PočetnaHelpdeskZaključavanje i osiguravanje mobitela i vaših podataka – savjeti i trikovi

Zaključavanje i osiguravanje mobitela i vaših podataka – savjeti i trikovi


Napretkom tehnologije u proteklih nekoliko godina došlo je i do velikih napredaka na području telefonije, pogotovo one ‘pametne’. Još prije desetak godina pametni telefoni, Android, iOS i slični su bili tek u začetku, no danas gotovo da i nema korisnika koji nema pametni telefon.

Ono što je isto tako napretkom tehnologije poraslo (osim prodaje i proizvodnje pametnih telefona) jest potreba za sigurnošću. Svijet interneta, iako koristan i bogat različitim korisnim stvarima, isto tako krije i raznorazne zamke.

I dok su firme kao što su Google, Microsoft i Apple osmislile različite online načine zaštite svoje korisnike, koji su više ili manje korisni i koji više ili manje dobro štite njihove korisnike, postoje i ”offline” načini putem kojih vaš mobitel može biti ugrožen.

U nastavku članka ćemo napisati neke savjete u vezi toga kako svaki korisnik može na jednostavan, a opet vrlo praktičan način zaštititi svoj mobitel i sve ono dragocjeno što je u njemu. Pa krenimo.

zaključani mobitel

 

  1. Zaključavanje zaslona uređaja – najjednostavniji i najpraktičniji način zaštite

Zaključavanje zaslona uređaja je vjerojatno najjednostavniji način zaštite. Bilo da morate ostaviti svoj uređaj na kraće vrijeme i udaljiti se od njega ili u slučaju da ste negdje zametnuli svoj uređaj, zaključavanje zaslona će poslužiti svojoj jednostavnoj, a opet vrlo korisnij svrsi – sprječavanju neželjenih prstiju (i očiju) da tipkaju po vašem uređaju.

Zaključavanje zaslona se može napraviti na nekoliko načina: običan način zaključavanja, zaključavanje lozinkom, PIN-om, obrascem i enkripcijom putem odobravanja na dva specifična načina (metoda koja je moguća samo na Android Nougatu).

Najjednostavniji način zaključavanja je obično zaključavanje koje se ogleda u malenoj ikoni lokota ili ključanice. Postavljanje ovog načina zkaljučavanja je najjednostavnije, no njegovo ”dešifriranje” je isto tako najjednostavnije – jedino što korisnik treba napraviti da bi otključao vaš uređaj jest povlačenje prsta prema već spomenutoj ikoni.

Drugi, malo kompliciraniji način zaključavanja, koji je uz to i bolji jest  zaključavanje putem obrasca. Iscrtavanjem određenog obrasca na zaslonu uređaja (koje se vrši povlačenjem izgleda obrasca po točkicama) određujete kojim obrascem želite da vaš uređaj bude osiguran. No, tu treba pripaziti da i sami ne zaboravite koji obrazac ste zadali kao obrazac za zaključavanje, što se ponekad zna dogoditi.

Zaključavanje putem PIN-a pruža osrednji način zaštite uređaja. PIN može biti broj od četiri do šest znamenki čijim upisivanjem osiguravate vaš uređaj od neovlaštenog pristupa. Velika većina korisnika koristi ovu metodu zaključavanja iz razloga što se četiri broja lakše pamte nego recimo obrazac (koji može biti kompliciran), a uz to PIN nije baš nešto što neovlašteni korisnik može samo tako saznati ili pogoditi.

Zaključavanje putem lozinke je način koji pruža najveću razinu zaštite vašeg uređaja u offline radu. Zaključavanje lozinkom od korisnika iziskuje upisivanje lozinke (što lozinka ima bolju kombinaciju slova, brojeva i znakova tim bolje). Snažnija lozinka je ona koja ima kombinaciju velikih i malih slova, brojeva i simbola. Samo pazite da ne zaboravite lozinku, jer to bi moglo dovesti do problema koje ne želite.

 

enkripcija mobitela

 

  1. Enkripcija i odobravanje kroz dva načina

Što se tiče zaštite podataka u mrežnom načinu rada, prvi i najjednostavniji način zaštite bio bi enkripcija svih lokalnih podataka u Cloudu putem zaštite kroz dva faktora na ekranu za logiranje.

Posljednje verzije Androida (posebice Android Nougat) dolazi sa ovim načinom zaštite kao predefiniranim načinom koji je već postavljen. Nougat koristi enkripciju datoteka zbog koje je pristup datotekama i aplikacijama još brži, sigurniji i bolji.

Za najbolju moguću zaštitu vaših mrežnih računa najbolja metoda zaštite i osiguranja jest – snažna lozinka (i odobravanje kroz dva načina, ako je ono dostupno). Nikada ne koristite jednu te istu lozinku na dvije ili više stranica.

Isto tako, koristite Password Manager da biste pratili koje lozinke koristite za koju stranicu. Na ovaj način ćete znatno otežati ‘posao’ onima koji se žele dokopati vaših podataka na neovlašten način.

 

Dodatni načini zaštite

Ono što isto tako zna povremeno doći svima nama koji koristimo pametne telefone, internet i e-mail je poruka čudnog i sumnjivog sadržaja. Te poruke mogu varirati od poruka da smo baš mi izvučeni kao sretni dobitnici nagrade i da jedini što trebamo napraviti jest poslati našu elektronsku poruku sa našim brojem na određen broj ili e-mail adresu.

To je klasičan trik koji se koristi da bi se od korisnika dobili podaci i način na koji korisnik, često ne znajući, otvara vrata raznoraznim provalnicima, hakerima, virusima, i slično. Zato – pazite kakve e-mailove otvarate, kome odgovarate na poruke i kakve stranice otvarate.

Velika većina antivirusnih programa imaju predinstaliran anti-spam tako da će vas prilikom pokušaja neovlaštenog pristupa na vaš uređaj vaš antivirus na to upozoriti.

 

Instalirajte samo aplikacije sa stranicama za koje znate da im možete vjerovati

To u biti znači da je najbolje da sve aplikacije koje želite skinuti skidate sa Google Trgovine. Razlozi su mnogostruki: od činjenice da će svaki korisnik Android uređaja sve što poželi i što mu zatreba od aplikacija moći bez ikakvih problema pronać u Google Trgovini, kao i činjenica da se rizik skidanja sa ”third party” stranica jednostavno – ne isplati.

Google Trgovina sama po sebi objedinjuje zaista širok spektar aplikacija, od kojih je velik broj njih besplatan, što se dodatan razlog zbog kojeg korisnik ne bi trebao riskirati instaliranjem koječega sa stranica za koje se ne zna kakve su niti čije su.

Ako ipak trebate skinuti neku aplikaciju sa neke druge stranice, pazite na to da je stranica kojoj pristupate sigurna i da su aplikacije koje odande želite skinuti sigurne za korištenje. Rizik se jednostavno ne isplati.

 

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular