Ukratko…
- Google TV je novo sučelje koje postoji kao svojevrsna nadogradnja Android TV-u. To nije odvojen operativni sustav.
- Osim novog sučelja, Google TV nudi personalizirane preporuke i mogućnost pregleda svih omiljenih sadržaja na jednom zaslonu.
- Moguće je nabaviti Google TV na Android TV-u kupnjom kompatibilnog uređaja ili namještanjem postavki za oponašanje sučelja.
Po čemu se Google TV razlikuje od Android TV-a?
Android TV OS, koji se jednostavno zove Android TV, nalazi se unutar mnogih pametnih televizora, a koriste ga i mnoge usluge za strujanje medija. Neki od njih su Nvidia-in Shield, Razer Forge TV, TiVo Stream 4K i mnoge druge. No, Google je u rujnu 2020. predstavio Google TV. Za novu uslugu iz Googlea su rekli da je nasljednik Android TV-a.
No o čemu se ovdje zapravo radi?
Umjesto potpune promjene, Google TV jednostavno je rečeno, novo i elegantnije softversko sučelje. Google TV zapravo je samim time svojevrsna nadogradnja operativnog sustava Android TV, koje nudi dodatne mogućnosti samog vizualnog sučelja. Ovo najlakše možemo usporediti sa korisničkim sučeljima različitih proizvođača Android pametnih telefona. Svako takvo korisničko sučelje, kao što su na primjer One UI ili OxygenOS određenim Android pametnim telefonima daju dašak jedinstvenosti i nešto po čemu će se razlikovati od ostalih pametnih telefona. No ti uređaji i dalje koriste Android kao operativni sustav. Isto vrijedi i za Google TV.
Kakve točno promjene donosi Google TV?
Najveća promjena koju Google TV donosi odnosi se na početni zaslon ili ”Home Screen”. Google TV uvelike se temelji na preporukama usluga strujanja, na koje je korisnik pretplaćen, tako da će vam na primjer, Disney+ pokazati svoje najbolje odabire ako ste pretplaćeni na ovu uslugu i tako dalje. Osim toga, Google TV isto tako nudi preporuke sadržaja, umjesto preporuka aplikacija na Android TV-u. Jedna od njegovih istaknutih mogućnosti odnosi se na mogućnost da se cjelokupan sadržaj sa najdražih platformi korisnika za strujanje prenese na jedan zaslon.
Još jedna vrlo zanimljiva stvar, kojom se može pohvaliti Google TV, jest njegov popis za gledanje. Putem Googleovog pretraživanja i uz pomoć pametnog telefona, tableta ili računala možete dodati filmove i serije na svoj popis za gledanje. Ovo je posebno korisno za korisnike koji su skloni zaboravljanju naziva svojih najdražih serija ili filmova. Ova mogućnost može poslužiti i ako korisnik smatra da postoji preveliki broj usluga za strujanje ili ”streaming”, da je jednostavno nemoguće pratiti svaku od njih.
Kako bi dodatno pojednostavio upravljanje sadržajem, Google TV koristi i popratnu Android aplikaciju s identičnim nazivom, iako se ranije zvala Play filmovi i TV ili ”Play Movies & TV”. Nju korisnik može koristiti za pregledavanje sadržaja koje ima na raspolaganju za gledanje, no ne samo to. Korisnik ovu aplikaciju može koristiti i za kupnju ili unajmljivanje filmova, a ako to poželi, korisnik svoj pametni telefon može koristiti kao daljinski upravljač. Za Google TV, dostupne su i neke nove kartice, kao što su Uživo i Za vas (”Live”, i ”For You”). Dostupne su i roditeljske kontrole, a ako želite, možete postaviti i više korisničkih profila, kao što možete na Netflixu.
U konačnici, tijekom postavljanja Google TV-a, sam postupak instalacije radi se putem aplikacije Google Home, odnosno ne radi se na samom televizoru. Od korisnika će se tražiti odabir različitih opcija, uključujući usluge strujanja na koje je korisnik pretplaćen i za koje korisnik želi da se pojave na početnom zaslonu Google TV-a, kako bi alat mogao dodatno prilagoditi sadržaj za korisnika.
Kako dobiti Google TV na Android TV-u?
Google TV se već automatski isporučuje uz neke uređaje, kao što su uređaji za strujanje sadržaja i pametni televizori. U slučaju da vaš pametni TV ne sadrži Google TV, možete kupiti uređaj za strujanje kao što je Chromecast, koji dolazi s Google TV-om (4K) ili Chromecast s Google TV-om (HD).
Alan Milić