PočetnaHelpdeskUz ovih 6 jednostavnih koraka, svoj ''smartphone'' možete pretvoriti u ''dumb phone''!

Uz ovih 6 jednostavnih koraka, svoj ”smartphone” možete pretvoriti u ”dumb phone”!


Iako je pametan telefon ili ”smartphone” s vremenom objedinio mnoštvo tehnologija u jedan maleni uređaj i premda pametni telefon označava veliki napredak na polju tehnologije, postoje i neke negativne strane, zbog kojih bismo se ponekad željeli možda vratiti u ona jednostavnija vremena.

U vremena kada je mobitel bio mobitel, kada smo ove uređaje koristili najviše za slanje SMS poruka, uspostavu poziva, možda blago pregledavanje interneta i igranje igara u slobodnom vremenu.

Advertisement

Želite li i vi svoj ”smartphone” pretvoriti u ”dumb phone”, odnosno pitate li se kako i na koji način bi vaš pametni telefon mogao funkcionirati onako kako su nekoć funkcionirali mobiteli? Slijedite korake koje ću navesti u nastavku i pretvorite svoj pametni telefon u mobitel.

dumb phone

  1. Samo zadržite osnovne aplikacije. Ostale obrišite.

Jedan od najjednostavnijih načina kako svoj pametni telefon možete ”pretvoriti” u ”dumb phone” ili jednostavno rečeno mobitel sa početka 2000-ih jest ako onemogućite veliku većinu aplikacija. Ako ste ikada koristili mobitel, odnosno mobilni uređaj kao što je na primjer Sony Ericsson Cedar ili J108i, primijetili ste da se taj uređaj po mnogočemu razlikuje od današnjih pametnih telefona, ne samo po činjenici da se radi o uređaju koji koristi fizičke tipke umjesto zaslona koji je osjetljiv na dodir.

Mobiteli nisu imali ogroman broj aplikacija, koje današnji pametni telefoni sadrže ”po defaultu”. Svaka od tih aplikacija ima svoju namjenu i nesumnjivo je da su mnoge od njih korisne. No ako želite da vaš pametni telefon podsjeća na ”dumb phone” u što je moguće većoj mjeri, prva stvar koju biste trebali napraviti jest onemogućavanje velikog broja aplikacija.

Internetski preglednik može ostati, budući da je i veliki broj mobitela u vremenu prije pametnih telefona koristio internetske preglednike. No aplikacije kao što su Google Karte, Microsoftovi alati, aplikacije koje koriste umjetnu inteligenciju, Spotify, društvene aplikacije, osim Facebooka, PayPal i slično, sve to trebate obrisati ili ako ne možete obrisati onda barem onemogućiti.

Advertisement

 

Android Notifikacije

  1. Onemogućite obavijesti

Još jedan od načina kako svoj pametni telefon možete ”pretvoriti” u ”glupi” jest ako isključite obavijesti za aplikacije. Ako već ne možete onemogućiti velik broj aplikacija koje dolaze predinstalirane na vaš pametni telefon, možete onemogućiti obavijesti za iste. Jer mobiteli, odnosno mobilni uređaji koji su se koristili prije dolaska pametnih telefona nisu imali toliko obavijesti, budući da nisu imali toliki broj aplikacija.

Jedna od najvećih prednosti mobitela u odnosu na pametne telefone jest ta što smo kao korisnici imali znatno veću kontrolu nad sadržajem, kojeg ćemo konzumirati, kao i nad onime što se događa s našim uređajima. Obavijesti, koje danas dobivamo od različitih aplikacija, na mnoge načine od nas kao korisnika oduzimaju kontrolu. Isključivanje obavijesti vraća veći stupanj kontrole u naše ruke.

 

prikaz wifi lozinke na androidu

  1. Isključite Wi-Fi povezivost i podatkovni promet

Mobitelima nije trebala podatkovna veza ili Internet, ako bismo željeli nekoga nazvati ili poslati SMS. S dolaskom pametnih telefona javila se potreba da uvijek budemo ”online” ili na internetu, jer samo tako smo mogli uvijek ostati ažurirani u pogledu dolaznih poruka, tweetova, objava i sličnih stvari.

Ako želite da vaš pametni telefon što je moguće više podsjeća na mobitel, isključite i Wi-Fi i podatkovni promet. Većina Android telefona ima prekidač za isključivanje internetske povezanosti i Wi-Fi veze. Nakon što isključite internet, ne samo da će vaš pametni telefon više sličiti na mobitel ili ”dumb phone”, nego ćete uz to primijetiti i kako se drastično poboljšao vijek trajanja baterije vašeg uređaja.

 

  1. Preuzmite karte za izvanmrežni način korištenja. Umjesto korištenja mrežnih usluga, preuzmite glazbu i slušajte je ”offline”.

Iako su neki mobiteli, doduše tek kasnije, dolazili s predinstaliranom aplikacijom Google Karti, primjer je gore spomenuti Sony Ericsson Cedar, velika većina mobitela nije imala nikakve aplikacije ovakve vrste. Slično tomu, kada smo koristili mobitele, nismo išli na YouTube i slične usluge kako bismo ondje slušali naše omiljene pjesme.

Umjesto toga, preuzeli bismo te glazbene datoteke, koje su najčešće bile u .mp3 formatu s interneta i kopirali bismo ih na microSD karticu ili izravno u memoriju mobitela. Naravno, ogroman broj mobitela tada je imao i utor od 3.5 mm za slušalice, što je dodatno olakšavalo uživanje u omiljenim ”mp3-cama”.

Isto učinite i vi sa svojim pametnim telefonom, ako želite da on što je više moguće podsjeća na mobitel. Preuzmite glazbu s interneta, kopirajte datoteke u memoriju svog uređaja i uživajte u izvanmrežnom slušanju omiljenih pjesama.

 

Olauncher

  1. Instalirajte neki jednostavniji pokretač ili ”Launcher”.

Korisničko sučelje izgleda tako kako izgleda iz više razloga. Jedan od njih jest kako bi natjerao vas kao korisnika na instaliranje dodatnih aplikacija. Zato, ako želite da vaš ”smartphone” izgleda još više kao ”dumb phone”, instalirajte novi, jednostavniji pokretač.

Cilj vam ovdje treba biti naglasak samo na tekst, a ne na šarene boje i ikonice. Instaliranjem pokretača kao što je na primjer Olauncher, ne samo da ćete svoj ”smartphone” dodatno približiti izgledu i dojmu jednog ”dumb phonea”, nego ćete i dodatno doprinijeti minimalističkom izgledu vašeg uređaja.

Trebaju li nam sve one silne aplikacije? Ne baš. Često je jednostavnije i manje zapravo, više. Preuzmite Olauncher klikom na poveznicu koja će biti navedena u nastavku:

https://play.google.com/store/apps/details?id=app.olauncher&cjevent=a8fcaf01702b11ef810b03b50a18b8fc&pli=1

 

GOOGLE TRGOVINA SAVJETI

  1. Onemogućite Googleovu Trgovinu aplikacija.

Da, još jedno obilježje pametnog telefona je Googleova Trgovina aplikacija. Stari mobiteli nisu imali nikakve trgovine aplikacija, odnosno mjesta na koja biste mogli otići jednim klikom i odande preuzeti na desetke svakakvih aplikacija, koje bi onda zauzimale memoriju uređaja, ali i vašu pozornost kao korisnika. Velika većina starih mobitela imala je određen broj aplikacija, koje su bile tvornički instalirane i to je sve. Tek kasnije su se stvari počele mijenjati i što se ovoga tiče, no nije bilo tako drastično kao što je počelo biti nakon dolaska iPhonea, odnosno Appleove Trgovine aplikacija, a kasnije i pametnih telefona s Android operativnim sustavom, pa onda i Googleove Trgovine aplikacija.

Prije deaktiviranja Google Play Storea, preuzmite one aplikacije za koje smatrate da će vam biti nužno potrebne. Nakon što ste preuzeli te aplikacije, onemogućite Googleovu Trgovinu.

Dobro je imati na umu jednu činjenicu: na završetku dana, pametni telefon je samo alat. Slično kao i bilo koji drugi alat, on ima svoju namjenu. No naši životi ne moraju ili se ne bi trebali ”vrtjeti” i zasnivati na tim alatima.

Alan Milić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular