Memorijske (Micro SD) kartice kupujemo kada želimo proširiti memoriju svog pametnog telefona, kamere ili nekog drugog uređaja. Većina misli da se radi o jednostavnom postupku i da je potpuno svejedno kakva se memorijska kartica odabere.
Kao i uvijek, slične pretpostavke su pogrešne i iznenađujuće je koliko lako možete zapasti u neke od sljedećih zamki: preplaćivanje memorijske kartice, loše iskustvo s njenim radom ili ono najgore – memorijska kartica uopće ne radi na vašem uređaju.
Sve memorijske kartice nisu iste i potrebno je znati iščitati što znače njihove specifikacije. Jedino na taj način možete izbjeći greške prilikom kupnje pa ćemo u nastavku navesti na što bi trebali pripaziti.
-
Kupnje nekompatibilnih memorijskih kartica: microSD vs. microSDXC vs. micro SDHC vs. microSDUC
Sve memorijske kartice iste su veličine i stanu u sve utore na uređajima koji su predviđeni za njih, no moguće je da ste primijetili kako njihovi nazivi nisu isti.
Tri su glavna formata memorijskih kartica: SD, SDHC i SDXC (ili microSD, microSDHC te microSDXC). Četvrti format je SDUC koji se nešto rjeđe koristi.
Svaki format ima svoju SD specifikaciju i radi na poseban način. Rezultat toga je da, na primjer, ne možete koristiti noviju memorijsku karticu na hardveru koji samo podržava starije formate.
Razlike među formatima koje smo naveli su sljedeće:
- microSD ima kapacitet do 2 GB i radi kod svih vrsta microSD utora
- microSDHC ima kapacitet veći od 2 GB koji može ići do 32 GB i radi na svakom hardveru koji podržava SDHC ili SDXC formate
- microSDXC ima kapacitet veći od 32 GB koji može ići do 2 TB i podržavaju ga samo SDXC kompatibilni uređaji
- microSDUC ima kapacitet do 128 TB i zahtijeva kompatibilni uređaj.
Za provjeru kompatibilnosti memorijske kartice nisu dovoljni samo formati, već i dodatne dvije stavke:
- Kapacitet i datotečni sustavi – Kao primjer možemo spomenuti Samsung Galaxy S20 koji službeno podržava microSD kartice do 1 TB. To znači kako nema garancije da će memorijske kartice s većim kapacitetom raditi. Drugi primjer može biti situacija u kojoj se memorijska kartica koristi kod Mac računala za premještanje datoteka. Morate se pobrinuti da vaše računalo podržava datotečni sustav na temelju kojeg je kartica formatirana pa će tako microSDXC kartice koristiti exFAT sustav kao zadan. Windows računala ga podržavaju godinama dok macOS samo od verzije 10.6.5.
- Velike brzine – Razlika između microSD i SDXC kartica je u mogućnosti brzine prijenosa podataka. SDHC i SDXC formati podržavaju Ultra High Speed (UHS) sučelja koja omogućavaju velike brzine. Tri verzije UHS-a su UHS-I (brzine do 104 MBps), UHS-II (do 312 MBps) te UHS-III (do 624 MBps). Tražite li najbrže memorijske kartice, vaš ih hardver prethodno mora podržavati. Primjera radi, UHS memorijske kartice radit će na starijim utorima, no reducirat će se brzina prijenosa na 25 MBps.
-
Odabir pogrešne brzine
Ova greška nadovezuje se na prijašnje izlaganje gdje je utvrđeno da vrijednost brzine ujedno označuje važnu stavku za kompatibilnost.
Identifikacija razlika među memorijskim karticama po pitanju brzine zna biti komplicirana. Postoji šest načina na koje možete utvrditi koliko je memorijska kartica brza i zanimljivo je kako se nerijetko događa da proizvođači koriste sve.
U nastavku ćemo ih navesti.
microSD Card Speed Class
Speed Class oznaka pokazuje minimalnu brzinu pisanja memorijske kartice koja se prikazuje putem vrijednosti megabajta u sekundi.
Postoje četiri klase:
- Class 2 – barem 2 MB/s
- Class 4 – barem 4 MB/s
- Class 6 – barem 6 MB/s
- Class 10 – barem 10 MB/s.
Ovi atributi ne pokazuju koje se maksimalne brzine mogu postići pa se može dogoditi da su, na primjer, Class 2 memorijske kartice brže od Class 6 modela.
UHS Speed Class
UHS Speed Class pokazuje minimalnu brzinu pisanja memorijskih kartica koje podržavaju UHS-I, II i III brzine.
Dvije klase su:
- U1 – brzine pisanja do 10 MB/s
- U3 – brzine pisanja do 30 MB/s.
Application Performance Class
Application Performance Class specificira minimum održive brzine pisanja od 10 MB/s, zajedno s nasumičnim brzinama čitanja i pisanja koje se mjere putem output i input operacija po sekundi (IOPS). Ova stavka garantira prihvatljivu razinu izvedbe kada se pohranjuju i pokreću aplikacije na memorijskoj kartici.
Postoje dvije klase:
- A1 – minimalna nasumična brzina čitanja 1500 IOPS te pisanja od 500 IOPS
- A2 – minimalna nasumična brzina čitanja 4000 IOPS te pisanja od 200 IOPS.
Obratite pozornost na ovu stavku kada planirate instalirati aplikacije na svojim memorijskim karticama. One bez A rejtinga mogu dobro raditi, ali svakako je bolje kad ga memorijska kartica ima.
Video Speed Class
Video Speed Class predstavlja minimum sekvencijalnih brzina pisanja što je jako važno prilikom snimanja videa. Veća rezolucija vašeg videa zahtijeva i veću brzinu.
Postoji pet klasa u ovoj kategoriji:
- V6 – minimalne brzine pisanja od 6 MB/s
- V10 – minimalne brzine pisanja od 10 MB/s
- V30 – minimalne brzine pisanja od 30 MB/s
- V60 – minimalne brzine pisanja od 60 MB/s
- V90 – minimalne brzine pisanja od 90 MB/s.
Rated Speed (procijenjena brzina)
Ova se stavka temelji na vrijednosti megabajta u sekundi i pomaže vam prilikom odabira najbrže memorijske kartice. Podatak o procijenjenoj brzini proizašao je iz testiranja proizvođača pa se ovdje obično radi o najboljem mogućem scenariju koji se zna razlikovati u odnosu na situaciju uobičajene izvedbe.
U praksi će mnogi drugi faktori utjecati na brzinu čitanja i pisanja. Na primjer, ako kopirate datoteke na računalo, same njegove specifikacije te USB kabel će odigrati značajnu ulogu.
Relative Speed (relativna brzina)
Prikaz brzine putem ove stavke ima veze s nekadašnjom brzinom prijenosa CD-a od 150 KB/s.
Vidite li na memorijskoj kartici opis brzine od, primjerice, 100x, to znači da je njena vrijednost 15 MB/s (100 x 150 KB/s).
Naravno, ove brzine također proizlaze iz idealnih uvjeta testiranja i u praksi mogu varirati.
-
Odabir pogrešne memorijske kartice za obavljanje zadataka
Vrlo je važno znati zbog čega se kupuje memorijska kartica te odrediti koliko brza treba biti i koji kapacitet mora imati.
Ako koristite memorijsku karticu za pohranjivanje aplikacija na pametnom telefonu, razmatrat ćete one koje imaju dobar Application Performance Class rejting. Ako želite karticu kako bi izrađivali 4K videa na pametnom telefonu, obratit ćete pozornost na veličinu i brzinu (Video Speed Class).
Kod fotografija preferirat će se kupnja nekoliko manjih memorijskih kartica jer to minimizira rizik od gubitka svih fotografija ili korumpiranja datoteka.
SD Association je udruga koja se bavi standardima memorijskih kartica pa na njenim službenim stranicama možete pročitati preporuke.
-
Kupnja lažnih memorijskih kartica
Ovo se čini kao pogreška koja se rijetko događa, no zaista se lako može biti prevaren kad se kupuje memorijske kartice od nepouzdanih trgovina ili pojedinaca.
Posebno obratite pozornost na eBay te čak Amazon jer su mnogi korisnici imali iskustva s lažnim i krivotvorenim memorijskim karticama koje imaju neistinite navode o kapacitetu i brzini.
Besplatni alati koji vam mogu pomoći u prikazu stvarnih podataka kod memorijskih kartica su H2testw za Windowse te F3 za Mac i Linux.
Piše: Ervin Mičetić