PočetnaHelpdeskŠto je WCG tj. široki spektar boja?

Što je WCG tj. široki spektar boja?


Široki spektar boja je jedna od zanimljivijih TV značajki posljednjih godina. U teoriji, to može učiniti prikaz TV slike još realnijom. Evo kako.

 

Što je realnija TV slika, to bolje, zar ne?

Većina informacija koje okružuje nove televizijske tehnologije u posljednjih nekoliko godina vrti se oko razlučivosti od 4K i kako se uspoređuje s dobrom, starom visokom definicijom.

Ali sada kada su televizori 4K postali pristupačniji cijenom, krenula je bolje i sama prodaja televizora. Međutim u posljednje vrijeme koncentracija proizvođača televizora se uglavnom vrti oko HDR tehnologije koja se preselila i na monitore, a o tome smo već pisali ovdje.  U svakom slučaju nova HDR tehnologija je izvrsna stvar, ali nije jedina nova značajka kod televizora i monitora modernoga doba, o kojoj vrijedi raspravljati.

Široki spektar boja, ili WCG, često je povezan s HDR-om. Iako se često nalaze zajedno, oni u biti nisu povezani. Iz razloga što je HDR zaslužan za povećanje dinamičkog raspona slike (osobito svjetline), WCG povećava boju: “crvenija” crvena, “zelenija” zelena, “plavija” plava itd. To pruža još veći utjecaj na izgled slike na zaslonu, od samog povećanja razlučivosti slike, ali na različite načine.

 

što je WCG tv

 

Boje na ekranu

Svi televizori kao i monitori proizvode ograničeni raspon boja. Te boje nisu baš ono što vidite u stvarnom svijetu. To je zbog ograničenja u tehnologiji zaslona, kao i materijalima od kojih su napravljeni.

HD televizija je uvelike poboljšala kvalitetu slike, kao i količinu boja koja se prikazuje na ekranu, pogotovo u usporedbi sa zastarjelim CRT cijevima. Prvih nekoliko generacija 4K televizije, koristilo je istu “količinu boja” ili paletu boja, koje su dotad koristile HD televizije prilikom stvaranja slike.

Široki spektar boja, kako bi se jednostavno reklo, omogućava televizorima da prikazuju više boja. Ne samo više boja nego i više realnijih boja.

Prednost je ta, što čini samu paletu većom. Dublje crvene, zelene i plave boje, bogate sekundarne boje kao magenta, cyan, yellow i još mnogo toga. Tako se boje koje su trenutno za HDTV previše duboke ili intenzivne, mogu prikazati na TV-u sposobnom za WCG 4K. Laički rečeno, zamislite svijetliji žuti cvijet, ili crveniju crvenu opeku.

 

ljudski vidokrug boja
Ovo je prikaz ljudske vizije boja, s trokutima kao “paletom” (gamut) koju upotrebljavaju televizori. Najmanji trokut (žuti) je ono što HDTVs može prikazati. Sljedeći najveći kvadrat (smeđi) je P3 boja, otprilike ono što danas najbolji 4K / WCG televizori mogu prikazati. Najveći je Rec 2020, cilj za budućnost.

 

Osim veče palete, povećava i “dubinu bita” ili koliko nijansi svake boje televizor ima na raspolaganju. Kao npr., više nijansi između svjetlo plave i tamno plave. S više nijansi svake boje, dobivamo ukupno više boja, logično. S HD televizijom bilo je moguće postići oko 16,7 milijuna boja. Dok sa WCG-om, postoji mogućnost od preko 1 milijarde boja! Razlika je očigledna. I treba napomenuti da i to još uvijek nije toliko boja, koliko u realnosti vaše oči mogu vidjeti!

 

Kako to možete dobiti?

Da biste vidjeli širok raspon boja na zaslonu, potreban vam je televizor koji ga može prikazati, kao i izvor koji može slati WCG sadržaj. Ili drugim rječima, ako vaš TV 4K ima WCG sposobnost, ali gledate DVD, Blu-ray ili bilo koji klasičan TV kanal, vi nećete vidjeti sve te boje, tj. nećete koristiti WCG raspon boja jer ga izvor ne šalje.

Kao što sam već spomenuo, HDR i WCG često se pojavljuju zajedno, tako da je većina HDR materijala također u WCG-u. Gotovo svi 4K Blu-ray diskovi imaju širok raspon boja, tj. WCG prikaz. Isto vrijedi i za gledanje na HDR streamu poput kanala koji to podržavaju kao npr Nextflix ili Amazon.

 

Što još trebate znati

Poboljšanje boje je prilično suptilno, ali lako vidljivo u paralelnoj usporedbi između dva različita ekrana. Obično se razlika  pojavljuje više u crvenoj i zelenoj boji.

Nisu svi 4K televizori u mogućnosti prikazati širok raspon boja, tj. WCG.

Neki televizori tvrde da su kompatibilni s HDR i WCG standardom, ali zapravo ne mogu prikazati HDR i WCG. Ovi televizori prihvaćaju HDR/WCG signal od 4K playera ili media streaminga, no ne mogu imati više boja od onoga što standardni HD televizor pruža.

Svi OLED televizori novije generacije iz LG-a i Sony-a, su sposobni za HDR i WCG prikaz.

Većina televizora s kvantnim točkama (tj. Ono što Samsung koristi na svojim QLED televizorima), također su sposobni za WCG prikaz.

Neke druge TV tehnologije, kao što su Sony Triluminos ili LG Nano Cell, također mogu prikazati WCG.

Neki televizori bit će sposobni za više boja od drugih, čak i ako su oboje označeni kao WCG. Općenito, razlika neće biti velika, ali vrijedi malo istražiti prije kupovine, kako bi bili sigurni.

 

Zaključak

WCG je još jedan korak naprijed ka realističnijim slikama na televizoru ili monitoru. Nije tako veliko poboljšanje kao bolji omjeri kontrasta, tj. ođtrija slika (kao kod HDR-a, recimo), ali može imati veći utjecaj nego 4K rezolucija slike.

Naravno, potreban vam je televizor i izvor koji su sposobni za WCG prikaz, i sadržaj koji zapravo koristi taj širi raspon. Tada ćete svakako uživati u bogatijim i živopisnijim bojama, nego što ste ikada prije mogli vidjeti na televizoru.

Piše: V. V.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular