Jeste li se ikada probali s virtualnom privatnom mrežom (VPN) spojiti na web stranicu ili streaming servis pa ste blokirani? Vjerojatno niste jedini.
Korištenje virtualnih privatnih mreža je izvrstan način za zaštitu svoje privatnosti dok surfate webom, no neke web stranice i servisi drugačije gledaju na to.
Virtualne privatne mreže same po sebi ne donese probleme, no na nekim se web lokacijama takve veze blokiraju i to zna biti frustrirajuće. Zašto se to događa i što učiniti u takvim situacijama? Provjerite u nastavku teksta.
Zašto web stranice blokiraju VPN?
Streaming servisi vjerojatno su prva asocijacija kad govorimo o blokiranju korisnika koji se služe virtualnom privatnom mrežom. Oni to rade zbog ugovornih obveza i licenciranja.
Na primjer, streaming servis kao što je Netflix ima u ponudi svoje serije i filmove, no mnogo njih otpada na medijski sadržaj koji sam Netflix nije producirao niti je u njegovom vlasništvu. Iz tog razloga kod takvog oblika sadržaja postoje restrikcije vezane uz distribucijske licence.
Možemo biti još konkretniji. Uzmimo situaciju da Netflix vrši streamanje određene serije, no ona nije u njegovom vlasništvu i možda postoje restrikcije zbog kojih se ista serija može emitirati samo u SAD-u. Ako kao korisnik živite izvan SAD-a i pokušate pristupiti istoj seriji, zbog spomenutih pravila to nećete moći. Ista pravila povlače za sobom i korištenje virtualnih privatnih mreža pa će se korisnici koji se njima služe također blokirati.
Netflix možda neće blokirati sve VPN korisnike, ali može na VPN serverima prikupiti IP adrese i blokirati ih ako su one označene da pripadaju VPN serveru.
Web stranice također mogu blokirati VPN korisnike iz niza razloga. Možda je usluga koju specifična web stranica nudi ilegalna u zemlji u kojoj imate prebivalište ili su možda IP adrese s VPN servera koji se koristi na crnoj listi. Može se raditi i o situaciji da se putem VPN-a želi zaobići tzv. „paywall“ pa će i ovdje web stranice reagirati i blokirati korištenje.
Kako web stranice detektiraju i blokiraju VPN?
Postoji nekoliko metoda pomoću kojih web stranice detektiraju i blokiraju VPN korisnike. Donosimo ih u nastavku.
-
IP crne liste
Mehanizmi usmjereni protiv virtualnih privatnih mreža najprije rade na način da se provjeravaju IP adrese posjetitelja te ih se uspoređuje s IP crnim listama koje koriste VPN servisi. Pošto se isti servisi već služe poznatim podatkovnim centrima za svoje servere, nije teško utvrditi sporne IP adrese.
Servisi kao što su IPHub ili ipinfo.io skupljaju ovakve informacije i čine ih dostupnima za korisnike po određenoj cijeni. Ako ste spojeni na virtualnu privatnu mrežu, IPHub će, na primjer, preuzeti podatke o tome.
Ponekad će vam se kao VPN korisniku na web stranicama pojaviti tzv. CAPTCHA ekran i morat ćete potvrditi da ste stvarna osoba, no čak i nakon toga se vaša virtualna privatna mreža može blokirati.
-
Interne detekcije prevare
Velike tvrtke koji imaju znatne financijske resurse poput Googlea ili Netflixa koriste svoje interne alate za detekciju VPN-a jer imaju ogromne količine web prometa.
Ovdje se nerijetko radi o naprednim tehnologijama koje koriste strojno učenje (pa čak i AI) kako bi analizirale i klasificirale uzorke prometa na svojim servisima.
-
Blokiranje portova
Blokiranje portova događa se kada port virtualne mreže koju koristi vaš VPN postane blokiran zbog korištenja vatrozida. Kada se ovo dogodi, metoda tuneliranja vaše virtualne privatne mreže se prekida pa ne možete uopće pristupiti određenim web stranicama.
-
Blokiranja sukladna pravnim normama
Ponekad se blokiranja VPN-a na nekim web stranicama događaju zbog odluka lokalnih vlada ili vlada zemalja u kojima određene web stranice imaju svoje sjedište.
Neke su zemlje prilično liberalne kad govorimo o virtualnim privatnim mrežama, no neke predstavljaju u tom kontekstu ekstreme kao što su Irak, Kina ili Sjeverna Koreja. Također su u nekim zemljama virtualne privatne mreže ilegalne pa se učestalo provode njihove blokade.
-
DNS curenja
Vaša VPN veza ponekad može imati DNS curenje. To znači da se vaš zahtjev za otvaranjem web stranica šalje izravno vašem pružatelju internet usluga unatoč tome što postoji aktivna virtualna privatna mreža. Ovo se često događa kada virtualna privatna mreža koju koristite ne radi ispravno te može dovesti od trenutnih blokada na nekim web stranicama.
Mnogi VPN servisi omogućuju testiranja za DNS curenja pa ih možete bez problema provesti.
-
Web stranice koje u potpunosti blokiraju VPN korisnike
Neke stranice u potpunosti blokiraju VPN korisnike. Za primjer se mogu navesti stranice koje koriste Cloudflare alat koji presreće VPN promet te odmah blokira pristup web stranici.
Kako zaobići VPN blokade?
Većina popularnih servisa često blokira virtualne privatne mreže, a svakako su najpoznatiji sljedeći:
- Disney+
- BBC iPlayer
- Hulu
- Netflix
Većina blokada temelji se na vašoj lokaciji te specifičnoj virtualnoj privatnoj mreži. U praksi ne postoje sigurne metode kako se blokade mogu zaobići, no mogu se navesti neki koraci koji će vam unaprijediti šanse da to uradite.
-
Pokušajte različite IP adrese
Mnogi komercijalni pružatelji VPN usluga daju vam pristup većem broju servera koji se nalaze u raznim podatkovnim centrima širom svijeta. S prebacivanjem na drugi server ujedno mijenjate izgled svoje IP adrese.
Ako su vas neka web stranica ili servis blokirali, jednostavno pokušajte korištenje drugih servera pa ćete možda naići na onu IP adresu koja neće biti blokirana.
-
Obavijestite stranice o korištenju VPN-a
Kod nekih stranica možda će biti važno dati obavijest da koristite virtualnu privatnu mrežu. Primjerice, kod određenih banaka možete obavijestiti njihovu korisničku službu da koristite virtualnu privatnu mrežu prilikom plaćanja kako ne bi pomislili da se radi o prevari.
Ovo je pogotovo dobra ideja ako imate povijest korištenja određene web stranice, no sada je mislite koristiti kao VPN korisnik.
-
Platite privatnu IP adresu
Vlasništvo nad privatnom IP adresom omogućuje znatno lakše korištenje virtualne privatne mreže bez straha od potencijalnih restrikcija.
Postoje mnogi pružatelji usluga kod kojih možete platiti privatnu IP adresu, a čak i neki pružatelji VPN usluga imaju ovu mogućnost.
Možemo navesti neke od najpopularnijih:
- IPVanish
- SurfShark
- PureVPN
- NordVPN
- Windscribe
- Ivacy
- Private Internet Access
-
Korištenje manje poznatog VPN-a
Još jedan način za izbjegavanje blokada su manje poznati pružatelji VPN usluga. Nekoliko tvrtki dominira VPN tržištem i već unaprijed možete očekivati da su na crnim listama. Manje poznati VPN servisi možda bi mogli imati uslugu kod koje ćete izbjeći blokade.
Naravno, ovo ne znači kako bi trebali koristiti najjeftinije ili sumnjive VPN servise. Posebno bi trebali izbjegavati one besplatne koji imaju veliki broj korisnika, no poput magneta privlače razne oblike prevara, piratstva ili razne vrste malwarea. Besplatni VPN servisi se i znatno češće blokiraju.
-
Čišćenje cachea i kolačića
U nekim slučajevima pojedine značajke ili postavke web preglednika mogu biti okidač za zaštitne sustave na web stranicama i servisima.
Čišćenje cachea i kolačića na web pregledniku koji koristite može praktički resetirati kako web stranice i servisi gledaju na vas kao VPN korisnika i potencijalno se mogu zaustaviti blokiranja.
-
Promjena DNS servera
Još jedan način zaobilaženja blokada je promjena DNS servera. Možete promijeniti svoje postavke i koristiti neki drugi DNS koji bi mogao pomoći u prestanku blokade vaše virtualne privatne mreže. DNS postavke možete promijeniti na Windowsima, macOS-u i Linuxu.
-
Koristite svoj samostalni VPN server
Ovo je više tehnička alternativa i zapravo možete samostalno instalirati svoj VPN server ako ste dovoljno potkovani sa znanjem. VPN server može biti kontroliran na računalu ili virtualnom serveru u oblaku. U toj situaciji ste jedina osoba koja koristi određenu IP adresu pa su šanse da će vas web stranice i servisi blokirati znatno manje.
Piše: Ervin Mičetić