U današnje vrijeme, fragmentacija ne uzrokuje da se računala usporavaju kao što je to prije bio slučaj. Sada, moderni operativni sustavi se sami brinu za proces defragmentacije diska te se odvija povremeno i automatski. Ako koristite SDD, fragmentacija diska nije od koristi. Međutim, na starijim sustavima s Windows XP i HDD, proces defragmentacije se mora odraditi ručno.
Možda ste čuli od prijatelja ili po forumima o potrebi defragmentiranja diska na računalu kako bi ga ubrzali. Često se preporuča kao način poboljšavanja performansi računala. No, znate li značenje defragmentacije diska? Znate li koliko često trebate defragmentirati vaš tvrdi disk?
Kao što ime sugerira, defragmentacija diska zvuči poput vraćanja slomljenih komadića natrag. U pogledu upravljanja računalom, odnosi se na prikupljanje svih dijelova podataka koji su raštrkanii po vašem hardu i njihovom ponovnom skupljanju.
Kako se fragmentacija diska odvija?
Većina hard diskova imaju svoje obrasce vrtnje te pohranjuju podatke na različita mjesta na disku. Dok se pišu neki novi podaci, stvaraju se blokovi koji se uzastopno redaju. Kada se datoteka razdvoji između različitih udaljenih blokova, događa se fragmentacija. Kao rezultat toga, upravljački dio za čitanje diska treba mnogo više vremena da učita tu datoteku.
Kada se odvija defragmentacija diska, blokovi se vraćaju u uzastopni niz, svaka datoteka je u nizu, što čini posao učitavanj lakšim a samim time i bržim. Dakle defragmentacija diska uklanja praznine između različitih dijelova iste datoteke, što rezultira ubrzanjem vašeg računala. Prilikom same defragmentacije diska to je i vidljivo na monitoru, kako se različiti sektori iste datoteke presnimavaju na nova mjesta i slažu u niz.
Trebam li ručno defragmentirati svoj disk?
Prošli su dani kada se defragmentacija diska morala obavljati redovito za održavanje računala. Moderni operativni sustavi poput Windowsa 7, 8, 10, macOS-a i drugih, sami redovito izvršavaju ovaj proces. Stoga se ne trebate brinuti oko toga.
Defragmentacija diska na Windows 7, Vista, 8.1 , 10
Defragmentacija diska se odvija automatski na Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 i macOS. Ako želite znati više, možete upisati „defrag“ u tražilicu na Windows 7, Vista, 8.1 i 10 sustavima i uvjeriti se da je već sve defragmentirano. Na sustavu macOS, ovaj se proces također odvija automatski, pa ni tamo nemorate učiniti ništa.
Defragmentacija diska na Windows XP
U slučaju da ste zapeli s računalom koje radi na Windows XP, trebat ćete ručno defragmentirati vaš sustav. Samo otvorite start meni, otvorite opciju „Run“ i utipkajte Dfrg.msc te pritisnite Enter. To će otvoriti aplikaciju za defragmentiranje diska koja će vam prikazati opcije za defragmentaciju svakog diska. Možete ju postaviti da se izvodi po predodređenim terminima, ili je možete pokretati odmah ručno.
Ne koristite defragmentaciju diska ako koristite SSD
Ako vaše računalo ima SSD, ne trebate ga defragmentirati. Oni ne koriste princip vrtnje diska, kao stariji hard diskovi, te zato ne treba dodatnog vremena da učita različite dijelove sa disk ploče. Moderni operativni sustavi sami provode SSD optimizaciju.
Piše: A.M.