PočetnaHelpdeskKoja je prihvatljiva temperatura GPU-a za gaming?

Koja je prihvatljiva temperatura GPU-a za gaming?


Vaš GPU je ključan za igranje igri, ali koliko ga trebate pustiti da se zagrije?

Većina modernih uređaja ima neku vrstu GPU-a za generiranje slika i računalne grafike, bilo da je riječ o prijenosnom računalu, pametnom telefonu, tabletu ili PC-ju. GPU (engl. graphics processing unit) jedna je od najvažnijih komponenti u vašem računalu, kako u osobnom tako i u poslovnom okruženju.

Igranje igara s visokim performansama i složeni elementi korisničkog sučelja ne bi bili mogući bez GPU-a. Zato je važno znati kolika je temperatura prihvatljiva kod dužih gaming sesija, kako biste grafičku karticu mogli koristiti što dulje, te ju održati u dobrom stanju. Stoga, idemo pokušati odgovoriti na to pitanje – koliko visoku temperaturu bi GPU trebao podnositi prije nego što ona postane problem?

Trebate li GPU za igranje?

Vaš se GPU koristi u širokom rasponu aplikacija, uključujući za renderiranje grafike i videa. Međutim, najpoznatiji je u kontekstu gaminga, odnosno kod igranja igara.

Video igre zahtijevaju veliku računalnu snagu. Zašto? Zbog realistične grafike, prostranih, kompliciranih mapa u igrama, naprednih tehnologija prikaza, visokih stopa osvježavanja i kreiranja virtualne stvarnosti. Ove nabrojane značajke povećavaju opterećenje prilikom obrade grafike.

Čimbenici koji doprinose pregrijavanju GPU-a

Čimbenici koje doprinose pregrijavanju GPU-a uključuju:

  • Igre ovisne o GPU-u
  • Kvaliteta sustava hlađenja GPU-a
  • Temperatura okoline
  • Kvaliteta kućišta
  • Prašina na GPU-u
  • Koliko je računalo staro
  • Kvaliteta protoka zraka
  • Rade li ventilatori računala
  • Stara termalna pasta

Često ćete primijetiti da je to kombinacija problema i da rješavanje jednog problema odmah ne smanjuje temperature GPU-a. Primjerice, ako imate staro, prašnjavo kućište s ventilatorima koji ne osiguravaju dovoljan protok zraka, trebat ćete riješiti sva tri problema (očistiti kućište, možda razmisliti o nadogradnji na ono s boljim protokom zraka i nadograditi ventilatore kako bi pružili više zraka GPU-u).

Koja je normalna temperatura GPU-a prilikom igranja?

Optimalne temperature GPU-a prilikom igranja kreću se od 65 do 85C pod normalnim uvjetima korištenja. Važno je napomenuti da temperature GPU-a ovise o proizvođaču i modelu GPU-a. Dodatno, optimalna temperatura GPU-a za igranje ne bi trebala prelaziti 85C, čak i ako su neki modeli napravljeni da mogu “podnijeti” veće temperature.

Točnu temperaturu GPU-a je teško odrediti jer ona ovisi o kvaliteti GPU-a, te o tome kako je pojedini proizvođač napravio GPU. No, često deklariraju siguran raspon temperature GPU-a kako biste vi znali otprilike kako bi GPU trebao raditi. Međutim, općenito pravilo je držati temperaturu ispod 85C; kad ste u nedoumici – “što hladnije, to bolje”.

Rasponi radnih temperatura GPU-a

U nastavku je tablica koja ilustrira maksimalni raspon temperature za neke od najpopularnijih GPU-a. Iako je maksimalni raspon temperature obično preko 90C, poanta je zadržati isti ispod 85C. Hladnije je uvijek bolje, omogućava glatko igranje i pomaže GPU-u da traje duže. Ako redovito prelazite više od 75-80C, trebate provjeriti rješenja za hlađenje, protok zraka i slično.

GPU Operating Temperature Range (C) Minimum Required PSU (W)
Nvidia
Nvidia RTX 4090 0 – 90 850
Nvidia RTX 4080 Super 0 – 90 750
Nvidia RTX 4080 0 – 92 750
Nvidia RTX 4070 Ti Super 0 – 90 700
Nvidia RTX 4070 Ti 0 – 90 650
Nvidia RTX 4070 Super 0 – 90 700
Nvidia RTX 4070 0 – 90 650
Nvidia RTX 3090 Ti 0 – 92 850
Nvidia RTX 3090 0 – 93 750
Nvidia RTX 3080 Ti 0 – 93 750
Nvidia RTX 3080 0 – 93 750
AMD
AMD Radeon RX 7900 XTX 0 – 110 800
AMD Radeon RX 7900 XT 0 – 110 750
AMD Radeon RX 7800 XT 0 – 110 700
AMD Radeon RX 7700 XT 0 – 110 700
AMD Radeon RX 6950 XT 0 – 110 850
AMD Radeon RX 6900 XT 0 – 110 850
AMD Radeon RX 6800 XT 0 – 110 750
AMD Radeon RX 6800 0 – 110 650
Intel
Intel Arc A770 0 – 100 600
Intel Arc A750 0 – 100 600
Intel Arc A580 0 – 100 550

Što znači visoka temperatura GPU-a?

Visoka temperatura GPU-a može značiti nekoliko stvari. Obično znači da vaš GPU radi na maksimalnom “naporu”. To nije odmah uzrok za zabrinutost, posebno unutar normalnih radnih temperatura. Međutim, ako primijetite postojane visoke temperature koje traje nekoliko sati ili duže, možete početi imati problema s performansama.

Naš savjet je da koristite aplikaciju za praćenje hardvera kako biste pratili nagli porast temperature GPU-a i što radite dok se to događa. To vam može pomoći u rješavanju budućih problema s GPU-om. Redovito testirajte performanse računala kako biste bili sigurni da obavlja radne zadatke kako bi trebalo.

Na primjer, možete koristiti besplatni alat za praćenje temperature GPU-a poput GPU-Z kako biste pratili temperature dok je računalo u mirovanju i tijekom rada. Dok je u mirovanju, temperatura GPU-a trebala bi biti niska, negdje u rasponu od 30-50C. Kad igrate igre ili koristite GPU za druge aktivnosti, ta će temperatura rasti. Koliko? Ovisi. Ali je cilj držati ju ispod spomenutih 85C.

Kako smanjiti temperaturu GPU-a

Kad temperatura vašeg GPU-a naglo poraste, trebate znati kako je vratiti na sigurnu razinu rada.

1) Povećajte protok zraka prema vašem računalu

Postavite računalo na mjesto gdje protok zraka nije ograničen, jer ventilatori moraju lako obavljati svoj posao. Izbjegavajte postavljanje računala na tepih ili unutar ormara. Isto tako, ne biste trebali stavljati prijenosno računalo na krilo zbog tjelesne topline ljudskog tijela i vjerojatnosti da će vaše noge blokirati integrirano hlađenje prijenosnog računala. Također možete razmotriti alternativne mehanizme hlađenja računala poput stalaka za hlađenje prijenosnih računala.

2) Dodajte više ventilatora

Ako temperature vašeg GPU-a ostaju visoke, možda biste trebali razmotriti proširenje sustava hlađenja vašeg računala. Na primjer, dodati više ventilatora za kućište ili AIO hladnjaka za GPU može smanjiti temperature i produljiti životni vijek vaše grafičke kartice.

3) Očistite svoje računalo i grafičku karticu

Koristite limenku s komprimiranim zrakom kako biste očistili nedostupna područja, kao i osjetljive čipove i procesore vašeg računala. Prašina i nakupine među najvećim su ubojicama hardvera, a GPU-i nisu iznimka.

4) Provjerite rade li ventilatori na vašem GPU-u

Ako integrirani ventilator na vašem GPU-u ne radi, temperature GPU-a će naglo porasti pod bilo kakvim opterećenjem. Ne govorimo čak ni o izlaganju GPU-a značajnom stresu. Samo gledanje videozapisa i otvaranje nekoliko tabova u web pregledniku moglo bi pridonijeti značajnom porastu temperature, što može uzrokovati nepopravljivu štetu vašem GPU-u.

Također možete razmotriti postavljanje prilagođenog rada ventilatora GPU-a kako biste se uvjerili da se ventilatori GPU-a učinkovito i učinkovito uključuju.

5) Smanjite temperaturu prostorije

Ovo nije uvijek jednostavno za napraviti, posebno ako živite u zemlji s toplijom klimom, ali smanjenje ambijentalne temperature zraka u vašoj sobi pridonijet će nižim temperaturama GPU-a. Možete pokušati s vanjskim ventilatorom, koristeći klima uređaj ako ga imate, ili čak koristeći računalo i njegov GPU kasnije tijekom večeri kada se temperature mogu malo ohladiti.

6) Ponovno nanesite termalnu pastu

Druga opcija je ponovno nanošenje termalne paste na vaš GPU. Termalna pasta pomaže održavati vaš GPU hladnim i olakšava prijenos topline, ali tijekom vremena i upotrebe stari i postaje manje učinkovita. Nažalost, ponovno nanošenje termalne paste na GPU nije najjednostavniji zadatak i zahtjeva određene alate i znanje o tome kako nanijeti pastu, ali postoje mnogi dostupni videozapisi koji će vas voditi kroz postupak korak po korak. Ili ako ne želite riskirati bilo kakvo oštećenje GPU-a, odnesite računalo u ovlašteni servis da oni to naprave za vas.

Kako pratiti temperaturu vašeg GPU-a

Prosječna temperatura GPU-a za igranje trebala bi ostati između 65C i 75C i nikada ne bi trebala prelaziti 85C. Kako biste to izbjegli, morate pratiti temperature vašeg GPU-a kao preventivnu mjeru i obratiti pažnju na čimbenike koji doprinose pregrijavanju. To će vas spasiti od budućih troškova, uključujući popravke ili zamjenu vašeg uređaja ili GPU-a.

Na računalima s Windowsima 10 ili 11, možete koristiti integrirani Performance Monitor kako biste provjerili temperature vašeg GPU-a. Pritisnite CTRL + SHIFT + ESC i kliknite tab Performance. Na lijevoj strani potražite svoj GPU. Trebali biste vidjeti svoju temperaturu navedenu ovdje.

Linux i Windows korisnici također mogu koristiti alat kao što je Open Hardware Monitor kako bi pratili i nadzirali temperature s GPU-a, zajedno s vašim procesorom, tvrdim diskovima, SSD-ovima… To je odličan alat za praćenje temperatura hardvera za cijeli vaš sustav.

Korisnici macOS-a trebali bi provjeriti alat kao što je XRG. Kao i Open Hardware Monitor, možete koristiti XRG za provjeru niza temperatura hardvera sustava, uključujući temperature GPU-a.

Čak i ako se ne brinete zbog pregrijavanja vašeg GPU-a, vrijedi povremeno pogledati ove podatke samo kako biste bili sigurni da sve radi ispravno.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

1 komentar

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular