PočetnaHelpdeskKako utvrditi je li procesor kompatibilan s matičnom pločom?

Kako utvrditi je li procesor kompatibilan s matičnom pločom?


Jedna od najboljih stvari kad je u pitanju samostalno sastavljanje komponenti računala je mogućnost njihove nadogradnje kad se osjeti da razina izvedbe pada.

U tom je kontekstu jedna od najpopularnijih nadogradnji vezana uz novi i moćniji procesor koji će ubrzati i podignuti kvalitetu ukupnog rada računala.

Kupnja novog procesora može biti sjajna stvar za vaše računalo (pogotovo kad se radi o gejmingu), no ovdje nije riječ o jednostavnoj odluci. Novi procesor prethodno traži provjeru nekih podataka koji su vezani uz matičnu ploču te treba postojati kompatibilnost između dviju komponenti.

O kojim se podacima ovdje točno radi? Saznajte u nastavku teksta.

Provjera vrste socketa

Prije nego što ste napravili popis željenih modela procesora, morat ćete saznati koji socket ima vaša matična ploča. Za one koji ne znaju, socket je sučelje između procesora i ostatka matične ploče. Procesor koji je kompatibilan s jednim socketom kod drugog uopće neće pristajati tako da se vjerojatno radi o najosnovnijoj informaciji koja vam je potrebna prilikom kupnje.

Procesori koje kupujemo uglavnom su Intelovi ili AMD-ovi, a svaki od tih proizvođača ima specifične zahtjeve za sockete. Također treba spomenuti da korisnici koji žele nadograditi procesor svog laptopa neće imati previše sreće jer većina tih uređaja ima procesor koji je zalemljen na matičnu ploču, što otklanja mogućnost nadogradnje.

Za desktop računala navedena situacija je znatno rjeđa pošto većina matičnih ploča omogućuje uklanjanje i zamjenu procesora. Jedino što trebate znati je s kojim je socketom opremljen vaš Intel ili AMD procesor.

Intel je kod zadnje tri generacije svojih procesora koristio LGA1700 socket te je kompatibilan s dvanaestom, trinaestom i četrnaestom generacijom Intel Core uređaja. AMD koristi AM4 socket u rasponu od serija Ryzena 1000 do 5000, a kod nove Ryzen 7000 serije koristi se novi AM5 socket. Inače, možete ignorirati Ryzenovu 6000 seriju jer je samo za laptope pa su takvi procesori zalemljeni na matičnu ploču.

Ako imate stariji socket od opcija koje smo naveli, još uvijek možete nadograditi svoj procesor, ali ponuda i dostupnost će biti znatno niži. S druge strane, takvi second-hand procesori neće imati garanciju proizvođača.

overclockiranje procesora

Čipset je također važan

Dok vrsta socketa uvelike diktira na koju se seriju procesora možete nadograditi, postoje još neki podaci koje bi trebali razmotriti prije odluke o kupnji.

Važno je znati koji čipset vaša matična ploča podržava jer on može potencijalno limitirati značajke vašeg novog procesora. Intelovi vrhunski čipseti Z klase jedini su koji podržavaju „overclocking“. Slijedom toga, ako imate procesore K klase, morat ćete se pobrinuti da vaša matična ploča ima podršku za otključane modifikatore jer u suprotnom nećete moći imati željenu nadogradnju izvedbe.

Da pojasnimo, postoje tzv. otključani i zaključani procesori. Kod otključanih procesora možete samostalno prilagoditi postavke kao što su snaga, voltaža, jezgre, memorijske postavke i ostalo. Zaključani procesori nemaju ovu mogućnost i ne mogu se samostalno prilagoditi, već imaju fiksirane postavke.

Kod AMD-a svaki čipset osim modela A klase podržava „overclocking“. Jedina iznimka su X3D Ryzen procesori kod kojih „overclocking“ nije moguć zbog 3D cachea.

matična ploča MSI Z170A PC MATE

Provjerite koju vrstu TDP-a vaša matična ploča podržava

Thermal Design Power ili TDP je izraz koji se vezuje uz procesore, ali i uz grafičke kartice. Predstavlja maksimalnu količinu topline koju komponenta može generirati pod određenim uvjetima rada. TDP je iznimno važna stavka jer utječe na trošenje energije ukupnog sustava, procese hlađenja te optimizaciju izvedbe.

Iz navedenih razloga potrebno je provjeriti ako će TDP kod novog procesora biti kompatibilan s matičnom pločom. Neki od najmoćnijih gejming procesora neće dobro raditi na matičnim pločama s niskim postavkama snage jer traže veći broj vata u odnosu na njihovu stvarnu mogućnost opskrbe.

Možemo reći da se ovo posebno odnosi na Intelovu B seriju čipseta te AMD-ovu A seriju gdje matične ploče nisu dizajnirane za podržavanje velikih vrijednosti ograničenja snage.

Kako ugraditi procesor 2

Hoćete li raditi nadogradnju samostalno?

Korisnici svakako moraju razmisliti o tome žele li nadogradnju procesora provesti samostalno ili će nekome platiti da napravi zamjenu procesora umjesto njih.

Iako za neke tehnički potkovane korisnike zamjena procesora nije težak posao, sam postupak dolazi s potencijalnim rizikom za trajno oštećenje računala. Potrebno je imati prethodno iskustvo u uklanjanju ventilatora procesora te samog procesora, čišćenju postojeće termalne paste te u zamjeni cjelokupne komponente s novim uređajem.

Zbog toga preporučujemo da nakon provjerenih podataka koje smo naveli u tekstu zamjenu procesora prepustite stručnoj osobi ako niste sigurni u svoje vještine ili ako nemate nikakvog iskustva.

overclocking intelovog procesora

Završne riječi

Nadogradnja procesora je jednostavni način za poboljšanje izvedbe računala bez potrebe za mijenjanjem ostalih komponenti te stvaranjem dodatnog troška. Ako se služite starijim modelom računala, promjena procesora u pravilu neće polučiti rezultate i u toj je situaciji mnogo sretnije rješenje kupnja novog računala.

Najvažnija stvar prilikom zamjene tj. nadogradnje procesora je pregled specifikacija matične ploče koju koristite. Prije toga nikako nemojte raditi kupnju novog procesora jer su navedeni podaci od esencijalne važnosti.

Kod zamjene procesora svakako imajte na umu da morate imati prethodno iskustvo u tome jer se mogu dogoditi teška oštećenja računala uslijed nepažnje ili nestručnog rada. Radije prepustite profesionalcima zamjenu procesora i platite cijeli postupak kako bi bili sigurni da neće doći do problema.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular