PočetnaHelpdeskSavjeti i trikovi kako od svog laptopa izvući najviše za potrebe gaminga!

Savjeti i trikovi kako od svog laptopa izvući najviše za potrebe gaminga!


Igranje igara ili popularno ”gaming” je vrlo rašireno na računalima, kako na stolnim tako i na prijenosnim. Bez obzira na to smatrate li se ”casual” gamerom koji samo tu i tamo nešto odigra na Facebooku ili na sebe gledate kao na ”regular” ili ”hardcore” gamera kojemu je igranje igara ”alfa i omega” u životu, vjerojatno itekako dobro znate da igranje igara nije nešto što je rezervirano isključivo samo za konzole (ili pametne telefone).

Gaming, odnosno igranje igara na prijenosnim računalima nikada neće biti idealno niti savršeno (barem ako istu igru pokušamo igrati na stolnom i prijenosnom računalu). Ako želite igrati igre na laptopu neizbježno je da ćete se morati uhvatiti u koštac s nekim kompromisima koji postoje kako bi se od laptopa i u pogledu gaminga moglo izvući ono najviše i kako bi prijenosna računala na što bolji način konkurirala stolnim.

No bez obzira na kompromise koji postoje, oni ne znače da kvalitetno igranje igara na laptopima nije moguće. Daleko od toga. Uz malo ”tweakanja” i poneki dobar savjet i na svome laptopu možete uživati i u najnovijim naslovima, čak i u situacijama kada vam recimo Nvidia GeForce Experience govori da igraći zahtjevi nisu zadovoljeni i da pod hitno trebate nadograditi procesor ili grafičku karticu.

U nastavku članka ću iznijeti neke savjete i trikove uz pomoć kojih od svog laptopa, bez obzira na to radi li se o gaming laptopu ili ne, možete izvući ono najviše za potrebe gaminga.

igranje na slabom računalu

Savjet broj 1: Nemojte pretjerivati

Vjerojatno ste se našli nekada u situaciji kada ste poželjeli da na svome prijenosnom računalu možete odigrati i najnovije naslove (baš iste one kakve na svojim stolnim računalima igraju vaši prijatelji). Ali, s obzirom na zahtjeve tih igara i na ono što vaš laptop nudi, morali se od toga odustati. Znam kako se osjećate. I sam sam se ponekad našao u situaciji da sam recimo ugledao neku zanimljivu igru koja je dostupna za 50% popusta na Kinguinu ili na Steamu, ali čiji su zahtjevi jednostavno previsoki za ono što moje trenutno prijenosno računalo ima u sebi.

Što učiniti u takvim situacijama? Možete učiniti nekoliko stvari. Prva je da se jednostavno pomirite s činjenicom da vaš laptop tu igru ne može (ili ne bi mogao) kvalitetno ”vrtjeti” (što znači na minimalno 30 fps-a i na pristojnim detaljima).

Druga stvar koju možete učiniti jest da ipak skinete tu igru i da se nadate da postoji neki ”tweak” uz pomoć kojeg će vaš laptop ipak moći ”vrtjeti” taj Battlefield 1 na najnižim detaljima i na rezoluciji od 800×600 (ako vam to nije ispod časti).

Treća mogućnost je da potražite neke druge igre koje nisu toliko grafički zahtjevne. To ne znači da samo zbog toga što je vaš prijenosnik slabijih performansi da ćete se morati zadovoljiti s nužno lošim igrama ili da nećete imati što igrati. Baš naprotiv, ako vaš laptop na sebi ima barem nekakvu zasebnu grafičku karticu koja datira u radijusu 2015.godina i naovamo postoji velik broj dosta kvalitetnih (naravno 3D) igara koje ćete moći odigrati i u kojima ćete moći uživati.

HP Pavilion Gaming Laptop_Lifestyle1

Savjet broj 2: Pazite na rezoluciju

Naravno da igrajući igre želimo uživati u, što je moguće višoj rezoluciji. Ako još imamo neki snažniji laptop i ako imamo TV s kojim ga možemo upariti, stvari postaju još bolje. Rezolucija je važna za igranje igara. No, kako se povećava razlučljivost slike tako to djeluje i na performanse igre. Što bolja rezolucija to ona ima snažniji utjecaj na performanse (što se pogotovo vidi kod slabijih prijenosnika).

Najbolje što možete učiniti po ovom pitanju jest da smanjite rezoluciju. Bolje je da vam igra radi fluentnije i bez ”štekanja” nego da ju postavite na visoku rezoluciju, ali da ne možete zato dobiti niti 15 fps-a. U tom slučaju koja korist uopće od igranja? Stoga za maksimiziranje igraćih performansi smanjite rezoluciju.

Opet pazite da baš rezolucija ne bude neka minijaturna tipa 640×480 ili niža od te. Recimo da je 800×600 najniža moguća a koju biste igru trebali spustiti. Uz smanjivanje rezolucije pazite i na dodatne efekte, kao što su Anti-Aliasing (pogotovo na SMAA i MSAA), efekte zamućivanja slike, filter slike i slično, s obzirom na to da i ove mogućnosti itekako utječu i na kvalitetu prikaza, ali i na performanse.

Ako vidite da vam neka igra ”zapinje”, smanjite rezoluciju i isprobavajte ove opcije. Ono što najčešće djeluje udarno na performanse računala su Anti-Aliasing (zaobljivanje površina i ploha u igrama) i V-Sync (sprječavanje ”kidanja” slike ili ”visual tearing”).

 

Savjet broj 3: Održavajte svoje računalo

Sve što koristimo, pa tako i naša računala, bilo ona stolna ili prijenosna, zahtijevaju brigu i servis. To uključuje i čišćenje računala izvana koliko nam to okolnosti (ili računalo) dopuštaju, ali i čišćenje, odnosno servis iznutra. Kako vrijeme prolazi i kako na svoja računala instaliramo različite aplikacije i programe tako se ona pune različitim smećem.

Djelovi obrisanih datoteka, kolačići, povijest pregledavanja i ostala vrsta računalnog smeća itekako mogu djelovati na performanse računala. Kako vas ovo ne bi ograničavalo u korištenju računala, pobrinite se da povremeno prekontrolirate i očistite svoje računalo- izvana i iznutra. Za čišćenje iznutra je dovoljno na računalu pokrenuti antivirusni program kao i programe za čišćenje tipa CCleaner ili neki sličan.

Uz to dobro je i povremeno (barem jednom mjesečno) pokrenuti čišćenje diska (Disk Cleanup) ili defragmentaciju diskova unutar Windowsa, jer će na ovakav način računalo samo obrisati nepotrebne datoteke. Naravno, još jedna vrlo važna stvar koja uvelike može doprinjeti kvalitetnijem igranju igara su pogonski programi ili driveri (pogotovo driveri za grafičku karticu). Redovito provjeravanje dostupnosti ovih programa će dovesti do toga da računalo automatski skine svaki dostupan takav program, što će onda dovesti do maksimalnih performansi, kako u svakodnevnom radu tako i u igranju igara.

gaming za djecu

Savjet broj 4: Gamepad ili tipkovnica (i miš)?

Za neke igre je igranje puno jednostavnije i prikladnije ako koristimo tipkovnicu i miš. Za neke druge je opet prikladniji gamepad ili kontroler. Ovisno o tome kakve igre igrate gledajte da se orijentirate više prema jednome od ovog dvoje.

Ako recimo igrate FPS igre (pogotovo one mrežne), preporuka je da malo više novca uložite u bolji miš i tipkovnicu jer ćete si tako dodatno poboljšati iskustvo igranja. U suprotnom, ako više svog igraćeg vremena provodite igrajući igre kao što su FIFA, PES ili F1 u tom slučaju je bolje da svoj novac uložite u kupovinu nekog boljeg gamepada (ili čak volana, ako ste baš entuzijast).

Nije svaka igra jednako igriva ako ju pokušamo igrati mišem i tipkovnicom, odnosno s gamepadom i ovo je nešto na što isto tako treba obratiti pozornost.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular