PočetnaHelpdeskNemojte držati bateriju na ''Batery Saver'' načinu rada cijelo vrijeme!

Nemojte držati bateriju na ”Batery Saver” načinu rada cijelo vrijeme!


Iako se vjerovalo drugačije, ovo može donijeti više štete nego koristi…

Način rada uštede energije baterije ili ”Battery Saver”, odnosno ”Low Power Mode”, odličan je ako želite izvući što je moguće više od energije baterije svog uređaja. Ovaj način rada najčešće se primjenjuje na pametnim telefonima i tabletima i dugo se mislilo da je ovaj način rada idealan.

No, nedavna istraživanja pokazuju drugačije. Nije štetan, ali recimo to ovako da nije dobro ako je na vašem uređaju ovaj način rada uključen dugo. Tada može donijeti više štete nego koristi. Idemo vidjeti u nastavku o čemu se točno radi.

Samsung Galaxy S23+ baterija

To bi moglo dodatno usporiti vaš pametni telefon

Načini rada za štednju baterije ne smanjuju samo aktivnost u pozadini. On isto tako ograničava procesorsku snagu vašeg telefona radi uštede energije. Kao rezultat toga, aplikacijama može trebati više vremena za otvaranje, animacije mogu djelovati usporeno, a vaše cjelokupno iskustvo može izgledati manje glatko nego što bi trebalo biti.

Ovo usporavanje možda nije očito za jednostavne zadatke kao što je provjera poruka ili pregledavanje weba. Ali ako se često prebacujete između aplikacija, listate društvenim mrežama koje su prepune videozapisa ili uređujete fotografije, razlika postaje primjetna.

Ako na svom pametnom telefonu igrate igre, osjetit ćete još veći utjecaj. Mnoge mobilne igre oslanjaju se na stabilan broj sličica u sekundi i brzo vrijeme odziva, a oboje trpi kada se prebacite na Štednju baterije, za Android uređaje ili na Način rada niske potrošnje, za iPhone, jer će to smanjiti performanse vašeg uređaja. Čak i ako vam igranje igara nije prioritet, nema razloga da vam uređaj bude sporiji i to pogotovo cijelo vrijeme, kada to nije potrebno.

 

Aplikacije možda neće raditi kako bi trebale

Performanse nisu jedina stvar na koju utječu način rada Štednje baterije i Način rada niske potrošnje energije. Mnoge se aplikacije oslanjaju na pozadinske procese kako bi mogle dohvatiti ažuriranja, za sinkronizaciju podataka i ispravno funkcioniranje. Kad su ti procesi ograničeni, često se događa to da se aplikacije ponašaju onako kako bi trebale, odnosno dolazi do problema.

Na primjer, aplikacije za strujanje mogu se neočekivano zaustaviti kada promijenite zadatke. Aplikacije za navigaciju možda neće moći ažurirati vašu lokaciju u stvarnom vremenu. Aplikacije za e-poštu mogle bi prestati dohvaćati nove poruke sve dok ih ručno ne otvorite.

Ako koristite usluge pohrane u oblaku, mogli biste primijetiti kašnjenja u sinkronizaciji datoteka, što otežava pristup važnim dokumentima, kada je to potrebno. Ova ograničenja mogu biti korisna kada vam je baterija pri kraju, ali isto tako mogu otežati normalno funkcioniranje aplikacija, što može biti smetnja u svakodnevnom korištenju i produktivnosti. Umjesto da aplikacije rade automatski, morat ćete ih osvježavati, ponovno otvarati ili rješavati probleme sami i češće nego što je to inače potrebno.

Važne obavijesti možda mogu biti odgođene

Jedan od najvećih nedostataka načina rada Štednje baterije i Načina niske potrošnje jest to što možda ne dobijete obavijest o nečemu ili je dobijete kasnije. Aplikacije koje se oslanjaju na ažuriranja u stvarnom vremenu, poput platformi za razmjenu poruka, poslužitelja e-pošte i programa za praćenje isporuke, možda vas neće obavijestiti onako brzo kao što bi trebale.

Ako očekujete važnu poruku ili vremenski osjetljivo upozorenje, štednja baterije može uzrokovati kašnjenja. Obavijesti visokog prioriteta ponekad će i dalje dolaziti, ali ne toliko važna ažuriranja mogu biti zaustavljena sve dok ne otvorite aplikaciju. To može biti posebno frustrirajuće s aplikacijama za razmjenu poruka kao što su WhatsApp i Telegram, gdje čak i nekoliko sekundi kašnjenja može dovesti do problema u komunikaciji.

U težim situacijama, kašnjenja kodova za provjeru autentičnosti s dva faktora ili hitnih upozorenja mogu uzrokovati još veće probleme. Jer, čak je mala odgoda važna kada trebate trenutni pristup informacijama.

Iako ćete uštedjeti bateriju, ta ušteda možda neće biti onakva kakvu ste očekivali

Iako Androidov način rada za uštedu baterije i iOSov način rada s niskom potrošnjom energije pomažu kod uštede energije baterije, stvarni utjecaj na trajanje baterije često i nije tako velik kao što biste možda očekivali. Moderni pametni telefoni već su osmišljeni za učinkovito upravljanje energijom, što se odvija kroz prilagođavanja aktivnosti aplikacije na temelju obrazaca korištenja.

Veliki broj prednosti odnosi se na stvari koje vaš telefon već radi. U nekim slučajevima, neprestano i često korištenje načina rada za uštedu energije može čak biti kontraproduktivno. Ručno osvježavanje aplikacija, ponovno pokretanje pozadinskih usluga ili rješavanje sporih performansi, sve to bi moglo dovesti do potrošnje više energije nego što bi bilo kada bi pametni telefon ili tablet radio normalno, odnosno kada bi radili bez uključenih načina rada za uštedu energije baterije.

Nadalje, mogućnosti poput prilagodljivog upravljanja baterijom i automatske svjetline nude načine za produljenje trajanja baterije, ali ne prekidaju toliko rad i ne utječu toliko na funkcioniranje uređaja.

Također je vrijedno za napomenuti da se baterije telefona s vremenom prirodno troše i da čak ni ovakvi načini uštede energije neće spriječiti taj proces. Umjesto oslanjanja na načina za uštedu energije kao na trajno rješenje, ono što je definitivno dugoročno bolje jest optimiziranje vaših navika punjenja i prilagođavanje nekoliko ključnih postavki.

 

Postoje bolji načini uštede energije baterije

Ako vrlo često koristite način rada za štednju baterije jer mislite da je to najbolji način uštede energije, to nije tako. Postoje bolji načini za produljenje trajanja baterije bez žrtvovanja performansi.

Na primjer, namještanje svjetline zaslona, ​​isključivanje mogućnosti kao što su Wi-Fi i lokacijske usluge kada nisu u upotrebi te pojedinačno upravljanje pozadinskim aplikacijama može napraviti primjetnu razliku u pogledu potrošnje. Provjera statistike potrošnje baterije također može pomoći u prepoznavanju aplikacija koje nepotrebno troše energiju.

Neke loše optimizirane aplikacije nastavljaju trošiti energiju čak i kada su u stanju mirovanja, a njihova zamjena učinkovitijim alternativama može dodatno doprinijeti tajnosti baterije i boljoj potrošnji energije.

Umjesto da se prema uštedi baterije ili načinu rada s niskom potrošnjom energije odnosite kao na idealno rješenje, najbolje ga je koristiti samo kada je zaista potrebno. primjerice kada je energija baterije pri kraju, a punjač vam nije u blizini. Vaš je telefon osmišljen za pružanje glatkog iskustva, a njegovo nepotrebno ograničavanje samo znači da ne dobivate sve ono što ste platili.

Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular