Wi-Fi u automobilu? Zvuči li ovo kao pretjerivanje?
Ova pitanja vjerojatno si mnogi postavljaju kad se spomene mogućnost korištenja Wi-Fija u automobilu. Prvo pitanje je izraz čuđenja da ta mogućnost uopće postoji, a drugo sugerira kako bi postavljanje Wi-Fija u automobil možda bilo previše s obzirom na to da se u današnje vrijeme tijekom cijelog dana ne možemo odvojiti od interneta.
Možda slični navodi stoje, ali vremena se mijenjaju i danas nedostupnost interneta u bilo kojem trenutku za neke može značiti stvaranje problema u privatnom i poslovnom smislu.
Uostalom, na tržištu se ne bi pojavila ova mogućnost da za nju ne postoji potreba.
Koji bi mogli biti razlozi za postavljanje Wi-Fija u automobil?
Odmah se mora reći kako je danas internet svugdje dostupan i kako često imamo potrebu da budemo online. Automobil je samo još jedno mjesto gdje se s uređajima spajamo na mrežu.
Wi-Fi u automobilu zvuči kao nešto novo, no zapravo većina nas u njemu cijelo vrijeme koristi mobilni internet. Wi-Fi je u tom smislu samo određena nadogradnja postojeće situacije.
S internet vezom u automobilu možemo biti povezani s drugima na društvenim mrežama.
Za neke je internet u automobilu nužnost zbog vrste posla koji obavljaju, a to je pogotovo važno zbog činjenice da rad na daljinu za sve više poslodavaca postaje pravilo.
Nekima je putovanje automobilom možda životni stil i takvim ljudima je sigurno potrebno da im je omogućena povezivost.
Postoje i određene prednosti kad imamo Wi-Fi u automobilu:
- autonomnost – iako svugdje ima dostupnih hotspotova, korištenje Wi-Fija u automobilu stvara određeni komfor
- sigurnost – Wi-Fi u automobilu mnogo je sigurniji od javnih dostupnih mreža
- manje trošenje baterije – u automobilu trošimo bateriju uređaja kad se spajamo na mobilni internet, a s Wi-Fijem će to ipak biti mnogo manje
- u toku ste s najnovijim informacijama – s Wi-Fijem u automobilu uvijek ste u toku s najnovijim događanjima ili obavijestima
- dostupnost – vama i ostalim putnicima u automobilu internet je lako dostupan, što je posebno praktično kod dugih putovanja.
Koje su mogućnosti za postavljanje Wi-Fija u automobilu?
4G MOBILNI HOTSPOT
Trebalo je krenuti od ove opcije jer se zapravo ne radi o klasičnom Wi-Fi pristupu, ali možda je za početak najčešći i mnogima najpraktičniji. Gotovo svaki noviji mobilni uređaj ima mogućnost postavljanja hotspota tj. žarišne točke pomoću koje se ostali uređaji mogu spojiti na internet.
Doduše, svrha pametnih telefona nije da budu prijenosne žarišne točke za spajanje na internet pa će uređaji koji su na njega spojeni imati sporiju vezu. Iako korištenje 4G mobilnog hotspota može dobro doći u situacijama kada je potreban internet u automobilu, od njega se ne može očekivati pouzdanost i kvaliteta veze, baterija pametnog telefona će se mnogo brže trošiti i sve to znači mnogo bržu potrošnju mobilnog interneta.
Prednosti 4G mobilnog hotspota: uključenje veze nakon par poteza na telefonu, praktično i brzo postavljanje, ne zahtijeva dodatnu kupovinu uređaja i ostalog hardvera.
Nedostaci 4G mobilnog hotspota: intenzivno troši bateriju telefona i podatkovni promet, nije pogodan za inozemna putovanja, više spojenih uređaja znači i slabiju vezu, nema usluge prilagođene isključivo za automobil.
4G MOBILNI ROUTER
Izvrstan način za osiguravanje interneta u automobilu je uređaj poput 4G mobilnog routera (MiFi). Ovi uređaji koriste 4G LTE mrežu za spajanje poput pametnih telefona.
Pošto je ovaj uređaj posebno dizajniran kako bi dijelio vezu umjesto da ju koristi, u sljedećim aspektima korištenja u automobilu imat će izražene prednosti:
- njegova povezivost u današnjim okvirima podržava i do 10 uređaja, što je i više nego dovoljno za osiguravanje stabilne Wi-Fi veze
- postoje razni planovi podatkovne potrošnje za 4G mobilne routere koji se cjenovno mogu prilagoditi potrebama korištenja u automobilu
- ovi uređaji mogu imati i dodatne značajke kao što su VPN ili eSIM koje se mogu lako konfigurirati.
4G mobilni router može raditi direktno pomoću USB-a i, za razliku od telefona, ovdje nema intenzivnog trošenja baterije uređaja.
Trenutno je za njih potrebno izdvojiti oko 1000 kuna, a nakon kupnje treba se nabaviti SIM kartica kod određenog teleoperatera.
Prednosti 4G mobilnog routera: podržava raznolike podatkovne planove, može se po potrebi koristiti izvan automobila, ne ovisi o bateriji jer radi pomoću USB priključka, nema slabljenja veze prilikom uključenja većeg broja uređaja, nudi mogućnost dodatnih sigurnosnih postavki mreže, lako se postavlja.
Nedostaci 4G mobilnog routera: zahtijeva posebni podatkovni plan, namješta se putem PC-ja, moguće je da na njemu neće raditi usluge posebno prilagođene za automobile.
UGRAĐENI WI-FI MODUL
Još jedna mogućnost za korištenje Wi-Fija je odabir modela automobila koji ima ugrađeni Wi-Fi modul. Proizvođači su započeli s plasiranjem ove funkcionalnosti na tržište oko 2016. godine pa je pri kupnji novog automobila uvijek dobro provjeriti ako dio opreme promatranog modela sadrži i Wi-Fi modul.
Glavna prednost integriranog Wi-Fija u automobilu je mogućnost da podržava specijalizirane servise poput asistencije na cesti ili navigacije. S druge strane, funkcionalnost ove vrste Wi-Fija često je limitirana izvan automobila pa su napredne značajke poput VPN-a ili eSIM-a uglavnom vezane samo uz najskuplje modele.
Ugrađeni Wi-Fi modul u automobilu vjerojatno će biti programiran za specifični podatkovni promet pa u ovom segmentu često nema neke fleksibilnosti.
Prednosti ugrađenog Wi-Fi modula: ne zahtijeva nikakve postavke, u potpunosti je integriran s uslugama specifičnima za automobile, ne traži dodatni hardver.
Nedostaci ugrađenog Wi-Fi modula: nije fleksibilan i često je podešen za točno određeni podatkovni plan, ograničen broj značajki.
Piše: Ervin Mičetić