PočetnaHelpdeskŠto su zvučni signali iz računala (beep code) i što znače

Što su zvučni signali iz računala (beep code) i što znače


Koristeći računalo, pogotovo ako je stariji model u pitanju, možete naići na vrlo čudan problem, uz zvučne snignale, koji spriječava pokretanje operativnog sustava. Ponekad se to može dogoditi kod prvog boot-a tog dana, a ponekad nakon rušenja operativnog sustava i ponavlja se nakon što ponovno pokrenete računalo.

Zaslon ništa ne prikazuje i računalo se ne pokreće, ali proizvodi niz zvučnih signala dok je zaglavljen na boot petlji.

Ovo je poznato kao „beep code” i to je način na koji vam računalo daje do znanja da nešto nije u redu. Ako vam se računalo ne ćeli pokrenuti, a iz njega dolaze zvučni signali (bipanje), to vjerojatno znači da je potrebno poduzeti neke dodatne korake kako bi ponovno proradilo. Ali kako saznati što činiti, sa naizgled nasumičnim nizom zvučnih signala?

 

Što se zapravo dešava

Da bismo razumjeli zašto se računalo oglašava, prvo moramo razumjeti što računalo radi kada podiže sustav. Neposredno prije nego što se sve pokrene obavlja se radnja pod imenom POST, ili „Power-On Self Test”.

Cilj ovog testa je da bi se osiguralo da je hardver računala potpuno ispravan bez fizičkih kvarkova, tako da se operativni sustav može dignuti bez problema. Obično ovaj proces prolazi u potpunoj tišini, pa ni ne znate da se odvija.

Ako POST otkrije nešto, on će pokušati upozoriti korisnika da nešto nije u redu. Ako je to mala pogreška, on će se oglasiti i prikazati upozorenje na zaslonu da znate što nije u redu.

Međutim katkada, zbog prirode hardvera i jer je svaka komponenta vitalno važna za pokretanje računala, možda nećete dobiti poruku na zaslonu.

Ako nešto nije u redu sa grafičkom karticom ili RAM memorijom, računalo ne može prikazati pogrešku na zaslonu. Zato se oslanja na zvučne signale sa matične ploče da upozori da nešto nije u redu.

 

Što možete učiniti?

Dakle, računalo nije uspjelo završiti POST test i šalje zvučni signal. Što učiniti?

Ako je POST u mogućnosti postaviti poruku na zaslon, onda imate sreće! Možete jednostavno pročitati što poruka o pogrešci piše i lako utvrditi koja komponenta hardvera ne radi ispravno.

Tada ga možete popraviti sami, provjerom dalic je komponenta ispravno spojena na matičnu ploču ili napajanje, u svakom slučaju možete vrlo lako detektirati kvar. No, pretpostavimo da računalo ne pokazuje ništa na ekranu. Kako “prevesti” zvučne signale i shvatiti što nam poručuju i koja komponenta hardvera je simptomatična.

 

Prijevod zvučnih signala

Bez prikaza poruke o pogrešci, morate se osloniti na zvučne signale da biste znali što je pošlo krivo. Srećom, zvučni signali su u osnovi šifrirane zvučne poruke o pogreškama koje pokazuju što je na računalu pošlo krivo. Teži dio je dešifriranje značenja zvučnih signala da biste mogli dijagnosticirati i riješiti problem.

Prije nego što se bacite na pronalaženje značenja zvučnih signala, trebate znati tko je proizvođač matične ploče vašeg računala.

Različiti proizvođači mogu imati implementirane različite zvučne signale u njihovim sustavima, tako da je najbolje da dva puta provjerite tko je proizvođač matične ploče prije nego krenete tražiti rješenje.

Imajte na umu da proizvođač matične ploče može biti različit od naziva računala. Ako nemate pojma tko je zapravo proizvođač matične ploče, morat ćete otvoriti kućište i pogledati logo ili brend kao na sljedećoj slici.

ASRock-Z97E-ITX-ac1

 

Kada ste to učinili, potrebno je provjeriti koje zvučne signale je proizvođač odredio za svoj hardver. Ovo može biti jednostavno tako što upišete proizvođača matične ploče plus „beep code” u svojoj omiljenoj tražilici.

TABLICA BEEP CODE

 

Ovo bi vas trebalo dovesti do web stranice proizvođača ili foruma za pomoć koji će imati popis zvučnih signala. Neke web stranice imaju posebni direktorij za zvučne signale, kao što je npr Intelova stranica za podršku sa specifikacijom beep code-ova za Intel matične ploče ovdje.

Najčešće je poruka o pogrešci poprilično laka za razumjeti, tako da možete odmah detektirati problem i tražiti rješenje. Ako to nije nešto što se lako može dešifrirati, vjerojatno ćete trebati pomoć stručnjaka. Kažite im koji zvučni signal i pogreška se generira tako da imaju jasnu predstavu o tome što je prouzročilo problem.

 

Ovo nije uvijek loša stvar

Ponekad će proizvođači računala postaviti zvučni signal koji signalizira da je POST provjera završena bez pogreške. Ako vaše računalo ispušta zvuk ali se normalno pokreće, vjerojatno samo želi reći da sve ide uredno.

Ako ste još uvijek zabrinuti u vezi ovoga, provjerite zvučne signale proizvođača i usporedite sa onim što čujete.

 

kako dešifrirati beep code

 

Zaključak

Budući da su većini korisnika “beep code” signali poprilična zagonetak za dešifriranje problema, i jedno od većih zagonetki, na koje računalo javlja pogreške, uz malo googlanja, u večini slučajeva, ovakvi problemi se mogu brzo riješiti.

Nadamo se da je ovaj kratki članak pomogao da shvatite kako matična ploča javlja eventualnu neispravnost hardvera i što trebate učiniti, ako do toga dođe.

Jeste li ikada imali ovakav problem, kada se računalo ne želi pokrenuti i daje zvučne signale? Kako ste to popravili? Napišite u komentraima.

Piše: A.P.

 


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Hvala carevi i carice, komp ri radi odlicno. Bio je problem do RAM memorije. Hvala vam mnogo obozavam vas sajt! Samo nastavite 😉

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular