PočetnaHelpdeskOptimizacija računala drugi dio

Optimizacija računala drugi dio


Optimizacija računala je optimiziranje pojedinih procesa koja se vrte u operativnom sustavu. Isključivanjem ili uključivanjem procesa u pogon ubrzavamo ili usporavamo radni stroj. Optimizacijom korisnik postiže optimalno iskorištenje svog računala za potrebe koje mu trebaju. Procesi koji mu ne trebaju, isključuje ih i ne koristi.
Iako je Windows 7 ubrzo postao omiljeni operativni sustav tisuća korisnika diljem svijeta, Windows XP je još uvijek najraširenija verzija sustava iz Windows obitelji. Ta “klasična” verzija Microsoftovog operativnog sustava uvelike se koristi u cijelom svijetu zbog svog “korisnički prilagođenog” izgleda i upravljanja. Međutim, ako želite napraviti preinake na vašem računalu da radi brže, morat ćete upotrijebiti malo programerskog znanja.

Po definiciji, Windows XP i Windows Vista nude vam različite aplikacije koje aktiviraju nekoliko procesa, od kojih neke nikada nećete koristiti. Osim toga, postoje zajedničke komercijalne aplikacije i softveri koji opterećuju cijeli sustav na računalu i time bespotrebno usporavaju i opterećuju radnu memoriju.

Da bi ste uspjeli napraviti od vašeg računala brz i efikasan stroj, možda ćete morati pristati na pojedine kompromise i žrtvovati neke dijelove vizualne ljepote vašeg oglednog sučelja provodeći ugodno vrijeme čisteći računalo od nepotrebnih aplikacija, a možda i datoteka. Windows sam obavlja optimizaciju svog datotečnog sustava koji se temelji na praćenju vaših aktivnosti na računalu. Što bi značilo da je sustav toliko sposoban da prati vaše aktivnosti u svezi pokretanja i korištenja aplikacija i ažuriranja istih koje zatim svaka tri dana (kad je računalo neaktivno), lagano preslaguje datoteke i aplikacije, koje najčešće koristite, na način da se najkorištenijim aplikacijama i datotekama u cilju davanja najvećeg prioriteta olakšava njihovo pokretanje.

Optimizacija, optimizacija i samo optimizacija

Kada jednom optimizirate vaš Windows operativni sustav pitat ćete se zašto to niste učinili ranije. Windows XP, na primjer, koristi svoju listu prioriteta u kojoj zapisuje redoslijed stvaranja pojedinih podataka, na temelju kojih se pojedini programi koriste pri učitavanju. Dakle, kada se prioritetnim datotekama ili aplikacijama doda zadani prioritet, tim datotekama može se pristupiti puno brže zbog prioritetne liste nego da se uređuju prioritetni zahtjevi učitavanja direktno iz memorije. Windows XP kernel i servis zakazivanja zadataka uključuju tehniku brzog dohvaćanja zapamćenih instrukcija iz memorije. Kernel zapisuje stranice na koje se referencira dati proces nakon što je taj proces kreiran. Servis modificira stranice u zapamćene instrukcije za proces. Kad god se proces kreira ponovno kernel koristi zapamćene, spremljene instrukcije da ubrza proces. Dohvaćanje zapamćenih ide ruku pod ruku sa optimizacijom diskova.

Windows operativni sustavi, uključujući Windows XP, Windows Vista i Windows 7 mogu se konfigurirati i optimizirati za brže učitavanje iz ugašenog do upaljenog i radnog stanja. Konfiguriranjem i prilagođavanjem Windowsa, možete iskoristiti performanse računala da vam pruži bolje mogućnosti bez ponovne instalacije Windowsa ili kupovine novije verzije dotičnog sustava ili ulaganja hrpe novca u novi i jači hardver. Korištenjem pojedinih opcija za prilagođavanje Windowsa, možete drastično poboljšati ukupne performanse sustava i optimalno iskoristiti dodatnu stabilnost i pouzdanost.

