Nije važno koliko imate jak procesor ili količinu memorije na raspolaganju, primijetit ćete s vremenom da vaše računalo nije dovoljno brzo kao nekada kad ste stavili na svježe formatirani disk svoj operativni sustav.
S vremenom kompjutor sakuplja gomilu nepotrebnih ostataka instaliranih i deinstaliranih programa, razne zaboravljene direktorije i datoteke, a i raznorazne programe koje nismo ni svjesni dok smo spojeni na mrežu svih mreža. Ako se pojedine aplikacije učitavaju duže nego obično, a podizanje operativnog sustava produžilo se za pola minute ili minutu, u najgorem slučaju počeli ste gubiti neke važne datoteke, vrijeme je za optimizaciju računala. Navest ćemo par jednostavnih postupaka za rješavanje usporenja bez formatiranja diska ili mijenjanja operativnog sustava ili kupovanja jačeg procesora i memorije. Ovo se odnosi na korisnike Viste, XPa i Windows sedmice).
1. povećanje mjesta na C: disku
Ako vam je operativni sustav instaliran na c: disku i još na njega snimate i čuvate svoje privatne datoteke, to vam definitivno usporava cijeli sustav. Što ih je više time se više operećuje procesor i memorija kad ih pretražujete i koristite. Prva stvar koju biste trebali učiniti je da sklonite datoteke kao što su filmovi, glazba, raznorazni muzički spotovi, igre i druge aplikacije. Ako to sve prebacite na drugi disk odmah ćete uvidjeti promjenu koja se očituje ne samo u povećanju prostora nego i na brzini pokretanja operativnog sustava. Inače, možete jedan fizički disk podijeliti u dvije logičke particije i tako sve navedene programe prebaciti na logičku particiju označenu kao d: disk. Time oslobađate c: disk samo za operativni sustav koji u slučaju rušenja (nemogućnosti normalnog rada), uništenja virusom ili nećeg trećeg omogućava da preinstalirate kompletan sustav bez gubitka ostlih datoteka koje su na drugoj particiji.
2. čišćenje tvrdog diska
Najbolji način da očistite bezbolno svoj disk je pomoću jedne aplikacije koja dolazi sa windowsima, a zove se Windows Disk Cleanup. Ova aplikacija provjerava sve vaše datoteke koje se nalaze na disku ili diskovima i usporavaju cjelokupan sustav izlistavajući i sugerirajući koje datoteke trebate izbrisati. Da biste pokrenuli Windows Disk Cleanup trebati otići na ikonicu My computer, desnom tipkom miša kliknete na disk koji želite očistiti c:, d: ili e: (koji već imate), odaberite Properties, a u Propertisima General Tab i u njemu Disk Cleanup. Nakon što ste to učinili, program će izračunati količinu prostora na disku koja će biti oslobođena ako se izbrišu neke nepotrebne datoteke poput onih koje se nalaze u Recycle Binu ili direktorijimia za pohranu internet sadržaja. Odaberite datoteke koje želite izbrisati, a one koje želite da vam ostanu, njih ne dirajte. Ako koristite windows sedmicu za operativni sustav, u njoj se nalazi još jedna dodatna opcija za čišćenje i povećanje prostora, a ta je u Cleanup System File poznata kao opcija More Options. Kako originalno.
Na internetu postoje još razni drugi čistači tvrdih diskova, pa si slobodno instalirajte onaj koji vam najviše ogovara.
3. Defragmentacija tvrdog diska
Podaci i datoteke spremaju se na neiskorišteni dio praznog tvrdog diska i to može biti porazbacano poda svud umjesto da su datoteke smještene i pospremljene jedna iza druge. Kako broj neorganiziranih datoteka raste analogno tome i vašem računalu treba više vremena da ih sve pregleda i obradi tako da automatski dolazi do usporenja kompletnog sustava. Rješenje je defragmentacija diska. Defragmentacijom diska omogućava se uklanjanje praznih mjesta između podataka i datoteka slažući ih redom jedne iza druge oslobađajući mjesta za nove pohrane. Da biste defragmentirali disk kliknite na ikonicu My Computer i odaberite disk koji ćete defragmentirati. Kad ste odabrali željeni disk kliknite na njega desnom tipkom miša i odaberite na Properties, Tools Tab i Defragment Now. Otvorit će vam se jedan novi prozor i u njemu stisnite gumbić Analyze koji će analizirati disk i ovisno o analizi ponuditi vam defragmentiranje diska. U windows sedmici trebate u Control panel prozoru stisnuti Disk Defragmenter i pokrenete postupak defragmentiranja. Ako imate brojne particije možete ih defragmentirati jednu po jednu ili sve odjedanput. Kako vam odgovara. Poželjno je vršiti defragmentaciju diska svaka dva mjeseca kako bi održali računalo u optimalno radnom stanju. Također možete čuvati svoj stroj od grešaka provjeravajući i eliminirajući sve nepoželjne datoteke iz command dos prompta tako da odete na start, run, upišete cmd, zatim msconfig i na kraju Error Checker kojim pokrećete provjeru grešaka. Nakon navedenih savjeta nadamo se da će vam računalo bolje prodisati.