Iz nekog čudnog razloga, jako puno Windows korisnika voli datoteke koje skinu spremiti na desktop. Iako se to ponekad čini kao razumno mjesto za pohranu datoteka. No, ako ih ne brišete redovno, a ruku na srce – većina nas to redovno radi, onda ćete dobiti pretrpanu radnu površinu koja će vam umanjiti produktivnost. A što je najgore od svega, nećete moći ni uživati u lijepom wallpaperu kojeg ste si postavili na desktop.
Zato ćemo vidjeti koje su to lokacije na koje je bolje spremati datoteke koje skidate s Interneta i zašto biste ih baš tamo trebali spremiti. Ako već imate svoj “sustav” gdje spremate datoteke, onda ovo nije tekst za vas. Ali pročitajte ga svejedno do kraja.
Loše strane spremanja datoteka na desktop
Kao što smo rekli, spremanje datoteka na desktop se mnogima čini kao logična stvar za napraviti. Kao prvo, sve datoteke su vam nadomak ruke. Jedan klik na radnoj površini i možete otvoriti tu prezentaciju koju ste skinuli. Drugi klik i pokrenuti ćete taj glazbeni CD kojeg ste skinuli s torrenta. No, desktop nikako ne bi trebao biti mjesto za to. U redu je ako se radi o par datoteka ili o nekim privremenim datotekama koje ćete obrisati kada vam ne budu više trebale. U svim ostalim slučajevima, treba izbjegavati spremanje podataka na desktop. Zašto?
- Nema backupa: Mnoge backup aplikacije, odnosno programi, ignoriraju po defaultu datoteke koje se nalaze na desktopu. Naravno, dobar softver će vam dati mogućnost da i te datoteke uvrstite u redovni backup kojeg radite, ali ako ih zaboravite, onda riskirate da ih izgubite u jednom trenutku.
- Pretrpana radna površina: Čista radna površina bez previše distrakcija povećava produktivnost. Nepotrebne datoteke vam neće odvlačiti pozornost, a i kada upalite računalo ne želite vidjeti pretrpanu radnu površinu. To nije baš “motivacijski” prizor kojeg prvo želite vidjeti ujutro kada upalite PC.
- Teško za navigiranje: Datoteke često završe na desktopu kako bi nam bile “pri ruci”. Možda je to dokument koji će vam trebati, možda je to prezentacija koju radite za posao ali vrlo je tanka granica između malo datoteka na desktopu i kaosa koji može nastati. Zato je bolje taj problem srezati u korijenu i na desktopu imati što manje toga. Eventualno kratice do aplikacija koje vam trebaju.
- Spori login: Ovaj problem u biti pogađa mrežne accountove. Ali čak i kod “normalnih” korisnika će pretrpani desktop usporiti pokretanje Windowsa. To je zato što se određena sinkronizacija radi u pozadini i što je manje stvari na desktopu, to će ona prije završiti.
Koristite Windows Libraryje
Windows 10 dolazi s nečim što se zove “libraries”. U biti, libraryji grupiraju foldere zajedno tako da možete vidjeti sve datoteke na jednom mjestu. Po defaultu, vaše računalo će imati libraryje: Camera Roll, Documents, Music, Pictures, Saved Pictured i Videos.
Da biste im pristupili, otvorite File Explorer, upišite Libraries u navigacijsku traku i stisnite Enter. Navigirajte unutar pojedinog libraryja i stisnite na “Properties”. Tu ćete vidjeti koji su to definirani folderi koji se povlače u određeni library. Recimo, možda imate više foldera za glazbu. No, kada dođete u Music library, želite dodati sve te mape kako biste na jednom mjestu vidjeli svu vašu glazbu. Samo kliknite na gumb “Add” i dodajte putanju do vaših mapa, odnosno foldera.
Libraryji su odlični jer ne zahtijevaju nikakav dodatni posao kasnije. Kada dodajete datoteke u vaše mape, tako će one automatski biti vidljive u libraryjima i bit ćete vrlo fleksibilni i lako ćete moći doći do onog što vam treba. I sve će biti točno na mjestu gdje treba biti.
Koristite klasične Windows foldere
Ako vam se libraryji čine kao nešto prekomplicirano, možete koristiti sveprisutne foldere, odnosno mape. Mnogo je razloga zašto postoje folderi i zašto ih svi koriste. Ali jedan od glavnih razloga je – organiziranost.
Pojednostavljeno rečeno, i desktop je u neku ruku folder. Ako otvorite File Explorer i odaberete Desktop iz menija s lijeve strane, vidjet ćete sve datoteke koje se nalaze na desktopu. Njega možete pretraživati, sortirati, dodavati u njega, brisati iz njega …
Koja je poanta? Ako već koristite foldere, onda ih koristite na “ispravan” način i smanjite kaos koji se potencijalno nalazi na desktopu.
Windowsi dolaze s nekim predefiniranim folderima kao što su Documents i Pictures, ali dovoljan je jedan klik da napravite novi folder. Samo stisnite desni klik unutar File Explorera i odaberite opciju New > Folder. Dajte mu ime i to je to. U njega potrpajte datoteke koje želite. I sada to napravite opet, ali za drugi tip datoteka. Organizirajte si disk s folderima kako vama odgovara – npr. posao, igre, glazba, filmovi … – i onda u tim folderima držite datoteke koje imaju veze s nazivom foldera.
Život će vam biti lakši ako potrošite par minuta i organizirate si disk kako vama odgovara. Možete kreirati neograničen broj foldera ako vam to išta znači.
Koristite Cloud storage
Treća solucija je da većinu važnih dokumenata držite u cloudu. Kada instalirate aplikacije poput GDrivea ili Dropboxa, one će kreirati folder na vašem računalu. Sve što “ubacite” u njih će se automatski sinkronizirati s cloud serverima. Unutar tog foldera, također si napravite nekakvu hijerarhiju uz pomoć foldera, te u njih stavite odgovarajuće datoteke.
Nakon toga si samo napravite na radnoj površini shortcut do tog cloud foldera na računalu i praktički ćete opet sve imati nadohvat ruke, a nećete imati kaotičnu situaciju na radnoj površini. Plus, mnogi od cloud servisa nude “history” svakog dokumenta, što je uvijek korisna stvar.
Piše: B.P.