PočetnaHelpdeskU čemu je razlika između softvera i ''firmwarea''?

U čemu je razlika između softvera i ”firmwarea”?


Ako ste ijednom u životu koristili neki uređaj, bilo da se radi o pametnom telefonu, televizoru, konzoli ili računalu, sigurno je da ste čuli izraz ”softver”.

Ovo je u biti pohrvaćena engleska riječ ”software”, koja kada se izravno prevede na hrvatski jezik znači ”program”. No što je to ”firmware”? Koja je točno razlika između programa ili softvera i ”firmwarea”? Odgovore na ova i još neka pitanja saznat ćete u članku koji slijedi.

firmware

Za što je potreban ”firmware”?

Firmware je ključan za rad i pravilno funkcioniranje mnogih elektroničkih uređaja. Može se reći da on djeluje kao temeljni program koji osigurava funkcionalnost i stabilnost. Iako se firmware ponekad koristi kao sinonim za “softver”, oni nisu jedno te isto.

Firmware i softver međusobno su povezani, ali su ipak različite komponente moderne tehnologije. Firmware, budući da je pohranjen izravno na hardveru, pruža upute koje su od kritične važnosti za pravilan rad uređaja.

 

Što jest ”firmware”?

Firmware je vrsta softvera, koji je trajno ugrađen u hardver. Firmware kao takav omogućuje kontrolu niske razine i upute potrebne za rad uređaja i često upravlja osnovnim operacijama i sučeljima hardvera.

 

Je li ”firmware” nužan za rad nekog hardvera?

Najkraće rečeno, da. Firmware je ključan za rad hardverskih uređaja. Može se reći da on služi kao most između hardvera i softvera više razine, jer osigurava pravilno i optimalno funkcioniranje uređaja.

 

Gdje se najčešće može pronaći ”firmware”?

Firmware se nalazi u širokom rasponu uređaja, uključujući pametne telefone, matične ploče računala, usmjerivače ili ”routere”, igraće konzole, kamere i kućanske uređaje poput hladnjaka. Svakom uređaju u kojem se nalazi firmware omogućuje pokretanje, komunikaciju s drugim komponentama i izvršavanje zadataka.

 

”Firmware” i softver

Firmware je u biti podskup softvera. Dok softver uključuje aplikacije, operativne sustave i uslužne programe koji se mogu instalirati i pokretati na uređajima, firmware je specifičan za svaki hardver u koji je ugrađen. S obzirom na to, firmware pruža temeljne upute potrebne za rad uređaja. Za razliku od tradicionalnog softvera, firmware je usko integriran s hardverom koji kontrolira.

android

Glavne razlike između ”firmwarea” i softvera

Ovo su neki od segmenata po kojima se firmware i softver najviše razlikuju:

  • Opseg: Firmware je usko povezan s hardverom, dok softver ima širi opseg i podržava razne aplikacije i zadatke.
  • Postojanost: Firmware se obično trajno pohranjuje na hardver, dok se softver često pohranjuje na vanjsku pohranu i po potrebi učitava u memoriju.
  • Mogućnost nadogradnje: Ažuriranja firmwarea obično su specifična za uređaj i mogu biti zahtjevnija za instaliranje od uobičajenih ažuriranja softvera, koja se mogu lako preuzeti i instalirati.
  • Izvršenje: Firmware radi izravno na hardveru, dok softver radi povrh operativnog sustava ili virtualnog stroja.

 

Koja je razlika između ”firmwarea” i ugrađenog softvera ili ”embedded software”?

Ugrađeni softver odnosi se na softver koji je posebno osmišljen za obavljanje određenih funkcija unutar hardverskog sustava. Na firmware se može gledati i kao na vrstu ugrađenog softvera, koji je odgovoran za temeljne operacije uređaja.

 

Koja je razlika između ”firmwarea” i hardvera ili komponenti određenog uređaja?

Hardver uključuje fizičke komponente uređaja, kao što su sklopovi, procesori, grafičke kartice, sustav na čipu i memorija. Firmware, iako je pohranjen na hardveru, zapravo je zbir uputa koje kontroliraju funkcioniranje hardvera.

Iako se firmware nalazi unutar hardvera, on nije sam hardver, nego pruža upute, koje su potrebne za pravilan rad hardverske komponente.

windows 10 update

Koja je razlika između ”firmwarea” i upravljačkih programa određene komponente ili ”drivera”?

Najjednostavnije rečeno, upravljački programi su softverske komponente koje olakšavaju komunikaciju između operativnog sustava i određenih hardverskih uređaja. Firmware je, s druge strane, odgovoran za cjelokupni rad uređaja i može uključivati ​​upravljačke programe unutar svog koda.

Glavna razlika između ”firmwarea” i upravljačkih programa povezana je s opsegom i namjeni obje vrste programskih jedinica. Firmware pruža temeljne upute za rad uređaja, dok upravljački programi omogućuju operacijskom sustavu interakciju s određenim hardverskim komponentama.

Na primjer, zahvaljujući upravljačkom programu za grafičku karticu, grafička kartica računala može koristiti sve svoje mogućnosti i na pravilan i kvalitetan način korisniku može prikazivati multimedijski sadržaj, koju korisnik gleda putem izlazne jedinice računala, odnosno monitora.

 

Preuzimanje i instaliranje ”firmwarea”

Samo preuzimanje i instaliranje ažuriranja za firmware može se razlikovati ovisno o uređaju. Obično se ažuriranja firmwarea mogu preuzeti s internetske stranice proizvođača i to kao samostalno preuzimanje koje korisnik može sam, ručno instalirati. Drugi način kako se može preuzeti i instalirati ”firmware” jest putem namjenskog softvera kojeg pruža proizvođač uređaja.

Na primjer: ažuriranja firmwarea na Samsung Galaxy pametnom telefonu instaliraju se unutar izbornika operativnog sustava. Slično tomu, ažuriranje sustava na PlayStationu 5, obavljaju se putem opcija sustava konzole. Konzola se spaja na internetsku vezu i na poslužitelj te odande preuzima ”firmware” kojeg će nakon toga instalirati.

Android-13-update

Trebamo li ažurirati ”firmware”?

Jednom riječju: trebamo. Ažuriranja firmwarea nužno su potrebna kako bi uređaj radio na maksimumu svojih performansi. Osim toga, nova verzija ”firmwarea” donosi različita poboljšanja u odnosu na prošlu verziju. Iako nije uvijek obavezno, općenito se preporučuje ažurirati firmware, kako bi se osigurala optimalna funkcionalnost uređaja.

Usmjerivači ili ”routeri”, monitori, matične ploče, pametni televizori, bespilotne letjelice, digitalne kamere i mnogi drugi uređaji obično zahtijevaju povremena ažuriranja firmwarea, radi poboljšanja mogućnosti funkcionalnosti, radi sigurnosti i kako bi se popravile eventualne greške u sustavu.

Trajanje ažuriranja firmwarea može varirati, ovisno o uređaju i složenosti ažuriranja. Ono može trajati od nekoliko minuta do pola sata. Obično ćete vidjeti upozorenja u kojem će vam pisati kako ne bi bilo dobro prekidati proces ažuriranja firmwarea. To je zato što firmware izravno utječe na osnovni softver uređaja, koji kontrolira funkcioniranje hardvera.

Ako se ažuriranje prekine, to može dovesti do kvara s firmwareom, što može potencijalno učiniti uređaj neupotrebljivim. Ovo je poznato i kao “bricking”. Nadalje, prekidanje ažuriranja firmwarea može dovesti do oštećenja podataka i može uzrokovati probleme s performansama i stabilnošću samoga uređaja.

 

Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular