PočetnaInternetDruštvene mreže10 najpoznatijih načina koje hakeri koriste da bi hakirali vaše Facebook račune

10 najpoznatijih načina koje hakeri koriste da bi hakirali vaše Facebook račune


Savjeti o tome kako da zaštite vaše Facebook račune od hakiranja…

Hakiranje je nešto što je nažalost danas postalo uobičajena aktivnost na internetu. Elektronska pošta, korisnički računi, sve ovo se nalazi pod rizikom da bude hakirano u slučaju da informacije koje se na tim računima nalaze nisu propisno zaštićene. A ono što je jedna od najpoznatijih meta hakera danas je definitivno i Facebook. Čak i u slučaju da korisnici odaberu snažne lozinke i ako poduzmu sve dodatne sigurnosne mjere, to ne jamči da će njihovi Facebook računi biti sigurni.

I što je ono što svatko od nas može učiniti kako bi maksimalno zaštitio svoj profil? U ovome članku ćemo nešto detaljnije reći o tome koji su najčešći načini koje hakeri koriste kako bi hakirali vaše Facebook profile kao i koje su najučinkovitije metode zaštite.

Pa krenimo.

Upozorenje: ovaj članak služi kao sigurnosno uputstvo i kao takav se ne smije koristiti niti za bilo kakve nelegalne aktivnosti.

  1. Hakiranje lozinke Facebook računa pomoću metode ”phishinga”

”Phishing” je jedna od njpoznatijih metoda hakiranja Facebook računa. Iako postoji cijelo mnoštvo načina na koje se phishing može izvesti, najjednostavniji način koji koriste mnogi hakeri jest kreiranje lažne stranice za ulogiranje, koja sama po sebi izgleda isto kao i prava stranica za ulogiranje. Nakon toga, korisnik dobiva upit da se ulogira na lažnu stranicu, a ulogiranjem  korisnikova elektronska pošta i lozinka bivaju automatski pohranjeni u datoteku koju hakeri kasnije koriste. Nakon što haker skine s interneta datoteku sa korisnikovim podacima, on bez ikakvog problema može vidjeti korisnikovu elektronsku poštu kao i lozinku.

 

Kako izbjeći ”phishing” napade?

  • Nikada se ne ulogiravajte na vaš Facebook račun sa nekih stranih uređaja.
  • Izbjegavajte e-mailove koji od vas traže da se logirate na vaš Facebook račun.
  • Uvijek koristite Chrome, s obzirom da on identificira ”phishing” stranicu.

 

  1. Snimljene lozinke sa pretraživača

S obzirom da pretraživači uvijek žele ‘zapamtiti’ vaše korisničko ime i lozinku, oni isto tako omogućavaju hakiranje na vaše Facebook račune i to putem Password Managera.

Možete posjetiti ovu URL i sami provjeriti koje je od vaših korisničkih imena i lozinki Chrome zapamtio:

chrome://settings/passwords

Kako se zaštititi?

  • Nikada nemojte dopustiti pamćenje lozinki na vašem pretraživaču.
  • Na vašem računalu uvijek koristite snažnu lozinku.

 

  1. Hakiranje vašeg e-mail-a

Jedan od već starijih, ali još uvijek aktualnih načina hakiranja Facebook računa jest putem hakiranja samog email-a. Sve što haker treba učiniti jest pristupiti ID-u vaše elektronske pošte bilo kojeg Facebook računa i sam ručno resetirati vašu lozinku.

Kako se zaštititi?

  • Za vašu elektronsku poštu uvijek koristite snažne lozinke (kombinaciju velikih, malih slova, brojeva i ostalih znakova).
  • Omogućite potvrdu vašeg Gmail računa u dva koraka.
  • Nikada ne ostavljajte vašu e-mail adresu na internetskim stranicama osim ako to baš nije prijeko potrebno.

 

  1. Hakiranje putem mobitela

Pametni telefoni su u današnje vrijeme omogućili milijunima Facebook korisnika jednostavniji i brži pristup njihovim korisničkim računima. No to je otvorilo put i mnogim potencijalnim hakerskim napadima, jer ako hakeri uspiju dobiti pristup mobilnom telefonu svoje žrtve, tada će moći dobiti pristup i njezinom Facebook računu. Od nekoliko programa koji se koriste za špijuniranje mobitela, najpopularniji su Spy Phone Gold i Mobile Spy.

Kako se zaštititi?

  • Kao primarnu zaštitu na vašem mobitelu koristite dobar antivirusni program i prikladnu zaštitu koja će dodatno zaštiti vaš mobitel od neovlaštenih pristupa.
  • Nikada ne instalirajte aplikacije sa nepoznatih izvora (Google Play Store i slični su preporučeni).
  • Odmah nakon što primijetite bilo kakvu nepoznatu aplikaciju na vašem mobitelu- obrišite je.

 

  1. Gledanje skrivenih lozinki

Ako ste omogućili da pretraživač snimi Facebook lozinku u tom slučaju će ona biti vidljiva svakom hakeru (ona je inače skrivena označena crnim točkicama ili sa *******). Sve što haker treba učiniti jest učiniti neke preinake u inspekcijskim elementima vašeg pretraživača. I baš iz ovog razloga- nikada ne ostavljajte lozinku na samoj stranici logiranja. Nadalje, preporučuje se da nikada uopće ne snimate niti jednu lozinku za ulogiravanje na vaš pretraživač.

 

  1. Hakiranje Facebook lozinki putem zlouporabe kolačića

Pristup Facebooku putem HTTP konekcija koje nisu osigurane je jako riskantan. Razlog tomu jest taj što hakeri ukradu žrtvine kolačiće sa pretraživača (sami kolačići se koriste za potvrđivanje korisnika na samoj internetskoj stranici kao i za pristup žrtvinom korisničkom računu). Ovakve vrste napada se češće događaju prreko LAN i Wi-Fi povezivanja.

 

  1. USB hakiranje

Napadač koji ima fizički pristup vašem računalu jedino što treba učiniti jest utaknuti USB koji ima programirane skripte u funkciji da izvuče sve lozinke koje su snimljene na vaš internetski pretraživač.

Kako se zaštititi?

  • U vaše računalo uključujte samo one USB stikove za koje znate da dolaze od izvora kojima vjerujete.
  • Nakon uključivanja USB stikove odmah pokrenite skeniranje da biste vidjeli prepoznaje li vaše računalo USB stik te pokušava li USB stik raditi nekakve aktivnosti.
  • Nikada ne kupujte rabljene USB stikove.

 

  1. Društveni inženjering

Ako kao vaše lozinke koristite jednostavne lozinke, kao što su brojevi mobitela, datumi rođenja i slično, tada sam ‘posao’ hakiranja znatno olakšavate.

Kako se zaštititi?

  • Svoje osobne podatke NIKADA nemojte dijeliti putem e-mailova, telefonski ili putem messengera.
  • Radi izbjegavanja rizika od Baiting-a, blokirajte sve USB uređaje.
  • Ne povezujte vaše uređaje (mobitele, računala i sl.) sa nepoznatim stranicama .

 

  1. Hakiranje Wi-Fi mreže

U slučaju da koristite ‘slabu’ lozinku, svaki haker će vrlo lako hakirati vaš Wi-Fi router. Nakon toga, haker može isto tako hakirati i vašu Wi-Fi mrežu i gledati vaš internet promet, a samo je pitanje vremena kada će hakirati i vaš Facebook račun.

Kako se zaštititi?

  • Nikada nemojte koristiti besplatne ili javne Wi-Fi mreže.
  • Vaše vlastite Wi-Fi lozinke redovito mijenjajte.
  • Ako koristite javne Wi-Fi mreže, uvijek koristite VPN (”virtual private networks”- privatne virtualne mreže).

 

  1. ”Odlogiravanje” – Log out pod obavezno

Najčešća greška koju mnogi korisnici rade, a da toga nisu niti svjesni jest da da samo odu sa svojih stranica bez da su se izlogirali iz njih (log out). Na ovakav način daju nesmetan prolaz hakerima da rade što god žele. Zbog toga, da biste spriječili potencijalno hakiranje, prije nego odete sa vaših stranica obavezno kliknite na tipku log out.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular