PočetnaHelpdeskKoliko energije troši Vaše računalo? I kako to smanjiti?

Koliko energije troši Vaše računalo? I kako to smanjiti?


Možda ste se nekad zapitali koliko struje troši Vaše računalo? Vrijeme je da to otkrijete i ujedno naučite kako to smanjiti.

Kako ljudi postaju sve više svjesni utjecaja svojih postupaka na okoliš, postavlja se i jedno pitanje, koliko električne energije koristi Vaše računalo. Budući da plaćate račune za utrošak električne energije svaki mjesec, moglo bi Vas zabrinuti koliko košta korištenje računala. Pa krenimo redom..

koliko troši računalo

Koliko energije koristi Vaše računalo?

Koliko energije troši računalo ovisi o komponentama i o tome koliko često i intezivno ga koristite. Na primjer, računalo koje je stalno uključeno i neprestano rudari za kriptovalute, troši puno više energije nego računalo koje se uključuje jednom dnevno i koristi se samo za nekoliko sati surfanja na internetu ili provjere električne pošte. Ostavljanje računala uključenim preko noći, neće trošiti ništa manje struje nego kada ga ostavite uključenim preko dana.

Tako su nedavna proučavanje od strane organizacije Energy Saving Trust otkrila da računala i njihova periferna oprema čine oko 8% ukupne potrošnje električne energije u kućanstvu u Velikoj Britaniji, a još dodatnih 25% potroši ostala potrošačka elektronika u kući. Godišnje je to oko 35 funti po osobi potrošeno na električnu energiju za korištenje računala, što je približno 310 kn godišnje. To se odnaosi na umjerenio korištenje računala za pregled web stranica i čitanje elektronske pošte, dok bi dugotrajno igranje ovu cifru značajno povečalo.

Izvještaji također govore kako računalo troši znatno više energije nego prijenosno računalo, gotovo šest puta više, zato što su prijenosna računala optimizirana na rad na baterije, gdje su sve komponente štedljivije u potrošnji električne energije za razliku od desktop računala.

Jedna od uobičajenih namjena računala je igranje, a potrošnja energije igraćih računala razlikuje se od računala do računala zbog naprednijeg i zahtjevnijeg hardvera. Izvještaj Berkeley Laba iz 2019. godine proučio je 26 različitih sustava koji pokreće 37 igara, kako bi se saznalo koliko električne energije troše različite platforme.

Otkrili su da postoji veliki raspon potrošnje energije između igraćih sustava, s tim da oni koriste između 5 kWh pa sve do 1200 kWh godišnje. Općenito, računala koriste znatno više električne energije od igraćih konzola poput Xbox One ili PS4. Najveći faktor u tročenju električne energije bio je njegov GPU. Snažniji GPU troši znatno više električne energije.

 

Koji su različiti načini rada računala?

Računala dolaze s dodatnim funkcijama koje pomažu smanjiti potrošnju energije. Možda nećete htjeti isključiti računalo kada završite s poslom, jer na primjer, ne želite čekati da se ponovno pokrene sljedeći put kad Vam zatreba. U tom slučaju možete koristiti opciju stanja mirovanja ili hibernacije.

Stanje mirovanja, poznato još kao i suspend, stavlja računalo u stanje male potrošnje energije. Računalo će koristiti RAM za spremanje trenutno otvorenih dokumenata i podataka aplikacije, tako da nećete izgubiti ništa kada uđete u stanje mirovanja. Računalo se može brzo ponovno „probuditi“. No, napajanje će se smanjiti na komponente koje se ne koriste poput zaslona, pohrane i perifernih uređaja.

Hibernacijski način rada je nešto drugačiji jer smanjuje snagu RAM-a kao i ostale komponente. Umjesto da se podaci o trenutnim stanjima spremaju u RAM, oni se umjesto toga spremaju na disk pohranu. To znači da u osnovi računalo ne koristi napajanje, ponaša se kao da je isključeno. Ali i dalje će pamtiti što ste zadnje radili kada ga ponovno uključite.

Stanje mirovanja je korisno kada uzimate kratak odmor od korištenja računala. Hibernacija je bolja ako imate u planu napustiti računalo preko noći. Prema zadanim postavkama, Windows 10 ne prikazuje opciju hibernacije, ali tu opciju možete sami dodati na početni izbornik.

potrošnja računala

Koji dijelovi računala troše najviše energije?

Neki dijelovi računala troše više energije od ostalih, pogledajmo koji su to. Točna količina energije koju računalo koristi ovisi o tome koji su dijelovi unutra. Neka računala, poput vrhunskih igraćih računala s više grafičkih kartica (GPU-a), potrošiti će puno više energije nego računala sa slabijim perfomansama i integriranom grafičkom karticom.

Međutim, nije uvijek slučaj da novi, bolji hardver nužno troši više energije nego stari, manje dobar hardver. Zapravo, jedan veliki problem kod proizvodnje hardverskih komponenti je njihova energetska učinkovitost. Proizvođači rade na tome da njihove komponente učine što je moguće više energetski učinkovitijima. Na primjer, ako imate stari procesor, on može trošiti više energije nego što bi trošio noviji procesor s jačim performansama.

U globalu, procesor i grafička(e) kartice troše najviše energije. Matična ploča i napajanje crpe energiju, ali ta energija se prenosi na druge komponente tako da se ne trebate brinuti o njihovoj potrošnji energije.

Ostale komponente poput RAM memorije, tvrdog diska, SSD pogoni, ventilatori, osvjetljenje kućišta i optički pogoni također troše nešto energije, ali ne u velikim količinama. Trošenje električne energije kod perifernih uređaja poput tipkovnice i miševa je obično ispod 0,5 W, stoga se ne treba brinuti oko toga.

Kao okvirni vodič ovdje su približni rasponi snage koju pojedina komponenta koristi:

  • CPU: od 55 to 150W
  • GPU: od 25 to 350W
  • Optical Drive: od 15 to 27W
  • HDD: od 0.7 to 9W
  • RAM: od 2 to 5.5W
  • Ventilatori kućišta: od 0.6 to 6W
  • SSD: od 0.6 to 3W

Ovdje su rasponi snage komponenata koje prenose napajanje na druge dijelove:

  • Napajanje (PSU): od 130 to 600+W
  • Matična ploča: od 25 to 100W

Za usporedbu pećnica koristi oko 1000W, usisavač koristi između 500 i 1200W, a igraće konzole između 45 i 90W.

 

Kako smanjiti potrošnju energije koju koristi računalo?

Ukoliko ste zabrinuti zbog potrošnje električne energije, možete učiniti nekoliko stvari kako biste smanjili količinu koju Vaše računalo koristi.

 

Odaberite hardver koji štedi energiju

Nadogradite starije mehaničke tvrde diskove na SSD diskove. Brži su i energetski učinkovitiji s potrošnjom energije.

Ukoliko ne radite nešto što zahtijeva dodatnu snagu poput igranja igrica ili uređivanja videozapisa, držite se integriranih grafičkih kartica. Ako morate instalirati grafičku karticu, nabavite neku s umjerenijim performansama. Zapamtite, što više hlađenja zahtijevaju hardverske komponente, to će se trošiti više električne energije, u zagrijavanje i toplinu.

Zamijenite svoj hardver! Ako imate priliku, nadogradite računalo s novijim komponentama kako biste poboljšali performanse i učinkovitost. Ako ne trebate snažno računalo, nabavite klasično uredsko stolno računalo slabijih performansi.

ušteda struje na računalu

Promijenite način korištenja računala

Prvo i osnovno, isključite računalo kada ga ne koristite. Ukoliko Vam se više sviđa brže pokretanje, koristite stanje mirovanja ili hibernacije umjesto potpunog isključenja.

Monitor potpuno isključite ili ga stavite u stanje suspenzije. Dok je u mirovanju, zaslon će biti potpuno crn, ali čim pomaknete miš ili pritisnete tipku na tipkovnici on će oživjeti. “Screensaver” ne štedi energiju, stoga nema smisla koristiti ih, osim ako Vam se njihov izgled baš sviđa.

Ukoliko imate starije računalo, u BIOS-u pogledajte opciju „ACPI Suspend Type“ i budite sigurni kako je podešeno na S3, a ne na S1 ili S2. To će spriječiti računalo od napajanja CPU-a, RAM-a i nekoliko drugih komponenti kada je u stanju mirovanja.

Na Windows 10, možete promijeniti nekoliko postavki uštede energije uključujući kada i kako će Vaše računalo ići u stanje mirovanja. Kako biste to učinili potrebno je otići u Postavke > Sustav > Ušteda energije i stanje mirovanja. To će Vam omogućiti automatizaciju načina rada male potrošnje električne energije.

S ovim savjetima, manje ili više, svakako možete smanjiti potrošnju električne energije koje koristi Vaše računalo, a to je svakako dobro i za okoliš, ali i za Vaš novčanik.

Piše: Luka Panijan


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular