Kako tehnologija napreduje, tako napreduju i kablovi koje trebamo za naše uređaje. Iako se mnoge kompanije odlučuju na wireless solucije, uvijek ćemo trebati neku formu kablova. To posebice vrijedi za video uređaje. Televizija, monitori, te periferija koju koristimo imaju šaroliku “ponudu” kablova i konektora, pa je jako bitno da znamo za što koji služi.
Zato ćemo mi ovom tekstu proći po raznim video konektorima i kablovima koji se danas koriste u 99 posto slučajeva. Možda za neke znate što rade i koje su im “specifikacije”, a za neke možda i ne znate. Zato krenimo redom i krenimo od onog najstarijeg, a to je VGA.
VGA
VGA je kratica za Video Graphics Array. Ovaj konektor je razvio IBM davne 1987. godine, te je to jedan od najstarijih konektora koji se i dan danas koriste. Najčešće ga možete vidjeti na video (grafičkim) karticama, televizorima, monitorima i laptopima.
VGA podržava rezoluciju do 640×480 u 16 boja, ali možete i povećati broj boja na 256 ako smanjite rezoluciju na 320×200. Taj “potez” se naziva i Mode 13h i često se “aktivira” kada računalo pokrenete u Safe Modeu. Također, 13h se koristio u igricama u kasnim 80.-im godinama.
VGA kabel je sposoban prenositi RGBHV video signale što uključuje crvenu (R), plavu (B) i zelenu (G) boju, te horizontalni (H) i vertikalni (V) sync. VGA adapter je prepoznatljive plave boje i ima dva vijka sa strane kako biste učvrstili kabel kada ga spojite na uređaj. Sam socket ima 15 pinova, odnosno po pet pinova u tri reda.
Naravno, vrijeme ga gazi, pa su ga zamijenili DVI i HDMI kablovi, ali ćete još uvijek naći VGA na mnogim uređajima koje danas kupite.
RCA
RCA kabel je jedan od onih koje ćete najlakše prepoznati. To su kablovi koji imaju crveni, bijeli i žuti utor, te je sinonim za audio/video opremu koja se proizvodila 90.-ih godina. To je također primarni kabel koji se koristio za spajanje gaming konzola na TV. Uključujući i Nintendo Wii. Većina televizora danas nema podršku za RCA ulaz, ali postoje i drugi načini na koje možete spojiti, recimo, Wii na TV.
Samo ime – RCA – se ne referencira na tehnologiju kao takvu, ali je kompanija popularizirala isti. RCA je skraćenica za “Radio Corporation of America”. Što se samih utora tiče, crveni i bijeli su služili za prijenos zvuka, dok je žuti bio “zadužen” za video.
Kada spojite sva tri konektora u televizor, mogli ste dobiti rezoluciju 480i ili 576i. Ali, kao i VGA, ovaj kabel su zamijenili DVI i HDMI.
DVI
DVI ili Digital Visual Interface je lansiran na tržište 1999. godine, kako bi zamijenio VGA kablove. Razvila ga je Digital Display Working grupa. To nije bitno previše za ovaj tekst, ali je bitno da znate da DVI konekcije mogu prenositi nekompresirani digitalni video signal u jednom od tri moda:
- DVI-I (Integrated): kombinira digitalni i analogni signal u jednom konektoru
- DVI-D (Digital): podržava samo digitalne signale
- DVI-A (Analog): podržava samo analogni signal
DVI-I i DVI-D mogu doći u dvije varijante, odnosno u single i dual varijanti. Single link podržava rezoluciju1920x1200 pri 60Hz. Dodavanjem drugog linka se rezolucija podiže na 2560×1600 (60Hz).
No, kako bi se spriječilo “nasilno” gašenje VGA uređaja, DVI je napravljen da podrži i analogne konekcije koristeći DVI-A mode. To znači da su DVI konekcije i uređaji backward kompatibilni s VGA konekcijama.
HDMI
Najpopularnija digitalna video konekcija danas je High Definition Media Input, odnosno HDMI. To je interface koji je napravila grupa kompanija koju sačinjavaju Sony, Sanyo i Toshiba. Što znači da taj konektor, kao i kablovi, se moraju dodatno plaćati ovim kompanijama. Ne možete ga “slobodno” koristiti bez naknade.
Što se same HDMI konekcije tiče, ona može prenositi nekompresirani video i audio signale na računalne monitore, televizore, DVD i Blu-ray playere …
No, kako je vrijeme prolazilo, tako je HDMI imao nekoliko iteracija da bi mogao pratiti nove trendove u tehnološkom svijetu. Najnoviji je HDMI 2.1 standard koji je došao 2017. godine. On podržava 4K i 8K rezolucije, te je povećan bandwidth za protok podataka na 48 Gbit/s.
Pošto su utori isti, HDMI kablovi su backward kompatibilni, što znači da novi kabel koji podržava HDMI standard 2.1 možete koristiti i za konektore koji podržavaju, recimo, HDMI 1.0. To je jako korisno jer je nemoguće pratiti koji uređaj podržava koji standard. Pa tako kupite najbolji mogući HDMI kabel i koristite ga za sve uređaje koji imaju HDMI utor, bez obzira da li je to noviji ili stariji utor.
HDMI koristi isti standard za video format kao DVI, što znači da su ta dva utora kompatibilni. Naravno, uz pomoć dodatnog HDMI-to-DVI adaptera. Pošto se signal ne konvertira, nema ni gubitka kvalitete signala. Ali za razliku od HDMI-ja, DVI ne podržava audio.
Na tržištu postoje tri HDMI konektora. Tip A (type A) je full-sized HDMI konektor koji se koristi na televizorima i kućnim kinima. Mini-HDMI (type C) se često nalazi na laptopima i tabletima, dok Micro-HDMI (type D) se koristi na mobilnim uređajima.
DisplayPort
DisplayPort je digitalni display interface koji je razvila VESA, odnosno Video Electronics Standards Association. DisplayPort može nositi digitalni video i zvuk, slično kao i HDMI. Kad smo kod HDMI-ja, i DisplayPort je imao neke iteracije i nadogradnje. DisplayPort 2.0, recimo, podržava rezoluciju do 8K, HDR na višim rezolucijama, te bolju podršku za multi-display konfiguracije.
Ipak, HDMI i DisplayPort su napravljeni za različita tržišta. Dok je HDMI bio većinom okrenut prema kućnoj zabavi, DisplayPort je dizajniran za povezivanje računalnih uređaja na monitore. Pošto imaju sličnu namjenu, moguće je spojiti DisplayPort i HDMI uređaje zajedno koristeći Dual-Mode DisplayPort adapter. I za kraj spomenimo da DP šalje pakete podataka uređaju, kao što to rade Ethernet i USB konekcije. Zato je prvotno namijenjen za računalstvo i profesionalnu upotrebu, a tek onda za kućnu upotrebu i zabavu.
Thunderbolt
Thunderbolt je sučelje koje ćete pretežito naći na Appleovim računalima. Taj standard je razvio Intel, naravno uz podršku Applea, kako biste mogli periferiju spajati na njihova računala i laptope.
Ovaj konektor je debitirao 2011. godine na njihovom tadašnjem MacBook Prou, a koristi se i danas. Ali kao i druge video konekcije, Thunderbolt kablovi integriraju nekoliko drugih tehnologija u jednu.
Thunderbolt kombinira PCI Express i DisplayPort, ali uz to daje i struju uređaju, te nudi spajanje do 6 uređaja putem jedno kabela ili huba. Da se to sve još malo zakomplicira, postoji preklapanje između Thunderbolta i USB tipa C. Specifikacija Thunderbolta je integrirana u USB standard tijekom ovih godina.
Kada je došao Thunderbolt 3, svi Thunderbolt kablovi dijele isti konektor kao i USB tip C kablovi. To znači da možete koristiti jeftin(ij)e USB-C kablove i spajati uređaje na Appleova računala. Ali postoji određena limitacija – protok podataka i struje je manji na USB-u nego na Thunderbolt kabelu.
Piše: B.P.