Windows XP smatra se jednim od Microsoftovih najstabilnijih i najbolje optimiziranih operativnih sustava u kompletnoj Windows obitelji. Od tada svaka nova verzija sustava Windows (Vista i sedmica) čini daljnji pomak u poboljšanju operativnih performansi. Nekoliko zadanih postavki i značajki koje su ugrađene po definiciji u svim verzijama operativnog sustava mogu biti jako korisne u rijetkim slučajevima, ali nisu u potpunosti iskoristive za uporabu svakog dana. Onemogućavanjem ili promjenom mnogih od tih stavki ili značajki, možete imati veliki utjecaj na performanse računala.

Evo jedan brzinski savjet: Da biste uštedjeli vrijeme i izbjegli, za neke problematično, prilagođavanje Windowsa, koristite uslužni program optimizacije sustava za ubrzavanje pojedinih procesa RegHunter Registry Repair i jednostavno ubrzate svoje računalo. Mnogi od naših savjeta za optimizaciju sustava ne uključuju samo načine kako najjednostavnije obaviti podešavanje vašeg dragocjenog sredstva za rad, predstavljenih na bazičnoj osnovi, već i složenije zahvate i prijedloge koje mijenjaju Windowsove bazne usluge i funkcije ..

Ovdje je popis savjeta za optimizaciju sustava koje bi trebao učiniti svaki korisnik koji koristi Windows operativni sustav ako želi da mu život postane bolji i ljepši.

Savjet broj 1 svemoguće optimizacije

Sačuvajte jednostavnost na vašem glavnom ekranu poznatijem kao Desktopu.

Desktop ikone i desktop slikice znane kao wallpaperi zauzimaju dijelove sistemske memorije i stalno osvježavanje opterećuje resurse grafičkih podsustava. To je razlog zašto su animirani crteži na ekranu, na primjer, posebno teški za procesuiranje. Ako nemate puno RAM-a i relativno moćan dvojezgreni procesor, bilo bi najbolje da bi vaš radni ekran bude što jednostavniji i sadrži samo najpotrebnije datoteke i mape na njemu.

Savjet broj 2 svemoguće optimizacije

Onemogućavanje opcije Fast User Switching

Ova opcija je dostupna u sustavu Windows XP Home Edition i Professional. Ona inače omogućava da se više korisnika istog računala mogu prijaviti iliti ulogirati ali da se njihovi procesi i aplikacije i dalje vrte u pozadini dok je drugi korisnik prijavljen pod svojim imenom. Možda zvuči dobro ali postaje loše za računalo ako se broj korisnika povećava zajedno sa njihovim aplikacijama. Čak kada se drugi korisnik ulogira, programi prvog korisnika se i dalje prikazuju, (ako nisu zatvoreni od strane prvog korisnika) na domeni koja je prethodno otvorena. Ako imate slabiju konfiguraciju to može predstavljati ogroman problem. Da bi vaše računalo bilo u operativnom stanju cijelo vrijeme trebali biste biti sigurni da je samo jedan korisnik prijavljen u isto vrijeme. Ako postane prenaporno za daljnji rad, vjerojatno biste trebali razmišljati o onemogućavanju opcije “Fast User Switching”. Da biste onemogućili “Fast User Switching” opciju, idite na Control Panel> User Accounts> Promijenite način na koji se korisnici prijavite i odjavljuju i isključite opciju Fast User Switching.

Savjet broj 3 svemoguće optimizacije

Onesposobljavanje automatskog ažuriranja Windowsa

Ažuriranje iliti update je vrlo važna stavka za vaše računalo i sigurnost podataka u njemu, pogotovo kao prevencija od zlonamjernih programa i datoteka. Windows XP, Vista i sedmica spremni su se ažurirati automatski za vas u vidu malog programčića koji se vrti u pozadini. Ako želite samostalno ažurirati Windowse onda biste trebali isključiti značajku automatskog ažuriranja.

Za Windows XP:

Desni klik na My Computer > Properties (System Properties) > Automatic Updates.

Na Automatic Updates, imate 4 opcije za izabrati iz: Automatic; Download updates for me, but let me choose when to install them; Notify me but don’t automatically download or install them; Turn off Automatic Updates Možete odabrati opciju koja je najviše pogodna za vas. Odaberite zadnju.

Za sustav Windows Vista ili Windows 7:

Da biste otvorili Windows Update tako da kliknete na izborniku Start, zatim All Programs, a zatim odaberite Windows Update. Pod Recommended updates, odaberite Include recommended updates when downloading, installing, or notifying me about updates, a zatim kliknite OK. Možete odabrati opciju koja je najviše pogodna za vas.

Savjet broj 4 svemoguće optimizacije

Onemogućavanje opcije System Restore

Opcija System Restore služi za povremeno uzimanje snimki kompletnog sustava, aplikacija i datoteka, te njihovo pohranjivanje na disk. System Restore je vrlo koristan u slučajevima pada sustava ili ako se neka prevažna datoteka inficira virusom ili crvom. Zato System Restore automatski stvara točke vraćanja kad god bi neki događaj poput pogrešne instalacije programa ili rušenja windwsa mogao imati presudan utjecaj na operativni sustav. Tako da u slučaju raspada sustava pomoću opcije System Restore sustav se vraća u točku kad je sve bilo savršeno.

Umjesto automatskog Windowsi imaju opciju ručnog otvaranja u postavkama za System Restore. Da biste ručno generirali točke vraćanja, idite na Start > All Programs > Accessories > System Tools > System Restore. Tu možete ručno vratiti računalo na prethodnu točku kad je rađen System Restore.

Spomenute točke vraćanja zauzimaju prostor na korisnikovom čvrstom disku i program sam po sebi ima minimalan utjecaj na performanse računala, to je razlog zašto se preporučuje da se radi System Restore. Međutim, možete odrediti prostor na disku koji će biti zauzet (manje prostora vam omogućava da imate i manje točke vraćanja), ili ga isključiti u cijelosti (System Properties> System Restore). Brzinski savjet za one kojima je vrijeme novac: Da biste izbjegli probleme prostora na disku, učitajte RegHunter Registry Repair kako bi stvorili puno registara za pričuvu i točke vraćanja sustava sa Registry Cleanerom.

U cjelini, System Restore je vrlo korisna opcija, ali to može ozbiljno utjecati na aplikacije koje su na probnom roku iliti takozvane trial verzije, tako da je poželjno iskopčati opciju System Restore dok su trial verzije instalirane.

Savjet broj 5 svemoguće optimizacije

Redovno pokretanje Windows defragmentacije diska

Kada se veliki programi i datoteke koji su instalirani ili uklonjeni sa tvrdog diska DOS-a i Windows verzije sustava bez NT-a, na njihova mjesta dolazi neorganizirana praznina. Što bi se reklo, kada su novi programi instalirani, njegovi dijelovi su raspršeni na toliko različitih mjesta da je operativnom sustavu potrebno više vremena da nađe samo jednu datoteku ili program. U prijevodu, to uvelike utječe na performanse vašeg računala.

Da biste poboljšali performanse računala, trebali biste defragmentirati tvrdi disk u skladu sa svojim navikama u korištenju vašeg računala. Ako rijetko instalirate programe i rijetko stvarate raznorazne datoteke, vjerojatno biste trebali defragmentirati vaše računalo samo jednom mjesečno. U slučaju da se vaše potrebe kreću oko učestalog instaliranja, deinstaliranja, stvaranja i brisanja datoteka možda ćete morati defragmentirati vaš disk jednom tjedno. Razlika između fragmentiranog i defragmentiranog diska je očita, jedino ako vaš disk ima oštećenja pa ga defragmentacija dodatno uspori. Obratite pažnju na to.

Savjet broj 6 svemoguće optimizacije

zatvaranje program koji se izvršavaju u pozadini

Da biste pogledali sustav procesa koji se izvode na računalu, trebali biste otvoriti Task Manager (CTRL + ALT + DEL) i kliknuti na Processes. Procese na listi, možete zatvoriti kada morate ili želite. Neki od procesa koji su vam skroz nepoznati nakon ovog teksta postat će vam poznati.

Isključivanje procesa u System Configuration Utility (MSCONFIG) pregledniku

Ovaj zanimljiv program je vrlo koristan kod pokretanja aplikacija koje se pokreću jod podizanja operativnog sustava. Možete ga pronaći upisivanjem MSCONFIG na liniji naredbe Run.

Prve dvije datoteke – SYSTEM.INI i Win.ini su one koje najvjerojatnije nikada nećete koristiti jer su tu samo jer su dio windowsa.

BOOT.INI datoteka sadrži informacije o datoteci, definiranje „dizanja „ Windows sustava bolje znano kao booting. Vi ovu opciju trebate samo u slučajevima za rješavanje problema. Cijela datoteka je tekstualni okvir. Da biste nešto promijenili, trebat ćete odabrati pojedinačnu stavku i unijeti promjene preko okvira. Prozor Services je jedan od načina da vidite, provjerite i isključite u Windows sustavu pojedine usluge.

Startup prozor sadrži popis svih programa koji se pokreću čim dignete sustav Windows. Ovo je mjesto gdje trebate otići kako bi onemogućili bilo kakve nepotrebne stavke koje samo usporavaju vaše računalo, kao što su bacača zaposlene multimedijskih programa. Onemogućavanjem stavki iz ovog prozora, korisnik ih ne briše već samo ih izbacuje iz upotrebe. Možete nadzirati komponentu koju želite i, također, onda ponovno možete podići sustava i testirati željenu aplikaciju ili hardver. U slučaju da nešto ne funkcionira ispravno, možete se komotno vratiti u MSCONFIG funkciju da biste uključili neku pojedinu isključenu stavku i sve vratili u normalu.
Isključivanjem svih nepotrebnih stavki uz pomoć msconfig-a, možete uvelike poboljšati performanse vašeg sustava. Ako ste pronašli neki proces koji je beskoristan, možete ga vidjeti gdje mu je mjesto u SCU popisu, a zatim ga očistiti. U Common Startupu možete vidjeti neki objekt kroz Startup menu, ali kad ga obrišete više se neće nigdje vidjeti.

Korištenjem REGEDIT programa, možete očistiti stavke koje su pozvani putem Registrya. Uvijek napravite i spremite sigurnosne kopije registra prije donošenja bilo kakve promjene, makar se činilo skroz bezazleno. HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Run je mjesto gdje bi trebale čuvati takve stvari. Trebali biste obrisati njihove vrijednosti jedino da se spriječi njihovo pokretanje u slučaju podizanja windowsa.

Savjet broj 7 svemoguće optimizacije

Dodjeljivanje manje ili više procesorske snage za pojedine programe ili servisa za brže pokretanje

Task Manager ima puno funkcionalnosti i ako ih znate iskoristiti bit će vam vrlo koristan. Ako desnom tipkom miša kliknete na proces, vidjet ćete da možete postavljati u opcijama Set Priority određeni prioritet iz pripadajućeg izbornika. Ako prioritete pravilno podesite to će vam donijeti mnoga poboljšanja što se tiče brzine procesora. To je vrlo korisno kada obavljate povremeno ili stalno komplicirane zadatke, jer operativni sustav neće dopustiti drugim programima da popiju procesorsku snagu i time produže izvršenje zadane akcije. Da biste dobili opciju Set Priority iz Task Manager, pritisnite CTRL + ALT + DEL, kliknite na procese, desnom tipkom miša na proces i na Set Priority postavite željeni prioritet.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular