog telefona

Prva stvar koju biste trebali učiniti jest uklanjanje svih prečaca aplikacija društvenih medija s početnog zaslona telefona. Postoji dobar razlog za to.

Budite iskreni: koliko često uzmete svoj pametni telefon, kako biste učinili nešto produktivno, poput dovršavanja zadatka za klijenta, ali na kraju dodirnete aplikaciju društvenih medija, koja se nalazi na početnom zaslonu? Možda te ikone aplikacija sadrže određenu privlačnost, zbog koje imamo želju kliknuti na njih. Iz tog razloga bi bilo dobro ukloniti prečace aplikacija za društvene mreže sa početnog zaslona. Na taj način ćete umanjiti mogućnost klika na njih, jer vam neće biti tako dostupne.

drustvene mreze

Onemogućite obavijesti vezane uz društvene mreže

Jedan od glavnih razloga zašto često provjeravamo aplikacije društvenih medija su obavijesti koje primamo od njih. To može biti obavijest o tome da prijatelj objavljuje novu objavu ili da vaš omiljeni kreator prenosi novi video. U svakom slučaju, svaki puta kada dobijete obavijest, dolazite u iskušenje provjeravanja što je i o čemu se radi.

Advertisement

Najgora stvar je što ponekad možete satima koristiti tu aplikaciju za društvene mreže, čak i ako ste je otvorili samo kako biste na primjer, odgovorili na poruku koju ste primili. Kako se to ne bi događalo, najbolje je onemogućiti obavijesti aplikacija društvenih medija. Na taj način neće biti nikakvih obavijesti iz ovih aplikacija i nećete biti u iskušenju pogledavanja istih.

Twitter

Deinstalirajte one društvene mreže koje više ne koristite ili koje više ne planirate koristiti

Postojalo je vrijeme kada su na primjer, Facebook i MySpace bile jedine aplikacije za društvene mreže koje su bile popularne među korisnicima. No sada je situacija znatno drugačija. Sada imamo na desetke društvenim mreža. Od Facebooka i Instagrama do Snapchata, Threadsa, Twittera, dugačak je popis aplikacija za društvene mreže koje ”žele” da ih instalirate na svoj pametni telefon. No, uvijek trebate imati na umu da, što više aplikacija za društvene mreže imate instaliranih na svoj pametni telefon, veća je vjerojatnost da će vas one ometati.

Zato je dobro i poželjno deinstalirati one društvene mreže koje ili ne koristite tako često, koje ne koristite uopće ili koje više ne planirate koristiti. U suprotnom to prelistavanje društvenih mreža, od ”Reelsa” na Instagramu, do dopisivanja s prijateljima putem Messengera, pa provjeravanje obavijesti na Twitteru i chata na Signalu i Telegramu može trajati satima. To znači da možete izgubiti puno vremena na stvari koje zapravo nisu važne, pogotovo ako te obavijesti nisu od neke životne važnosti. Deinstalirajte nepotrebne aplikacije za društvene mreže sa svojih pametnih telefona. Isto tako, ako možete, koristite te društvene mreže na računalu.

 

Ograničite vrijeme koje ćete provesti na svom pametnom telefonu

I Android i iPhone nude mogućnost ograničenja vremena korištenja uređaja. Ovo mogućnost možete koristiti za ograničavanje vremena koje provodite i u korištenju aplikacija društvenih medija. Kako biste postavili ograničenje vremena upotrebe za aplikacije društvenih medija na iPhoneu, otvorite aplikaciju Postavke, odaberite “Vrijeme zaslona”, a zatim odaberite “Ograničenja aplikacije”. Odaberite opciju “Dodaj ograničenje” i proširite kategoriju “Društvene mreže”.

Odaberite sve aplikacije društvenih medija na koje želite primijeniti vremensko ograničenje, a zatim dodirnite “Dalje”. Nakon toga postavite vrijeme koje želite odvojiti za korištenje društvenih medija i omogućite opciju “Blokiraj na kraju ograničenja”. Nakon toga kliknite na “Dodaj”.

Kako biste postavili ograničenje vremena upotrebe za aplikacije društvenih medija na Androidu, možete koristiti aplikaciju ”Digital Wellbeing”. Ova aplikacija dolazi unaprijed instalirana na većini Android uređaja; ipak, ako je vaš pametni telefon nema, možete je preuzeti iz Google Play Trgovine. Nakon što instalirate aplikaciju, otvorite izbornik Postavke na svom Android telefonu, odaberite opciju “Digitalna dobrobit i roditeljski nadzor” ili ”Digital Wellbeing and Parental Control” i dodirnite “Dnevni mjerač vremena” ili ”Daily Timer”.

Dodirnite aplikaciju društvenih medija na koju želite primijeniti vremensko ograničenje, odaberite opciju “Timer aplikacije”, a zatim odaberite količinu vremena koju želite dodijeliti toj aplikaciji po danu. Nakon toga, kliknite na “OK” za spremanje promjena. Nakon što vrijeme istekne, nećete smjeti koristiti tu aplikaciju društvenih medija.

twitter aplikacija

Maknite svoj pametni telefon dalje od mjesta gdje obavljate posao, pogotovo ako radite u uredu ili iz svoga doma

Iako možda zvuči vrlo jednostavno, ovaj je savjet malo teže sprovesti u djelo. No, ako se budete držali ovoga savjeta, dugoročno će vam se to itekako isplatiti. Jednostavno trebate držati svoj pametni telefon dalje od radnog stola. Možete ga držati izvan dohvata ruke ili još bolje, ako je to moguće, neka vaš pametni telefon bude u drugoj prostoriji. Na ovaj način nećete biti u iskušenju da kliknete na društvene medije i nećete čuti obavijesti koje dolaze na vaš pametni telefon.

 

Isprobajte Screenzen

ScreenZen je aplikacija za kontrolu vremena kojeg korisnik provodi koristeći pametni telefon. Posebnost aplikacije leži u tome što dodaje razdoblje čekanja prije pokretanja određene aplikacije.

Točnije, nakon što dodirnete aplikaciju društvenih medija, ScreenZen korisniku postavlja određeno vrijeme, koje treba proći kako bi se aplikacija otvorila. Iako ovo zvuči čudno,  ova vremenska odgoda može pomoći u obuzdavanju želje za stalnim provjeravanjem društvenih medija.

 

Posljednji no i najvažniji savjet od svih: isključite pametni telefon i provedite više vremena s prijateljima, poznanicima i obitelji u stvarnom životu

Ništa nikada neće moći zamijeniti provođenje vremena s čovjekom u stvarnom svijetu. Nikakva društvena mreža, nikakvi ”Reelsi”, nikakva dopisivanja, pa čak ni telefonski pozivi. Druženje uživo najbolji je oblik provođenja vremena s ljudima koji su vam dragi.

Zato, kada se nađete s nekime na kavi ili piću, nemojte tipkati po pametnom telefonu. Ugasite te obavijesti. Ako je nešto zaista jako važno, saznat ćete to. Uživajte u vremenu koje provodite s drugima uživo, bez korištenja pametnih telefona.

Alan Milić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular