PočetnaHelpdeskRAM stolnog i RAM prijenosnog računala – u čemu je razlika?

RAM stolnog i RAM prijenosnog računala – u čemu je razlika?


”Random Access Memory” (RAM) ili memorija sustava poznat je pojam među korisnicima. Laički rečeno, RAM je kratkoročna pohrana podataka sustava; pohranjuje informacije koje računalo aktivno koristi za brzi pristup. Isto tako, korištenje više programa zahtijeva više memorije.

Postoje različite vrste RAM i memorijskih modula koji se koriste na različitim uređajima. Budući da je ključna komponenta računala ili prijenosnog računala, važno je znati kako različiti memorijski moduli funkcioniraju. Prošla su vremena kada je nekada postojala samo jedna kategorija RAM modula, a mogli ste je koristiti na stolnom računalu, ali i laptopu.

 

Radna memorija stolnog i prijenosnog računala

Svakako postoji razlika između radne memorije za stolna i prijenosna računala. Stoga, prije nego što raspravljamo o RAM za stolna računala i prijenosna računala, ukratko pogledajmo obje vrste memorije.

Radna memorija za stolna računala ili DIMM

Stolna računala koriste sistemske memorijske module poznate kao ”Dual In-line Memory Module” ili dvokanalni memorijski modul (DIMM). DIMM tip se sastoji od nekoliko memorijskih čipova na jednoj pločici. DIMM-ovi su standardni tip memorije koji se široko koristi u stolnim računalima.

DIMM moduli kompatibilni su s većinom modernih stolnih računala sa 64-bitnim brzinama podataka. Štoviše, oni su zamijenili starije SIM (”Single In-Line Memory”, odnosno jednokanalni memorijski modul) module koji su koristili 32-bitni memorijski put. Također, DIMM se može klasificirati kao dinamički RAM (DRAM). DRAM klasifikacija memorije koristi par tranzistora i kondenzatora. Svakako, radi prema svom imenu; redovito osvježava memoriju kako bi spriječio gubitak sadržaja.

 

ram laptop

Radna memorija prijenosnih računala ili SO-DIMM

Prijenosna računala koriste sistemske memorijske module poznate kao ”Small Outline Dual In-Line Memory Module” (SO-DIMM). To je praktički obrađena verzija DIMM-ova. Štoviše, SODIMM-ovi koriste integrirane krugove. Gotovo sva moderna prijenosna računala imaju SODIMM-ove kao svoje primarne memorijske module.

Prilično su male veličine, pa su stoga idealni za mobilne verzije računala, prijenosna računala. SODIMM-ovi su otprilike upola manji od običnih DIMM-ova u stolnim računalima. SODIMM-ovi su nastali kao zamjena za DIMM-ove, jer bi se bilo teško uklopiti u memorijski modul stolnog računala u kompaktnom stroju.

 

Ključne razlike između radne memorije stolnog i prijenosnog računala

Iako obje vrste sistemskih memorijskih modula imaju sličnu funkciju, postoje neki faktori zbog kojih se razlikuju.

dimm sodimm

Veličina pločice RAM je ipak važna

RAM stolnog računala fizički je veći od RAM-a prijenosnog računala. DDR4 memorijski moduli koji se koriste u modernim računalima sadrže 240 pinova, dok memorijski moduli u prijenosnim računalima imaju 204 pina. Prosječna duljina desktop RAM modula je oko 11.5 cm, a prosječna duljina memorijskog modula prijenosnog računala je oko 8 cm.

Dakle, razlika u veličini je u osnovi fizička duljina i konfiguracija igle. RAM moduli za prijenosna računala čine otprilike 50% RAM modula za stolna računala.

 

Kompatibilnost

Kao što je već spomenuto, stolna računala sadrže klasifikaciju sistemske memorije DIMM-ova, dok prijenosna računala sadrže SODIMM-ove. Obje su različite i međusobno nekompatibilne matične ploče. Ranije je bilo moguće koristiti RAM module prijenosnog računala na radnoj površini i obrnuto. Međutim, otkako su se pojavile novije vrste memorije sustava, stvari su uznapredovale. Stoga, RAM stickovi u stolnim i prijenosnim računalima nisu zamjenjivi zbog njihove različite arhitekture i konfiguracije.

Mogućnosti nadogradnje

Iako to nije najvažniji čimbenik, mogućnosti nadogradnje svakako su glavna briga za entuzijaste. Mnogi proizvođači prijenosnih računala leme RAM module na matične ploče bez pružanja dodatnih utora za nadogradnju. Ne rade to svi proizvođači laptopa, ali ih to radi sve više njih. Uz stolna računala dobivate više prostora za nadogradnju i fleksibilnost odabira kapaciteta RAM-a prema vašim potrebama. Proizvođači prijenosnih računala slijede put kojim korisnik dobiva ograničenu kontrolu nad svojim strojem. Faktor nadogradnje nije u potpunosti povezan, ali nešto što treba uzeti u obzir ako ih uspoređujemo.

Ukratko, primarni odgovor za desktop RAM u odnosu na RAM prijenosnog računala je njihov faktor oblika i struktura. U osnovi, njihova je funkcija slična.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular