PočetnaInternetDarknet: Mreža na kojoj krađa privatnih podataka ili kupnja droge ne predstavlja...

Darknet: Mreža na kojoj krađa privatnih podataka ili kupnja droge ne predstavlja problem

Prodaja oružja, kontrola nad tuđim računalnim podacima i distribucija droge. Dobrodošli u svakodnevicu darkneta, mračnu stranu interneta u kojoj zakon ne postoji, a anonimnost predstavlja ključ njegova korištenja.


Ranije ovog tjedna, jedan korisnik darkneta iz Australije ponudio je pristup Medicare podacima, odnosno informacijama o zdravstvenoj skrbi bilo kojeg od svojih sugrađana. I to za samo 22 dolara. Kako osoba zapravo ilegalnim kanalima dolazi do tuđih privatnih podataka, nije razjašnjeno. Međutim, jedna stvar već nam je sad prilično jasna – na darknetu je moguće sve, a za nezakonite radnje odgovaraju rijetki.

Prodaja oružja, kontrola nad tuđim računalnim podacima i distribucija droge. Dobrodošli u svakodnevicu darkneta, mračnu stranu interneta u kojoj zakon ne postoji, a anonimnost predstavlja ključ njegova korištenja. Darknet nije isto što i deep web – kada govorimo o dijelovima interneta kojima ne možemo pristupiti putem tražilice, radi se o deep webu kao sastavnom dijelu weba.

Na darknetu se prodaju i državljanstva

Darknet je sam po sebi mreža, kojoj možemo pristupiti jedino putem specifičnih softvera. Ujedinjeni Narodi prošlog su mjeseca objavili da se kupoprodaja droge od rujna 2013. do siječnja 2016. povećavala za 50% godišnje, jednim dijelom upravo putem darkneta. A rastuća mreža idealna je za korisnike koji žele ostati anonimni. Tako darknet u velikom broju čine politički aktivisti, zviždači, hakeri i, naravno, preostali kriminalci.

Anonimnost je ključna prednost darkneta

Tor softver, uz istoimeni browser, najpoznatiji je od svih na darknetu. Iako sam po sebi nije ilegalan jer ga koriste „normalni ljudi“ (spominju se i kineski disidenti), oko četiri posto mreže namijenjeno je tajnim uslugama; sadržaju dark weba. Preostalu većinu uistinu čine anonimci koji sasvim normalno i legalno pristupaju internetskim stranicama. Ipak, čak i takvi korisnici mogu kazneno odgovarati, tako da uvijek treba imati na umu što tražite i čemu pristupate. No, mogu li i korisnici tajnih usluga odgovarati za svoju aktivnost?

Tor pomoću drugog softvera pod nazivom The Onion Router osigurava promet tajnih usluga putem niza zaštitih slojeva koji transakcije, kretanja i pretraživanja čine privatnima i sigurnima. Zaštitu darkneta provode volonteri koji svoje servere učine propusnima, odnosno pristupačnima.

Linkovi su često nepovezani i nasumični, pa ne možete znati u što se upuštate, a samim time stvara se prilika za ilegalce koji nastavljaju surfati podzemnim vodama. Hoće li ih uloviti ovisi isključivo o njima, a dok za njih ne čujemo na vijestima kao u slučaju neopreznog Australca, njihove radnje izazivaju malo pažnje.

Piše: D.S.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular