Nitko ne voli nestabilni Wi-Fi signal kod kuće ili u uredskom okruženju, a stvar se još više pogoršava kad se na istu mrežu spaja veći broj korisnika.
Uvijek kada želimo utvrditi razlog nestabilnosti Wi-Fi signala obično je prva asocijacija da router nije dovoljno dobar, a često se unaprijed zaključuje da ima grešku ili da je potrebno njegovo podešavanje.
Prije donošenja bilo kakve konkretne odluke o izvoru problema trebali bi obratiti pozornost na routerove antene i njihov položaj.
Kako kut routerovih antena utječe na signal?
Wi-Fi signal koji se emitira iz routerovih antena putuje na jednak način sa svih strana. On zrači u kružnim oblicima sa svih strana antena pa je potrebno znati da ima manju pokrivenost u vertikalnom prostoru. Zbog toga je Wi-Fi signal jak kad se nalazite u sobi u kojoj je router, no čim otiđete na kat ispod ili iznad dolazi do njegovog znatnog slabljenja. To se događa čak i kada se nalazite odmah ispod ili iznad lokacije na kojoj se router nalazi.
Kada kut routerovih antena namjestite ili položite horizontalno, kružni oblici zračenja signala će putovati više vertikalno. Postoji razlog zašto većina Wi-Fi routera danas dolazi s većim brojem prilagodljivih antena – dobiva se veća fleksibilnost za usmjeravanje signala.
Ovaj dokument s grafičkim prikazom emitiranja Wi-Fi signala pomoći će vam da si isto vizualizirate.
U tehničkom smislu, namještanje kutova antena vašeg routera neće učiniti Wi-Fi signal bržim i jačim. Umjesto toga omogućit će vam odabir kamo želite slati signal i na koji ćete način optimizirati Wi-Fi pokrivenost. Kutove antena možete namjestiti u svoju korist da se signal usmjeri na određeno područje kuće ili ureda kako bi se dobio stabilniji i na istim mjestima potencijalno jači Wi-Fi.
Kako pronaći najbolju orijentaciju antena?
Ako želite eliminirati mrtve zone u kojima je Wi-Fi signal slab ili ga uopće nema, morat ćete pristupiti metodi pokušaja i pogrešaka. Ono što je dobra vijest za korisnike je da mogu dobiti prilično jasnu viziju kamo će otići signal prije nego što započnu testiranja.
Vrh antene routera ne označava točku kamo signal odlazi. Signal se emitira sa strane.
Uzmemo li za primjer da vaš router ima četiri antene, njihovo polaganje horizontalno značit će da će se dobiti bolja vertikalna pokrivenost. Njihovo vertikalno polaganje značilo bi da je naglasak na jačanju signala u samoj prostoriji gdje se router nalazi. Horizontalno polaganje usmjerit će signal prema prostorima ispod ili iznad pa će se tako utjecati na širu pokrivenost.
Drugi primjer situacije može biti kada se router nalazi u sobi, a potreban vam je jak signal za igraću konzolu koja se nalazi u dnevnom boravku. Antene routera horizontalno ćete usmjeriti prema poziciji konzole kako bi ona dobila još bolju Wi-Fi pokrivenost.
Ako i dalje niste zadovoljni s pokrivenosti ili se niste uspjeli riješiti mrtvih zona, pokušajte raditi daljnja testiranja pomoću neke od brojnih aplikacija za mjerenje Wi-Fi signala. Morat ćete otići do mrtve zone gdje nema signala ili je on slab, izmjeriti ga pomoću aplikacije, napraviti preinake kod pozicije routerovih antena i ponovno napraviti mjerenje. Uz metodu pokušaja i pogrešaka doći ćete do optimalne pozicije antena koja će osigurati dobru pokrivenost.
Možda vam je potreban pojačivač Wi-Fi mreže?
Namještanje routerovih antena svakako je nešto što možete odmah učiniti kako bi dobili bolju pokrivenost Wi-Fi signalom. To je vrlo korisna metoda, ali ona nije čarobna i neće predstavljati jedinstveno rješenje.
Ako u nekim prostorima, neovisno o poziciji routerovih antena, jednostavno ne možete dobiti dovoljno dobru pokrivenost Wi-Fi signalom, jedino rješenje će biti pojačivač Wi-Fi mreže.
Korištenje nekoliko pojačivača Wi-Fi mreže ne mora biti nužno loše, ali za velike prostore svakako preporučamo mesh Wi-Fi sustave koji u ovom trenutku mogu ponuditi najbolju pokrivenost.
Piše: Ervin Mičetić