Ericsson je, u suradnji s Arthur D. Littleom i Chalmers University of Technology objavio studiju o ekonomskim efektima brzine širokopojasnog pristupa na kućanstva
- Prva studija koja kvantificira utjecaj brzine širokopojasnog pristupa na prihod kućanstva
- Povećanje brzine s 4 na 8 Mbit/s povećava prihod za 120 dolara mjesečno u OECD zemljama
- Povećanje brzine s 0,5 na 4 Mbit/s povećava prihod za 46 dolara u Brazilu, Indiji i Kini (BIC)
Ova studija na razini kućanstva otkriva pragove minimalnog povećanja brzine koji će rezultirati sa statistički značajnim utjecajem na prihod kućanstva. Pragovi su različiti za OECD (Organization for Economic Cooperation and Development) zemlje i BIC zemlje. Apsolutne razine koristi (usklađene za paritet kupovne moći) su veće za OECD zemlje što je potvrda ideje da je dobitak temeljem brzine širokopojasnog pristupa veći ukoliko su dostupne naprednije usluge.
Ključni rezultati, nakon kontrole čimbenika koji utječu na prihod (poput godina, spola, edukacije, veličine kućanstva, vještina i tipa zanimanja) su da povećanje brzine s 4 na 8 Mbit/s povećava prihod za 120 dolara mjesečno u OECD zemljama, a povećanje brzine s 0,5 na 4 Mbit/s povećava prihod za 46 dolara u Brazilu, Indiji i Kini (BIC).
Sebastian Tolstoy, potpredsjednik zadužen za razvoj poslovanja u radio dijelu i strategiju u Ericssonu kaže: „Rezultati su u skladu s našom prethodnom studijom koja je kvantificirala utjecaj brzine širokopojasnog pristupa na bruto domaći proizvod 33 zemlje, kao i s mnoštvom drugih studija koje smo pregledali. Sve ukazuju da širokopojasni pristup ima pozitivan utjecaj na gospodarstvo. Brzina je očito važna i povećanje brzine širokopojasnog pristupa ima pozitivan utjecaj. Sada smo to kvantitativno pokazali koristeći veliku količinu podataka iz OECD i BIC gospodarstava, čak i na razini kućanstva.”
Martin Glaumann iz Arthur D. Littlea, kaže: “Sve je više dokaza da je brzina širokopojasnog pristupa pokretač razvoja gospodarstva. Bez obzira na ovo, u mnogim zemljama, ne samo u EU, regulatorni utjecaj zaustavlja puni razvojni potencijal. Regulatori trebaju ponovno razmisliti i prepoznati širokopojasni pristup kao nacionalni imperativ za BIC zemlje. Širokopojasni pristup kućanstvima nudi poboljšanje vještina i produktivnosti putem e-učenja i poslovnih usluga, ali isto tako i odličan kanal za kupovinu.”
Prof.dr.sc. Erik Bohlin s Chalmers University of Technologym kaže: “Ovo je jedna od prvih studija koje se bave utjecajem brzine širokopojasnog pristupa na prihod kućanstva.
Temeljena na rigoroznim znanstvenim metodama i opsežnim podacima studija pokazuje da povećana brzina širokopojasnog pristupa povećava prihod, što ima za posljedicu niz implikacija vezanih uz politiku i strategiju.”