BIOS ima ključnu ulogu za operativne funkcije računala. Operativni sustav ne bi mogao komunicirati sa spojenim hardverom bez instaliranog i aktivnog BIOS-a. Drugim riječima, ne bi bio moguć normalni rad računala.
Pošto je BIOS iznimno važan element računala, korisno je znati što može uzrokovati njegov neispravni rad i koji znakovi mogu upućivati na to.
U nastavku teksta navest ćemo neke od znakova korumpiranog BIOS-a te najčešće uzroke njegovog neispravnog rada.
Može li BIOS biti korumpiran?
Kratak odgovor je da, BIOS može biti korumpiran i to se može dogoditi kao i kod svake druge komponente vašeg računala.
Ako se navedeno dogodilo s BIOS-om, sigurno vam takva situacija neće proći nezamijećeno. Neispravni BIOS ima veliki utjecaj na računalo pa će znakovi koji upućuju na to biti prilično vidljivi.
Neki od najčešćih znakova koji upućuju na korumpiranost BIOS-a su:
- nemogućnost bootanja operativnog sustava
- nasumična gašenja računala
- plavi ekran smrti (Blue screen of death)
- POST obavijest o greški
- BIOS-ovi zvučni signali
- računalo se uključuje pa isključuje.
Od svih navedenih stavki možda je najmanje poznata POST obavijest o greški pa bi je trebalo objasniti. Power On Self Test ili POST je proces pokretanja koji izvodi vaše računalo kako bi napravilo analizu sistemske dijagnostike. POST nastupa malo prije bootanja operativnog sustava. Bez tog procesa ne može se kod komponenti vašeg računala provjeriti ispravnost rada i u takvim će se situacijama bootanje operativnog sustava blokirati.
Što izaziva neispravni rad BIOS-a?
Postavke BIOS firmwarea pohranjene su u CMOS-u, malenom čipu koji se nalazi na matičnoj ploči računala. Problemi s CMOS-om mogu donijeti probleme u radu BIOS-a pa je važno istaknuti da ovdje postoji povezanost.
Najčešći uzroci neispravnog rada BIOS-a koje ćemo u većini slučajeva najprije zahvaćaju CMOS pa naknadno utječu na korumpiranost BIOS-a.
-
Virusi i ostali malware
Virusi i ostali oblici malwarea ne utječu samo na softver i programe vašeg računala, već se to može odnositi i na hardver. Neki virusi i malwarei mogu se sakriti unutar BIOS firmwarea i posebno su izrađeni za izazivanje problema s bootanjem nakon infekcije. Proces je poznat pod nazivima „persistent bootkit“ ili „rootkit infection“.
Virusi temeljeni na BIOS-u utječu na softvere koji podižu vaše operativni sustav, a jedna od njihovih glavnih karakteristika je da se jako teško detektiraju. S druge strane, također je važno naglasiti da su ovakve vrste virusa i malwarea dosta rijetke.
-
Strujni udari
Nagli strujni udari mogu biti uzrok raznih problema na računalu, a jedan od njih je korumpirani BIOS. Iako traju manje od sekunde, mogu napraviti mnogo štete.
Ako je napajanje vašeg računala na određeni način ometano (primjerice, putem strujnog udara ili problema s kabelima), može doći do povećanog dotoka energije koji oštećuje komponente.
Dakle, problemi s BIOS-om mogu biti uzrokovani strujnim udarom, no to će se najčešće dogoditi ako se on odvio tijekom BIOS ažuriranja.
-
Neuspješna BIOS ažuriranja
Pošto je BIOS firmware (a ne hardver), može ga se ažurirati za poboljšanu izvedbu. S ažuriranjem BIOS-a uklanjaju se bugovi, unaprjeđuje se sigurnost i stabilnost te se poboljšava hardverska kompatibilnost.
Ako je vaš BIOS prolazio kroz ažuriranje, no ono je bilo neuspješno, lako se može dogoditi da neće ispravno raditi.
Neuspješna BIOS ažuriranja rezultat su strujnog udara ili pada sustava, no ovdje ne treba zanemariti i ljudsku grešku kao jedan od češćih faktora.
-
Neispravni hardverski dijelovi (BIOS-ovi zvučni signali)
Jedan od čestih pokazatelja neispravnog rada BIOS-a su zvučni signali koji se mogu čuti kad se uključi računalo. Svaka vrsta zvučnog signala vezana je uz određenu hardversku komponentu kao što su radna memorija, tipkovnica, grafička kartica ili napajanje.
Za određivanje što BIOS-ovi zvučni signali znače potrebno je znati proizvođača te model matične ploče i u priručniku ili na službenoj web stranici isto provjeriti.
Jednom kad utvrdite što zvučni signali znače, možete krenuti u rješavanje problema ili zamjenu hardverskog dijela koji uzrokuje probleme.
-
BIOS-ove postavke
Još jedan česti problem s BIOS-om je kada vaše računalo ne prepoznaje hardverske dijelove kao što su, na primjer, disk ili USB portovi. Ovdje se ne radi o tome da su hardverski dijelovi neispravni (kao što je prikazano u prethodnoj točki), već problem leži u netočnim, zastarjelim ili korumpiranim postavkama BIOS-a.
BIOS postavke spremljene su u CMOS-u kojeg pokreće baterija na matičnoj ploči. Ponekad dolazi do kvara ove baterije pa se BIOS postavke resetiraju ili promijene. Promjene u postavkama također izazivaju virusi i ostali malware.
Postavke BIOS-a mijenjaju se i prilagođavaju tako da se pritisne određeni gumb (obično F2, F10 ili Del) te se prema preferencijama i hardverskoj konfiguraciji mogu mijenjati stavke kao što su redoslijed bootanja, omogućavanje ili onemogućavanje uređaja, datum i vrijeme ili ažuriranje verzije BIOS-a.
-
BIOS-ove lozinke
BIOS-ove lozinke možda ne spadaju u ovu kategoriju, no naveli smo ih jer se kod korisnika zna dogoditi da ih se zaboravi. Ovdje se ne radi o neispravnom radu BIOS-a, već vas one mogu spriječiti da pristupite njegovim postavkama i mijenjate ih. BIOS lozinke su sigurnosne značajke koje vas traže unos prije nego želite pristupiti BIOS-ovom izborniku ili bootanju računala. One štite računalo od neautoriziranog pristupa ili modifikacije, no mogu postati problem ako ih se više ne sjećate.
Bez njih u tim situacijama nećete moći pokrenuti računalo, mijenjati postavke BIOS-a ili ga ažurirati.
Kako bi ispravili ovu situaciju, pokušajte koristiti zadanu ili master lozinku proizvođača matične ploče ili neki softverski alat koji može poništiti ili zaobići BIOS lozinku.
Zadnja opcija za resetiranje BIOS lozinke je uklanjanje CMOS baterije ili pritisak prekidača koji na matičnoj ploči poništava CMOS memoriju.
Piše: Ervin Mičetić