Iako velik broj stručnjaka preporučuju uključivanje tamnog načina rada na uređajima, to možda ipak nije tako dobra zamisao. Premda tamni način rada ima svoje određene prednosti, postoje i određeni nedostaci, zbog kojih uključivanje tamnog načina rada na pametnom telefonu ili računalu možda ipak nije tako dobra ideja. Idemo vidjeti o čemu se radi!
Što uopće jest tamni način rada?
Ukratko, tamni način rada je način rada uređaja, koji mijenja unaprijed zadane boje i pozadine, iz tradicionalnih svijetlih ili bijelih u tamnije. Tamni način rada se razlikuje od noćnog načina pregledavanja, u tome što noćni način rada uključuje žute ili crvenkaste nijanse boja, odnosno one toplije nijanse i smanjuje cjelokupnu svjetlinu.
No ono što je još važnije, noćni način rada smanjuje količinu plave svjetlosti koju zasloni odašilju. Ako volite koristiti pametni telefon i u kasnim noćnim satima, onda bi bilo dobro uključiti noćni način rada. Velika većina pametnih telefona sadrži mogućnost aktiviranja noćnog načina rada, koji na primjer može početi u 23 sata i može završiti u 7 sati ujutro.
Tamni način rada je drugačiji. Nakon što ga uključite, cijelo korisničko sučelje vašeg uređaja se mijenja. Prema zadanim postavkama vaš pametni telefon ima uključeni svijetli način rada: sve je bijele i svjetlije boje i sve se jasno vidi. Nekima naravno ovo može smetati i zato će poželjeti uključiti tamni način rada.
Nakon uključivanja tamnog načina, korisničko sučelje prelazi na crne, tamnije nijanse. Ovo je pogotovo upečatljivo kod pametnih telefona koji na sebi imaju OLED i AMOLED zaslone, jer kod tih uređaja zaslon automatski isključuje one točkice ili piksele na zaslonu koji se ne koriste. Kod uređaja za LCD zaslonima stvar je drugačija, no ti uređaji ni ne prikazuju pravu crnu, već se više radi o tamnosivoj boji.
U čemu je onda problem? Zašto neki stručnjaci smatraju da tamni način rada ne donosi neku naročitu prevagu?
Tamni način rada učinkovit je samo u nekim slučajevima
Jedan od glavnih razloga zašto velik broj korisnika voli uključiti tamni način rada jest taj, što se vjeruje da će taj način rada ”štedjeti oči” korisnika, odnosno zbog toga što se oči korisnika manje umarati ako je uređaj namješten na korištenje tamnog načina rada. Iako ovo jest točno, to je točno samo djelomično.
Tamni način rada zasigurno će dovesti do manjeg naprezanja očiju, no to je najviše primjetno u situacijama kada je korisnik u prostoriji u kojoj je jedini izvor svjetlosti svjetlost iz zaslona, u ovom slučaju računala. Ako na primjer, pišete neki seminar ili neki rad noću, nalazite se u sobi i pored vas je noćna svjetiljka iz koje dopire slabo svjetlo, a ispred vas je zaslon vašeg računala, onda je poželjno uključiti tamni način rada, jer u ovakvim situacijama vi kao korisnik jako naprežete svoje oči.
No, ako ste u uredu ili negdje na otvorenom i ako ste izloženi velikoj količini svjetlosti, koja ne mora biti snažna, tada uključivanje tamnog načina rada neće biti od neke velike koristi. Štoviše, vjeruje se da uključivanje tamnog načina rada u situacijama kada ste izloženi dovoljnoj količini svjetlosti, može donijeti više štete nego koristi vama kao korisniku i da bi se u takvim situacijama vaše oči mogle dodatno naprezati.
Tamni način rada dovodi do lakše čitljivosti sadržaja sa zaslona, no samo u određenim slučajevima
Istraživači iz Journal of the Human Factors and Ergonomics Society otkrili su u studiji da korištenje pozitivnog polariteta, tj. svjetlosnog načina rada, poboljšava percepciju detalja. Isto tako, druga je studija otkrila da pozitivni polaritet čini tekst čitljivijim od negativnog polariteta.
Također je vrijedno napomenuti da bi osobe s astigmatizmom mogle imati problema s čitanjem teksta u tamnom načinu rada zbog efekta aureole, koji uzrokuje da svijetli tekst na tamnoj pozadini izgleda mutno. S obzirom na to da jedna od tri osobe može imati astigmatizam, značajan dio opće populacije mogao bi iskusiti manje od idealnih uvjeta čitanja, kada koristi tamni način rada na svojim uređajima.
Tamni način rada navodno ne dovodi uvijek do uštede energije baterije na uređajima
Jedan od najjačih aduta tamnog načina rada odnosi se na mogućnost uštede energije baterije uređaja. Ako uzmemo u obzir činjenicu da su pametni telefoni postali neizostavan dio naših života, kako poslovnih tako i privatnih, jasno je zašto je tamni način rada postao toliko poželjan i zašto sve više korisnika pazi na trajnost baterija svojih pametnih telefona.
No, dok tamni način doista može dovesti do uštede baterije, ova se pogodnost odnosi samo na telefone s OLED i AMOLED zaslonima. Ako imate uređaj s LCD-om, gdje stražnja ploča osvjetljava sve točkice, prebacivanje u tamni način rada neće utjecati na trajanje baterije. Stoga, prije bilo kakvih promjena provjerite ima li vaš telefon AMOLED ili LCD zaslon.
Čak i s OLED i AMOLED zaslonima, vjerojatno ćete primijetiti značajnu razliku samo ako je svjetlina vašeg načina osvjetljenja prethodno bila postavljena na 100%. S druge strane, ako je svjetlina vašeg telefona postavljena na 30% do 40%, kao što je standardno, stručnjaci su otkrili da je prebacivanje na tamni način samo produžilo trajanje baterije u prosjeku do 9%.
Ove uštede su dovoljno zanemarive da većina korisnika neće primijetiti razliku pri prelasku na tamni način rada. Zapravo, nekoliko drugih dokazanih i testiranih savjeta može pomoći u produljenju trajanja baterije na Android telefonu ili iPhoneu i te strategije mogu znatno bolje pomoći, ako želite produžiti trajanje baterije svog pametnog telefona.
U kakvim situacijama je najbolje koristiti tamni način rada?
Sve ovo ne znači da nikada ne biste trebali koristiti tamni način rada na svom telefonu ili drugim uređajima. Ako se nalazite u slabo osvijetljenoj prostoriji, omogućivanje tamnog načina rada na vašem uređaju moglo bi smanjiti odsjaj i olakšati čitanje teksta. Postavka prigušenog zaslona, bilo tamnog ili noćnog, isto tako je korisno, pogotovo ako ste osjetljivi na jako svjetlo, a i ako niste, pomoći će vam, jer će dovesti do manjeg naprezanja vaših očiju.
Osim toga, ako ste zabrinuti za trajanje baterije vašeg uređaja i koristite telefon s OLED ili AMOLED zaslonom, prebacite se na tamni način rada i provjerite je li to dovelo do veće razlike.
Alan Milić
Sve je relativno EMC i točno i netočno. 🙂
Mjesec je svijetao ali i taman. ZEN
Ovo kao da je članak o relativnosti. A tko zna možda mi ni ne postojimo. Sve je matrix.
Inače nosim naočale, koristim Dark Mode, ali vani na suncu moram posvijetliti ekrane mobitel&laptop.