Vaš telefon može biti ulaz u svijet, može vam pružiti načine kako možete komunicirati s prijateljima i obitelji ili uređaj koji vam može poslužiti za zabavu, gledanje filmova, serija i igranje igara. Ali također može biti alat, ako se bavite razvojem programa za pametne telefone, odnosno ako ste ”developer”. razvijate mobilni softver.
Netko tko programira programe i aplikacije ili izrađuje dodatke treće strane treba način kako će ih ispravno ispitati, a to znači da ponekad stvarno treba koristiti telefon (ili tablet, pa čak i sat). Google to zna, jer također i njihov tim treba testirati aplikacije i razne promjene softvera. Zbog toga ne Google pružio skup programskih opcija, kojima se lako može ostvariti pristup kroz postavke svakog Android telefona.
Više od mogućnosti USB Debugginga
Možda ste omogućili opcije za razvojne programere i odabrali korištenje USB postavke za otklanjanje pogrešaka, kako biste mogli raditi stvari kao što je bočno učitavanje sigurnosne zakrpe ili otključavanje pokretača na telefonu. Ali mogućnosti za razvojne programere nude znatno više toga.
Međutim, većina tih stvari nije nešto što ćete ikada trebati ili što će vam kao uobičajenom korisniku zatrebati. Da, posjedujete svoj telefon i platili ste ga, tako da možete raditi što god želite, barem u teoriji, ali to također znači da ga smijete razbiti, no sumnjam da će većina nas to učiniti. Većina opcija za razvojne programere u Androidu dosta je zakučasta i komplicirana, stoga ih ne trebate dirati. To je zato što svi oni pružaju informacije koje su potrebne programerima. Ponekad će te informacije biti nacrtane na ekranu, drugi put će biti zapisane u datoteku koja može pojesti svu vašu pohranu, a drugi put će se izgledati kao da se ništa ne događa.
Kako otključati mogućnosti za razvojne programere?
Kao što je spomenuto, svaki model, od najjeftinijeg Android telefona do najboljeg Android telefona, ima skup ugrađenih opcija za programere. Neće ih svaki telefon imati sve, ali većina će biti ista. Ipak, nećete ih pronaći omogućene prema zadanim postavkama. To zapravo ima puno smisla jer ih je lako “otkriti”, a većina ljudi nema potrebu koristiti bilo koju od njih. No evo kako možete otključati mogućnosti programera kod većine pametnih telefona:
- Otvorite postavke na telefonu i pronađite odjeljak ”About” ili o pametnom uređaju.
- Pregledajte ga dok ne vidite unos broja izrade ili ”Built number”.
- Dodirnite ga pet puta uzastopno i trebali biste vidjeti mali dijaloški okvir koji vas obavještava da ste sada programer.
- Zatvorite postavke i ponovno ih otvorite.
- Pronaći ćete novi unos na stranici s postavkama sustava pod nazivom Opcije za razvojne programere.
Same postavke
Ovdje ćete naći svašta. Neke od opcija djeluju samorazumljivo, a drugi zvuče stvarno zbunjujuće. Međutim, ako ste programer aplikacija, vjerojatno točno znate koje su vam potrebne. U nastavku ćemo navesti i opisati najčešće od njih:
- OEM otključavanje: Ako vam tvrtka koja je napravila vaš telefon dopušta otključavanje pokretača ili ”bootloadera”, vidjet ćete ovu postavku. To je klizač i ako ga omogućite, vaš će se telefon vratiti na tvorničke postavke. Ako ste ga omogućili i odlučite ga onemogućiti, vaš će se telefon vratiti na tvorničke postavke. Upozoren si.
- Otklanjanje pogrešaka putem USB-a: Ovo omogućuje vašem telefonu da komunicira preko USB priključka na vašem računalu putem Android Debug Bridgea (ADB). Ovo morate omogućiti da biste koristili stvari kao što su DDMS ili ADB naredbe.
- Opozovite ovlaštenja za otklanjanje pogrešaka na USB-u: Kada prvi put koristite računalo za otklanjanje pogrešaka preko USB-a, morate ga autorizirati i postaviti nekoliko dopuštenja. Ova postavka poništava sve to i prisiljava vas da to učinite ponovno.
- Skaliranje animacije prozora: Postavlja brzinu reprodukcije animacije prozora. Manji broj je brži. Ako to promijenite, korisničko sučelje vašeg telefona može postati brže.
- Skaliranje animacije prijelaza: Postavlja brzinu za reprodukciju animacije prijelaza. Opet, niže je brže. Ako to promijenite, korisničko sučelje vašeg telefona može postati brže.
- Ne zadržavaj aktivnosti: Ova postavka uništava (kao, prisilno zatvara sve) bilo koju aplikaciju čim napustite glavni prikaz. Bez obzira što ste čuli na internetu, ništa dobro od ovoga ne može biti.
- Ograničenje pozadinskog procesa: Ovo omogućuje prilagođenu postavku koja određuje koliko se procesa može izvoditi u pozadini odjednom. Još jedan s kojim se većina nas ne bi trebala baviti često, ako uopće.
Jasno je da većina nas neće imati potrebu za mnoštvom od ovih postavki. Uz to, za pravilno korištenje opcija razvojnih programera potrebno je određeno znanje. Ali više znanja nikada nije na odmet, čak i ako nam ono trenutno neće koristiti, tko zna što budućnost nosi.
Piše: D.Z.