Vjerojatno ste kao korisnik Windowsa primijetili da vaše računalo lagano usporava nakon što radi određeno vrijeme.
Ovo se događa čak i kod najnovijih laptopa ili moćnih gejming PC-jeva, a korisnici često nemaju ideju o čemu se radi.
U pozadini svega je način rada Windowsa koji znaju „rezervirati“ dobar dio RAM-a za sebe i svoje procese pa isto utječe na ukupnu izvedbu računala.
U ovom tekstu pokazat ćemo vam kako se RAM-ovi na računalu ipak mogu dijelom osloboditi.
Zašto Windowsi intenzivno troše RAM memoriju?
Ako vaše računalo općenito ima solidne specifikacije i brzo je, no počinje s usporavanjem kada idete otvarati novu aplikaciju ili čak tab u web pregledniku, vjerojatno se radi o tome da vam nedostaje radne memorije.
Spomenuto usporavanje tj. zastajkivanje uopće ne treba biti vezano uz specifikacije radne memorije vašeg računala. Isto se može dogoditi i na, na primjer, računalu koje ima 16 GB RAM-a pa na isti način doživljava lagano usporavanje na sekundu kad se otvori tab u Google Chromeu.
Zauzeće radne memorije u Task Manageru
Otvorite li Task Manager nakon što određeno vrijeme koristite računalo, vjerojatno ćete vidjeti da su kod stavke „Memory“ navedene vrijednosti od 50 ili 60 posto. Ovo se događa iz nekoliko razloga.
Prvi je što Windowsi imaju mnogo pozadinskih procesa i servisa koji rade, a uz to vi vjerojatno imate nekoliko otvorenih aplikacija.
Drugi razlog potrošnje radne memorije je tzv. Superfetch značajka na Windowsima koja omogućava učitavanje često korištenih aplikacija unaprijed kako bi ih računalo otvaralo brže kad kliknete na njih.
Zadnji, i najvažniji, razlog koji ćemo navesti je da se prethodno pokrenute aplikacije u Windowsima nastavljaju oslanjati na alocirane i korištene RAM-ove, a isto značajno reducira njihovu dostupnost za ostatak funkcija u sustavu.
Treba znati da Windowsi ne postavljaju ograničenje na svoje trošenje RAM-a te koliko ih pojedina aplikacija može koristiti. To je izvrsno u kontekstu rada pojedine aplikacije, no za sve ostalo ponekad nema dovoljno radne memorije.
Kako osloboditi RAM memoriju koju koristi Windowsi?
Kada vam računalo radi cijelo vrijeme ili ako ga stavite u „Sleep“ mod, Windowsi neće automatski osloboditi alociranu memoriju. Aplikacije moraju zauzimati prostor jer to omogućuje računalu da ih pokreće brže i efikasnije, ali problem se javlja kada navedeno počinje utjecati na izvedbu računala i raditi povremena usporavanja.
Naveli smo ranije da računala koja imaju 16 GB RAM-a mogu iskusiti takve situacije, no to se posebno odnosi na ona od 8 GB RAM-a ili na gejming računala gdje se zastajkivanja jako primijete te mogu utjecati na korisničko iskustvo.
„RAM cleaner“ aplikacije
Najlakši način za oslobađanje RAM-a koje koriste Windowsi je putem tzv. „RAM cleaner“ aplikacija. Možete ih u mnogim verzijama naći online, no naša je preporuka da koristite one koje zauzimaju najmanje prostora, neće vam pokušati prodavati premium planove i koje same po sebi ne koriste mnogo radne memorije.
„RAM cleaner“ aplikacije koje možemo preporučiti su WinMemoryCleaner i Memory Cleaner koje su kompatibilne s Windowsima.
Uvijek je poželjno da ove vrste aplikacija prethodno provjerite putem antivirusnog programa.
Postupak kod WinMemoryCleaner aplikacije
Sada ćemo pokazati kako se odvija postupak oslobađanja radne memorije putem WinMemoryCleaner aplikacije.
Kad ste aplikaciju preuzeli, smjestite .exe datoteku na pristupačnu lokaciju (npr. desktop) i otvorite je. Nakon toga kliknite na „Optimize“ gumb i samo promatrajte kako se vaši RAM-ovi oslobađaju u stvarnom vremenu, a isto možete pratiti na indikatoru memorije. Dakle, postupak je iznimno jednostavan, a sve aplikacije koje trenutno koristite neće se zatvarati i nastavit će raditi.
WinMemoryCleaner ima još neke dodatne mogućnosti. Dati ćemo jedan primjer. Možete postaviti da se aplikacija uključuje odmah nakon pokretanja računala i da automatski oslobađa radnu memoriju kada je došla do razine ispod 15 posto iskoristivosti. To je posebno praktično kod gejminga.
Važno je znati da ovakve aplikacije neće automatski optimizirati korištenje radne memorije vašeg računala, već će pružiti jednostavan način za popravak curenja memorije kada aplikacije ne puštaju onu koja je alocirana.
Prava je šteta da Windowsi nemaju prostora za efikasnije upravljanje radnom memorijom pa da korisnik može samostalno podesiti način trošenja koji mu odgovara. Zasad su jedino rješenje „RAM cleaner“ aplikacije s kojima se ipak mogu osloboditi oni RAM-ovi koje su Windowsi namijenili za svoje operacije te ne omogućuju njihovo korištenje za druge funkcionalnosti.
Zastajkivanja i sporiji rad računala kojima je uzrok nedostupnost RAM-a vrlo često su povezani s načinom na koji Windowsi koriste radnu memoriju. To je vidljivo kod svih specifikacija računala, a posebno onih koje imaju nisku/prosječnu vrijednost RAM-a ili kod gejming računala.
Ako vam sporiji rad računala previše remeti korisničko iskustvo, pokušajte preuzeti jednu od dvije spomenute „RAM cleaner“ aplikacije i s njima optimizirajte upotrebu radne memorije. Pokazalo se da je njihovo korištenje iznimno jednostavno i samo s pritiskom na „Optimize“ gumb mogu se promijeniti stvari u vašu korist. Kada steknete naviku njihovog redovitog korištenja, cijeli sustav će na vašem računalu fluidnije izvršavati zadatke i nećete morati razmišljati o tome koje aplikacije ugasiti kako bi se riješili nasumičnog zastajkivanja i sporijeg procesuiranja.
Ervin Mičetić