Što sve može dovesti do usporenog rada računala? Računalo koje se odjednom ”samo od sebe” uspori je nešto što svatko od nas želi izbjeći. Osim što je to iritantno, ono onemogućuje da dovršimo posao koji smo radili, da završimo tu posljednju rundu Battlefielda ili da jednostavno odgledamo najnoviji nastavak Spider-Mana na miru.
Unatoč tomu što svako računalo s vremenom postane sporije, u velikoj većini slučajeva naša ponašanja i nepravilno korištenje može dovesti do sporog rada. U nastavku ovog članka ćemo govoriti o najčešćim greškama koje mi kao korisnici radimo i koje dovode do sporog rada računala te kako te pogreške zaobići!
Pokretanje prevelikog broja programa odjednom
Svaki korisnik, kako koristi svoje računalo na njega instalira različite programe. Možda je to slučaj i kod vas. Možda običavate koristiti različite alate ili ste na svoje računalo instalirali pregršt aplikacija, na koje ste zaboravili. Bilo kako bilo, pokretanje prevelikog broja programa odjednom može usporiti svako računalo.
Najveći problem u vezi ovoga ogleda se u programima, koji se sami pokreću u pozadini računala, bez znanja korisnika. To znači da ti programi, nakon što se sami pokrenu, troše radnu memoriju vašeg računala i automatski ga usporavaju. Najbolji način kako stati na kraj ovakvim ponašanjima aplikacija i programa jest da pomno pratite sve aplikacije koje ste instalirali na svoje računalo. Tako ćete uvijek znati što sve imate instalirano na svome računalu, što se sve može pokrenuti i što bi sve moglo usporiti rad vašeg računala.
Brisanje ”Startup” programa
Umjesto zatvaranja programa svaki puta nakon što se računalo pokrene, možete jednostavno onemogućiti njihovo automatsko pokretanje. Ako imate računalo sa Windowsima 10, otvorite Task Manager (ili Upravitelj zadacima), kliknite na više detalja i odande kliknite na karticu koja se zove ”Startup”.
Ovdje bacite pogled na sve što se pokreće u isto vrijeme kada se ”bootaju” i Windowsi i onemogućite sve ono što ne želite da se automatski pokreće sa operacijskim sustavom.
Ne volite restartirati svoje računalo
Kada se pojavi bilo kakav problem s računalom, prvi savjet kojeg će vam svatko dati jest da ga restartirate. No, bez obzira na probleme, redovito restartiranje je isto tako važno, jer na taj način možete spriječiti pojavu nekih problema, ali isto tako možete i spriječiti usporavanje računala.
Možda ćete doći u iskušenje da nikada ne isključujete svoje računalo, nego da ga stavite recimo u hibernaciju. Na taj način možete brzinski nastaviti ondje gdje ste stali i ne morate čekati da se svi progami bootaju. Ipak, ovo je sveukupno loša ideja i može u konačnici rezultirati sporijim radom Windowsa i računala.
Najveća prednost restartiranja računala jest da se na taj način čisti radna memorija. Na taj način svakim restartom ćete zapravo napraviti ”svježi početak” rada na svom računalu. Sve u svemu, preporučuje se da svoje računalo restartirate barem jednom svakih dva tjedna (pogotovo ako na njemu imate Windows 10).
Pazite na što klikate dok surfate internetom
Još jedna stvar koja može dovesti do sporijeg rada računala su neoprezni klikovi za vrijeme pregledavanja internetskih sadržaja. Veliki broj stranica koje posjećujemo, su nažalost prepune različitih opasnih stvari po naša računala. Lažne tipke za skidanje stvari, ogromne reklame koje se ne mogu isključiti i koje vode do sumnjivih internetskih stranica i mnoge druge slične stvari mogu dovesti do toga da vaše računalo radi sporije nego inače.
Čak niti legitimne datoteke za skidanje više nisu tako sigurne. Velik broj besplatnih programa u sebi sadrži različite aplikacije trećih strana. Te aplikacije, iako se vrlo često ne čine opasnima niti riskantnima za korištenje, mogu nanijeti puno više štete nego koristi. U najgorem slučaju, na svoje računalo možete instalirati i neki štetni program, a da toga niste niti svjesni.
Na primjer, ako otvorite sadržaj elektroničke pošte ili njezin primitatk, unutar njega se mogu kriti raznorazne opasne stvari, koje ne samo da će dovesti do sporijeg rada vašeg računala, već i do toga da ono bude zaraženo virusima.
Uvijek pazite na što klikate i što otvarate. Bolje je i ne kliknuti na nešto i ne otići na neku stranicu, nego kliknuti i napraviti si problem.
Održavate li redovito svoje računalo?
Od svih Windows operacijskih sustava Windows 10 je najbolji i najpouzdaniji u održavanju računala. No, baš kao niti jedan drugi OS ni Windows 10 nije savršen. On neće moći obaviti sve sam umjesto vas, što znači da ćete povremeno i sami trebati obaviti održavanje sustava (pogotovo ako na svoje računalo vrlo često instalirate nove aplikacije i programe ili ako na njemu igrate igre).
Očistite privremene podatke računala
Računalo tijekom vremena u sebi pohranjuje podatke, koji su mu potrebni samo određeno vrijeme. Ovo je uobičajeno kod svakog računala. Ipak, ako dopustite da se ovakvi podaci skupe, nakon nekog vremena to će se osjetiti u brzini rada. Ovo pogotovo vrijedi u slučaju da na svome računalu imate SSD malenog kapaciteta, koji se brzi puni.
Idite pod Settings – System – Storage i ondje uključite ”Storage Sense”. Još jedna stvar koja vam uvelike može pomoći je Disk Cleanup.
Povremeno pustite neka računalo proskenira sustav u svrhu održavanja
Antivirusni program je nešto što je danas prijeko potrebno. No osim njih, dobro je imati i ”anti-malware” program, odnosno program koji je posebno osmišljen za pronalaženje štetnih programa, koji nisu virusi. Isto tako, pomoću ”chkdsk” i ”sfc” mogućnosti, koje se nalaze unutar Windowsa možete se dodatno osigurati. S vremena na vrijeme pokrenite svoje antivirusne i ”anti-malware” programe i pustite neka oni proskeniraju vaše računalo.
Redovito instalirajte nadogradnje
Redovito instaliranje nadogradnji Windows sustava ne samo da će doprinjeti boljem i sigurnijem radu, već će onemogućiti možebitno usporavanje i pojavu kojekakvih drugih problema u radu. Idite pod System – Update and Security – Windows Update i ondje sami povremeno provjerite dostupnost nadogradnji za Windows.
Je li problem u vašem računalu ili internetskoj konekciji?
Ponekad nam se može činiti da su naša računala spora, dok je zapravo uzročnik problema internet. Ako vam se dogodi da se vaše računalo uspori ili da vam sporije rade internetski preglednici, da vam glazba ili videozapisi na YouTubeu ”štekaju” ili da nikako ne možete pokrenuti tu igru preko Steam-a, vrlo je vjerojatno problem u internetskoj povezivosti, a ne u vašem računalu.
Piše: Z.K.