PočetnaHelpdeskŠto je Jailbreak i da li je legalan?

Što je Jailbreak i da li je legalan?


Jeste li ikad vidjeli iPhone sa pet ikona u dock-u (standardno dolazi max 4)? Ili možda klasični “console emulator” na iPadu? Ove aplikacije se mogu naći u App Store-u samo sa preinakom zvanom Jailbreak.

Dok su mnogi korisnici i više nego zadovoljni sa svojim iPhone-om, koji je uvijek bio u samom vrhu, po svojim kvalitetama i karakteristikama, koliko god se mi slagali ili ne slagali sa tom činjenicom. Ipak, postoji veliki broj ihpone korisnika koji će se rado poigrati sa svojim mobitelom, kako bi mu dodali još neke nestandardne mogućnosti i aplikacije, te će onda posegnuti za jailbreak-om!

Pa što je to Jailbreak? Kako funkcionira? Što točno čini vašem iPhoneu? Koji su rizici? Je li sigurno? Je li legalno? Nastavite čitati dalje ovaj članak kako bi saznali odgovore na sva ova pitanja.

 

Što je Jailbreak?

Proces Jailbreak-anja smartphone uređaja može najjednostavije biti opisan, kao proces uklanjanja restrikcija sa iPhonea ili iPada koje nam operativni sustav kao takav nameće. Ovo uključuje određenje radnje na iPhone-u koje zamijenjuju tvornički postavljen operacijski sustav sa prilagođenim kernelom.

Osim Apple uređaja, postoji još niz igraćih konzola, tableta i smartphone uređaja koji u svom operacijskom sustavu imaju predinstaliran DRM softver (Digital Rights Management software).

DRM je tvronički instalirani softver koji ima namjenu u sigurnosvne svrhe. Jailbreakanje tih uređaja znači hakiranje istih u svrhu zaobilaženja DRM-a i ograničenja koje isti nosi kako bi korisnicima omogućio instaliranje i korištenje neautoriziranog software-a i aplikacija.

Tehnički gledano, to je proces instaliranja niza modificiranih kernel patch-eva na uređaj. Također korisnicima daje pristup operacijama na root levelu uređaja, što inače nije moguće.

 

iOS-Jailbreak

 

Zašto Jailbreak?

Bilo to dobro ili loše, Apple iOS (operacijski sustav) ima puno ograničenja. Kako bi aplikacije završile na App store-u, moraju pratiti i imati ispunjene sve smjernice koje Apple nalaže.

U biti, te stroge restrikcije postoje kako bi se održala očekivana visoka kvaliteta aplikacija i kako bi se generalno pratila sigurnost takvih aplikacija. Ipak, postoje i aplikacije koje zadovolje sve smjernice i iz nekih razloga ne završe na App Store-u (kao npr. aplikacija WikiLeaks), pa samim time nije korisnicima niti dostupna.

Pri pregledavanju App Store-a, možemo naići na mnoštvo aplikacija, koje možemo samo pogledati, ali ne i instalirati i koristiti na uređaju, pri čemu nam preostaje samo jedna opcija, a to je Jailbreak.

 

Razlozi za Jailbreak

 

  1. To je vaš mobitel. Znači, trebali bi imati pravo instalirati što god hoćete i koristiti to kako god želite.
  2. Korisnici mogu instalirati aplikacije sa bilo kojeg izvora, a ne samo sa App Store-a.
  3. Možete zadane aplikacje na iOS-u zamijeniti novo instaliranim aplikacijama. U mnogim slučajevima, te aplikacije su i bolje od onih zadanih, pre instaliranih na iPhone-u.
  4. Možete izgled iPhone-a prilagoditi sebi i svojim potrebama, kako vam se god sviđa, umjesto da budete prisiljeni na limitirane opcije koje vam iOS prema zadanim postavkama nalaže.
  5. Možete povezati vaš Apple Mac sa iPhone uređajem i tako proširiti svoju mrežu.

 

 

Što je Jailbreak i dali je legalan?

Jeste li ikad vidjeli iPhone sa pet ikonica u dock-u? Ili možda klasični console emulator na iPadu? Ove aplikacije se mogu naći u App Store-u samo sa hackom zvanim Jailbreak.

Neki su korisnici i više nego zadovoljni sa iPhone-om, fantastičnim takvim kakav jest. Ipak, postoji veliki broj drugih korisnika koji će odabrati slobodu povrh sigurnosti te onda posežu za jailbreak-om!

Onda, što je to Jailbreak? Kako funkcionira? Što točno čini vašem iPhoneu? Koji su rizici? Je li sigurno? Je li legalno? Nastavite čitati dalje ovaj članak kako bi saznali odgovore na sva vaša pitanja.

 

jailbreak-ios-9.3-2

 

Zašto ne Jailbreak?

Ipak, morate znati da jailbreak dolazi sa određenom dozom rizika. Jedna od glavnih mana je da sa jailbreakiranjem svog iphonea, možete hakerima olakšati pristup vašem uređaju.

Također, pošto mnoge jailbreak aplikacije ne prate Appleova pravila, mnogi korisnici koji su jailbreakali uređaj se žale na kraće trajanje baterije, povećanu potrošnju podatkovnog prostora i općenitu veću nestabilnost sustava.

 

Razlozi zašto NE Jailbreak-ati iPhone?

  1. Poništiti ćete garanciju za vaš uređaj. Često puta ovlašteni serviseri ne žele niti pokušati rješavati vaš problem, ako vam se nešto dogodilo sa iPhone uređajem, a isti ste jailbreakali.
  2. iPhone uređaji su poznati po sigurnosti; teško se hakiraju i imaju visok stupanj osiguranja. Jailbreakanje uređaja će vaš mobitel učiniti podobnijim lošim aplikacijama, od kojih se neke mogu i često  rušiti ili zaraziti malware-om.
  3. Jailbreakanje vašeg uređaja je kao igra mačke i miša. Svako iOS ažuriranje poništava jailbreak, kada želite ažurirati vaš iphone. Nakon toga morate čekati da jailbreak za tu najnoviju inačicu iOS-a, bude dostupan.
  4. Iako se jailbreakanje uređaja čini privlačnim, možete imati i neugodnih iskustava, kao npr. uređaj se može gasiti sam od sebe i određene aplikacije mogu jednostavno prestati raditi.

 

Dali je Jailbreak legalan?

U moru pitanja o jailbreakanju, pitanje koje je uvijek najkompliciranije je upravo ovo. U mnogim državama, pa čak i u Americi, jailbrekanje se smatra legalnim.

Vjerojatno ste čuli za U.S. Digital Millenium Act of 1998 (DCMA). To je zakon koji regulira piratski sofvter, i prema njihovim tvrdnjama: kriminalno djelo je svako hakiranje sigurnosnih postavki namještenih od strane prozvođača i vlasnika autorskih prava (copyright-a) kako bi se osiguralo da korisnici ne zloupotrijebe tako postavljeni uređaj.

U srpnju 2010., Kongres stavlja na snagu neka nova pravila što se tiče autorskih prava. DCMA daje Kongresu pravo da pravi revizije i izmjene u Zakkonu o autorskim pravima zbog stalnih promjena u svijetu intelektualnog vlasništva i digitalnih medija. Ta pravila jasno i izričito nalažu da je svako jailbrekanje, ili tkzv otključavanje mobitela, ručno ili pomoću automatskog software-a, potpuno legalno.

I mnogi korisnici se slažu sa time da je jailbreakanje pravo svakog vlasnika mobitela i da treba biti dozvoljeno u svakoj državi na svijetu. Ipak, Apple kontinuirano vrši pritisak na američki kongres da izmjene ovo pravilo na staro stanje kada je bilo zabranjeno.

 

Cydia App

 

Jailbrek-anje, otklučavanje i root-anje

Jailbrekanje, otklučavanje i root-anje su sve termini korišteni za proces “oslobađanja” uređaja od restrikcija postavljenih tvorničkim postavkama. Ipak, morate biti svjesni da ne znače isto.

Rootanje i jailbrekanje služe u svrhu pristupa kompletnoj internoj dokumentaciji za Android ili za iOS. Otključavanje je drugačije i znači osposobljavanje mobitela da radi na svim mrežama operatera.

Ukratko, razlika između jailbrekanja i rootanja je ta da se termin jailbreak koristi za proces kod iOS uređaja, a rootanje se koristi za Android mobilne uređaje. Oba termina u stvari znače isto ali za dva različita operacijska sustava.

 

Kako jailbreakati i rootati vaš uređaj?

Iako se rootanje i jailbreakanje mogu činiti kompliciranim, u biti su prilično jednostavni pomoću alata SuperOneclick za Android uređaje i JailbreakMe za IOS uređaje. Za Android uređaje, prije početka provjerite da li je ta root metoda koju mislite koristiti kompaktibilna sa vašim modelom uređajem. Nemojte zaboraviti napraviti backup na vašim uređajima prije početka ako nešto krene po zlu.

 

Je li Jailbreak-anje sigurno?

Alternativa za Apple app Trgovinu je Cydia App Trgovina, sa tisućama jailbreak aplikacija. Nažalost, većina tih aplikacja nije sigurna jer nisu provjerene prije stavljanja na Trgovinu aplikacija. Postoje velike šanse da instaliranje aplikacija sa Cydia App Trgovine može donijeti malware i zaraziti vaš uređaj trojancima, spyware-om i adware-om.

Dakle, odgovor na pitanje je li jailbrekanje sigurno je svakako NE! Ali ako ste jedan od naprednijih korisnika koji u potpunosti razumiju rizike koje jailbrekanje nosi, onda možete sigurno jailbreakati svoj uređaj. Ako preferirate slobodu povrh sigurnosti, jailbreak je odlična opcija.

Piše: V.V.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular