Pitate se koje Windows 10 aplikacije obrisati? Mi smo ovdje izdvojili neke aplikacije, programe i bloatware koje većina korisnika može – i trebala bi – obrisati.
Od svih aplikacija koje imate instalirane na računalu, koliko ih koristite na dnevnoj bazi? Mnogi korisnici imaju “zavidnu” kolekciju softvera na disku, ali je pitanje trebaju li im. Neke aplikacije su možda zastarjele, neke koristite s vremena na vrijeme, a neke možemo smatrati “bloatwareom” ili “smećem”. Ovo u nastavku su samo neke aplikacije koje mi preporučujemo da obrišete. Ako ih koristite, naravno, nemojte ih obrisati, ali vjerujemo da će većini ovaj popis dobro doći.
Kako obrisati aplikaciju?
Ako koristite Windowse 10, dovoljno je za početak otvoriti Settings aplikaciju. Zatim odaberite Apps pa Apps & Features sekciju. Tu ćete vidjeti sve što imate instalirano. Ono što želite obrisati, samo odaberite, te zatim stisnite na tipku “Uninstall”. Potvrdite brisanje i to je to.
Oni koji imaju Windowse 7 ili Windowse 8.1, mogu kliknuti na Start gumb i početi tražiti Programs and Features. To će otvoriti sličnu listu kao što ju imate na Windowsima 10. Isto tako – odaberite aplikaciju koju želite obrisati i zatim odaberite opciju “Uninstall”.
1) QuickTime
QuickTime je Appleov video player. I dok je još uvijek “aktualan” na MacOS-u, kompanija ne podržava Windows verziju još od 2016. godine. Ubrzo nakon što je Apple objavio da neće ažurirati Windows verziju dotične aplikacije, Trent Micro je objavio da ova aplikacija ima nekoliko kritičnih ranjivosti. Pošto Apple to neće popravljati, vrijeme je da uklonite ovu aplikaciju s Windowsa. Ako želite s nečim zamijeniti ovaj video player, preporučujemo vam VLC player koji je bolji u svakom segmentu.
2) CCleaner
CCleaner je jedno bila pouzdana Windows aplikacija za čišćenje smeća s računala. Ali joj je reputacija krenula nizbrdo nakon što je aplikaciju preuzeo Avast. Problem su bila obavezna ažuriranja bez dozvole korisnika, skupljanje podataka o korisnicima, automatsko pokretanje nakon resetiranja PC-ja, distribucija malwarea …
Navodno je od prošle godine CCleaner opet solidna aplikacija s manje problema, ali nemate ju potrebe koristiti. Ima boljih alata i načina za čišćenje Windowsa. Stoga jedino što možemo reći CCleaneru je – zbogom.
3) Ostali “PC cleaneri”
Mnogi korisnici su tijekom godina, a neki i slučajno, instalirati slične “PC cleaning” aplikacije. Maloprije smo spomenuli CCleaner, ali ima ih još more. Neke od tih aplikacija su bespotrebne, neke su loše, a neke su nažalost i opasne. Postoje aplikacije ovog tipa koje se deklariraju kao “Registry cleaneri” ali to vam neće pomoći da ubrzate računalo. Baš naprotiv – brisanjem Registryja možete napraviti štetu ako se nešto krivo obriše. Tu spadaju i aplikacije poput MyCleanPC i PC Optimizer Pro … ako ih imate, uklonite ih s računala. Radije zaguglajte kako očistiti računalo bez takvih aplikacija i kako ubrzati računalo. S malo truda možete sve očistiti bez problema.
4) uTorrent
uTorrent je nekada bio “zlatni standard” torrenting aplikacija. Nažalost, tijekom prošlih par godina imali su puno problema i propusta, te je aplikacija postala “nepouzdana”. Osim što imaju reklame unutar svog ionako malog sučelja, uTorrent vam nudi instalaciju drugog softvera što je vrlo iritirajuće.
Vjerojatno najveći problem je bio 2015. godine, kada su pokušali u uTorrent progurati “cryptocurrency mining softver” bez da korisnik to zna. To je trošilo vaše računalne resurse dok je kompanija na tome zarađivala. Navodno su taj novac dali u dobrotvorne svrhe, ali smo pomalo skeptični oko toga.
U svakom slučaju, ako vam treba softver za torrente, probajte qBittorrent koji je potpuno besplatan i mnogo kvalitetniji. uTorrent izbrišite što prije.
5) Adobe Flash Player i Shockwave Player
Adobe Flash Player više nije podržan od siječnja ove godine. Odnosno, svi moderni web preglednici su ga blokirali i trebali biste deinstalirati lokalne verzije Flasha s vaših računala. To će vas u budućnosti poštedjeti raznih sigurnosnih problema, jer se Adobe više ne ažurira.
Ista stvar je sa sličnim “runtime pluginom” – Adobe Shockwave Playerom koji se ne ažurira od 2019. godine. Kompanija vam više i ne dopušta da skinete ovaj plugin, niti ćete naći web stranicu koja od vas zahtjeva da ga imate.
Spomenuti Adobeovi alati su relikt prošlosti i zato ih obrišite još danas.
6) Java
Java je još jedan “media runtime” i ima dvije komponente: Java za desktop i Java plugin za web preglednik (koji je uzrokovao jako puno sigurnosnih problema). Mnoge web stranice su koristile dotični plugin, ali danas ih gotovo nitko ne koristi. U vrijeme pisanja ovog teksta, tek oko 0.02 posto (!) Web stranica
koristi Javu. Moderne verzije Chromea I Firefoxa ju ne podržavaju, tako da je Java manji sigurnosni problem nego što je nekada bila.
Ako niste Android programer ili ne koristite neki specijalizirani softver koji se bazira na Javi, vjerojatno ju možete ukloniti s računala. Sumnjamo da ćete primijetiti razliku u radu.
7) Microsoft Silverlight
Silverlight je web framework, sličan Adobe Flashu, koji je omogućio medijski sadržaj u vašim web preglednicima. Godinama prije, ti pluginovi su bili sastavni dijelovi mnogih web stranica. Naravno, vrijeme ih je pregazilo i sada su potpuno nebitni. Samo 0.03 posto web stranica ima Silverlight sadržaj što je potpuno zanemarivo.
Zanimljivo je da moderni preglednici niti ne rade sa Silverlightom, odnosno već godinama nemaju podršku za isti. Jedino tko ima podršku za Silverlight je Internet Explorer kojeg je zamijenio Edge, tako da ni Windowsi u biti ne podržavaju Silverlight, a to je Microsoftova tehnologija. To vam je dovoljan razlog da ga obrišete ako ga imate instaliranog.
8) Toolbarovi i loše ekstenzije za preglednike
Kada se pitate što ukloniti iz svojih Windowsa, očiti kandidati bi trebali biti i toolbarovi i smeće koje se skuplja unutar web preglednika. Toolbarovi su nekada bili relativno popularni, ali su se moderni preglednici tome uspješno othrvali i gotovo ih potpuno odbacili. Nažalost, neki korisnici još uvijek imaju instalirane iste. Ako vidite Bing Bar, Google Toolbar, Ask Toolbar, Yahoo! Toolbar, Babylon Toolbar … ili nešto slično, slobodno to obrišite.
Također, pogledajte i instalirane ekstenzije u vašim web preglednicima. Ako nešto ne prepoznajete među njima, svakako ih obrišite. Ostavite samo one provjerene ekstenzije i one koje koristite.
9) Bloatware koji dolazi s računalom
Osim ako niste kupili premium uređaj poput Surface Proa ili ako niste instalirali “čiste” Windowse 10 sami, velika je šansa da vaše kupljeno računalo dolazi s mnogo “smeća” koje je instalirano na njega. Nažalost to rade svi proizvođači laptopa – Dell, HP, Toshiba, Lenovo, Acer, Asus …
Nažalost, ovdje govorimo o hrpi Trialware aplikacija koje su instalirane na računalo kako biste potencijalno kupili taj isti program. Ne sumnjamo da kompanije dobivaju dobre novce da isporučuju laptope s dotičnim softverom. I to je sasvim u redu. Poslovni model za koji oni misle da je dobar.
Nažalost, to nije dobro za korisnika. Samo krenite redom i deinstalirajte sve što mislite da vam ne treba. Sve freewaree i trialwaree (op.a. Ili skraćeno – bloatware) slobodno uklonite. Ili još bolje – odmah skinite čiste Windowse 10 i reinstalirajte iste.
10) Windows 10 aplikacije
Nakon što ste maknuli softver koji ste dobili s kupnjom laptopa ili računala, vrijeme je da uklonite drugu vrstu Bloatwarea. To je ono što Microsoft zapakira unutar Windowsa, a potpuno je bespotrebno. Najčešće se radi o Store aplikacijama. Sva sreća, te aplikacije je moguće obrisati bez puno truda.
Vjerujemo da većina korisnika na Windowsima ne treba aplikacije kao što su Weather ili Xbox. Možda će nekome biti korisne, ali većini neće. Pa još jednom pogledajte što vam je Microsoft “zapakirao” u Windowse i uklonite sve što vam ne treba i nećete koristiti.
Šteta što ne postoje “čisti” Windowsi bez defaultnih aplikacija. Samo čisti operativni sustav s Edge web preglednikom, a da korisnik onda sam sebi instalira što mu treba.
Piše: B.P.