Postoji li razlika između vatrozida i virtualne privatne mreže i ako postoji, po čemu se razlikuju ova dva alata?
Iako oba služe za zaštitu korisnika od različitih vrsta internetskih prijetnji, svaki od njih funkcionira na svoj način i možemo čak zaključiti da se virtualna privatna mreža i vatrozid nadopunjuju. Ali po čemu se razlikuju i ako na računalu imate vatrozid, je li vam nužna i virtualna privatna mreža?
Što je VPN ili virtualna privatna mreža (”Virtual Private Network”)?
Sve ono što tražimo, gledamo ili radimo na internetu ostavlja određeni internetski trag. Mnogi entiteti prikupljaju različite vrste informacija o korisnicima, koje onda koriste za različite namjene i svrhe. Nekad je ovo samo prikupljanje informacija u svrhu osmišljavanja personaliziranih reklama, no ponekad se takve informacije mogu skupljati i za ne baš legalne stvari. No, zato je tu virtualna privatna mreža.
VPN funkcionira tako što kreira kriptiranu vezu između korisnika i interneta. Točnije, virtualna privatna mreža zamjenjuje vaš IP, odnosno vašu mrežnu adresu s onom adresom sigurne lokacije. Nakon toga se stvara dojam kao da korisnik koristi internetsku povezivost sa druge lokacije na svijetu.
Recimo da pretražujete internet iz svoga doma. Vaša IP adresa može lako otkriti vašu lokaciju i druge detalje o vašoj internetskoj vezi. VPN to mijenja usmjeravanjem vašeg prometa kroz jedan od svojih sigurnih poslužitelja, zbog čega se ostavlja dojam kao da sadržaju pristupate s neke druge lokacije. Virtualna privatna mreža ne samo da skriva vaš identitet, već dodaje i dodatan sloj sigurnosti.
Ako netko poput hakera ili čak vašeg pružatelja internetskih usluga pokuša vidjeti što radite na internetu, vidjet će samo kriptirane podatke, koji neće otkrivati ništa važno, što znači da će ono što radite na internetu biti zaštićeno. Stupanj zaštite naravno ovisi o brojnim drugim čimbenicima, kao što je i kvaliteta i pouzdanost virtualne privatne mreže. No sigurno je za zaključiti da svaka virtualna privatna mreža, pogotovo ona koja se plaća, pruža solidnu zaštitu u pogledu privatnosti i sigurnosti vas kao korisnika.
Što je to vatrozid?
Vatrozid se najjednostavnije može objasniti na sljedeći način: zamislite ga kao neku vrstu digitalne prepreke, kroz koju cjelokupan internetski promet mora proći kako bi došao do vašeg uređaja ili internetske mreže. Vatrozid će skenirati i filtrirati ovaj promet, propuštajući samo ono za što zna da je pouzdano ili ono što nije označeno kao kritično, riskantno ili opasno. U skladu s time, vatrozid će blokirati sve što je sumnjivo i sve ono što sadrži ili predstavlja bilo kakvu potencijalnu prijetnju.
Na primjer, ako ste ikada pokušali pristupiti internetskoj stranici ili ako ste pokušali upotrijebiti aplikaciju i vidjeli da je blokirana i ako vam se pokazala poruka poput “pristup odbijen” ili “blokirano zbog pravila o sigurnosti”, to se vjerojatno dogodilo zbog vatrozida.
Postoje različite vrste vatrozida. Na primjer, postoje programski alati, koji rade u pozadini računala, ali isto tako postoje i uređaji, koje koriste tvrtke i veći entiteti kako bi zaštitili svoje mreže. Nakon što ga instalirate na vaše računalo, vatrozid neprestano traži sve što bi moglo biti sumnjivo ili opasno, kao što su neovlašteni programi koji se pokušavaju povezati s vašim sustavom i blokiraju potencijalne prijetnje prije nego što mogu uzrokovati štetu.
Po čemu se najviše razliku ova dva sigurnosna alata?
Virtualne privatne mreže i vatrozid se razlikuju po glavnim namjenama, zbog kojih postoje. VPN je usmjeren na privatnost i enkripciju, dok je vatrozid usmjeren na kontrolu pristupa i blokiranje potencijalnih prijetnji.
VPN je u biti alat čija je glavna namjena zaštita privatnosti. VPN skriva vašu IP adresu, kriptira vaš internetski promet i dovodi do toga da izgleda kao da pregledavate to što pregledavate s neke druge lokacije. No s druge strane, virtualna privatna mreža neće vas zaštititi od zlonamjernog softvera i virusa.
Vatrozid s druge strane djeluje kao svojevrstan zid između vašeg uređaja i internetske mreže i potencijalnih prijetnji. Vatrozid neprestano skenira dolazni i odlazni promet na temelju unaprijed definiranih sigurnosnih pravila i zatim odlučuje što je sigurno i što se može ”pustiti”, a što se treba blokirati.
U kojim situacijama i slučajevima je najbolje koristiti VPN?
Najbolje je koristiti VPN kad god želite maksimalno paziti na svoju privatnost na internetu, ako želite zaštititi svoje podatke ili pristupiti sadržaju koji nije dostupan ondje gdje se nalazite. Točnije, najbolje je koristiti virtualnu privatnu mrežu u idućim situacijama:
- Kada se nalazite na javnom mjestu i spojeni ste na javnu Wi-Fi mrežu.
Besplatne internetske veze, iako su praktične, nisu baš sigurne. Internetske mreže u hotelima, kafićima, zračnim lukama itd. uglavnom nisu osigurane, što hakerima olakšava presretanje vaših podataka. VPN vam itekako može poslužiti u takvim situacijama.
- Ako želite pristupiti sadržaju koji je ”geo-ograničen”, odnosno kojeg ne možete pregledavati na lokaciji na kojoj se trenutno nalazite.
Ako je neki sadržaj blokiran u državi gdje se nalazite, VPN vam može omogućiti pristup tom sadržaju.
- U slučaju da želite dodatno pripaziti na svoju privatnost.
Svakodnevno pregledavanje internetskog sadržaja ostavit će vaš trag na internetu. Ako želite da vaša IP adresa i vaša privatnost budu sigurni, u tome vam isto može pomoći VPN.
Kada je najbolje koristiti vatrozid?
Vatrozid je više usredotočen na obranu od neželjenih štetnih kodova i programa, koje možete pronaći na internetu ili koji vam mogu pokušati ući u računalo i s obzirom na to, ovu vrstu alata najbolje je koristiti u sljedećim situacijama:
- Ako koristite internetsku mrežu ili ako ste spojeni na poslužitelja koji nije osiguran.
Vatrozid uvijek dodaje dodatan sloj zaštite, što znači da ga je uvijek dobro imati uključenog, pogotovo ako ste spojeni na neku mrežu za koju ne znate koliko je sigurna i je li sigurna.
- Ako želite imati dodatnu zaštitu od štetnih programa.
Vatrozid će vašem uređaju pružiti dodatnu zaštitu od štetnih programa, a dodatan sloj zaštite, pogotovo s obzirom na različite vrste opasnosti koje vrebaju dok pregledavate internetski sadržaj, nikada nije na odmet.
Naravno, vatrozid i virtualnu privatnu mrežu možete slobodno koristiti u isto vrijeme. Oba alata, uz antivirusni program, međusobno se nadopunjuju u pogledu pružanja zaštite korisniku od različitih vrsta internetskih prijetnji i kriptiranja internetskog prometa, odnosno zaštite identiteta korisnika.
Ivan Hečimović