Internet je nešto bez čega ne možemo. Sve što želimo pročitati, vidjeti ili saznati nalazi se na internetu, a do interneta nas vrlo često dijeli samo nekoliko klikova mišem na računalu ili jedan klik na pametnom telefonu. Kod pametnih telefona stvar je još jednostavnija; samo trebamo povući izbornik prema dolje, odabrati podatkovni promet ili spajanje na odgovarajuću Wi-Fi mrežu, kliknuti na neku od te dvije opcije i to je to. Spojeni smo na internet.
Besplatan Wi-Fi ili ipak ne?
No, što ako se recimo nađete u situaciji da ste negdje vani u gradu, imate svoje prijenosno računalo i pod hitno trebate otići na internet, kako biste ondje obavili nešto što ne možete obaviti preko svog pametnog telefona? Jedna od opcija je da odete u neki kafić gdje postoji ”besplatan Wi-Fi” i da se ondje spojite na mrežu. Ipak, odlazak na javna mjesta gdje postoje Wi-Fi mreže na koje se svatko može spojiti nije baš preporučljivo i to iz više razloga. Jedan od njih je naravno sigurnost.
Najbolja i najsigurnija internetska mreža je ona koja je maksimalno osigurana, a osigurana može biti na primjer lozikom, korisničkim imenom i različitim drugim načinima osiguravanja. Zbog toga što javne Wi-Fi mreže često nemaju ovakve načine osiguravanja svojih korisnika (sve što trebate učiniti kako biste se spojili na jednu takvu mrežu jest da jednostavno kliknete na nju), ne preporučuje se spajanje na takve mreže, osim u krajnjoj nuždi.
Mobilni Wi-Fi je odlična ideja ako vam na brzinu treba internet za nešto što ne možete obaviti preko svog pametnog telefona
Što nam drugo onda preostaje? Još jedan od načina spajanja na internetsku mrežu, a da to nije javna Wi-Fi mreža ili pak ona mreža koju imate u svome domu jest spajanje na mobilni internet.
Kako bismo se spojili s prijenosnim računalom (ili bilo kojim drugim uređajem) na mobilni internet, odnosno na internet svojih pametnih telefona potrebne su nam dvije stvari: omogućen mobilni internet (mobilni internet možete uplatiti aktivacijom neke od dostupnih opcija ili korištenjem tarifa za pretplatu, ako ne uključite mobilni internet dodatno će vam se naplaćivati svako spajanje na internet, što može rezultirati u konačnici visokim iznosima) i uključena mobilna Wi-Fi žarišna točka.
U nastavku ovoga članka reći ćemo nešto više o tome kako upotrijebiti pametni telefon kao Wi-Fi žarišnu točku (i kako na taj način omogućiti internet za sve one situacije krajnje nužde, a da ne morate ići na mjesta javnog Wi-Fi-ja).
I vaš pametni telefon može imati žarišnu Wi-Fi točku!
S obzirom na to da su u posljednjih nekoliko godina pametni telefoni strašno napredovali po pitanju svojih mogućnosti, velika većina stvari koje su prije bile rezervirane samo za ”high-end” pametne telefone danas se nalaze i na uređajima nižeg razreda. Velika većina današnjih ”smartphone” uređaja imaju mogućnosti operiranja kao prijenosne Wi-Fi žarišne točke. Jedino na što treba ovdje pripaziti jest izgled i redoslijed opcija gdje se što nalazi. Ovisno od uređaja i proizvođača, neke opcije se mogu nalaziti na malo drugačijim mjestima. No u osnovi sve je isto.
Ustvar je vrlo lako i jednostavno postaviti Wi-Fi žarišnu točku na pametnom telefonu. Nakon što i sami i u tu namjenu počnete koristiti svoje pametne ljubimce, pitat ćete se zašto ih i ranije niste koristili i za ovakve potrebe.
Ono na što treba paziti ovdje jest mobilni internet naravno. Ako imate omogućenu neku od tarifa i opcija za internet, koje postoje u Hrvatskoj, moći ćete nesmetano koristiti mobilni internet. No u slučaju da nemate niti jednu aktiviranu, a želite koristiti svoj pametni telefon kao izvor Wi-Fi interneta, odaberite neku od opcija i aktivirajte ju. Opcije, ovisno o tome nude li 1, 2, 5 ili više Gigabajta interneta, se razlikuju po cijeni. No, za koju god da se opciju odličite, svaka je bolja od toga da ne aktivirate niti jednu, a uključite mobilni internet. U tom slučaju će se podatkovni promet naplaćivati po puno višoj cijeni.
Nakon što ste provjerili imate li dostupan mobilni internet (ili nakon što ste aktivirali neku od opcija), možemo prijeći na postavljanje Wi-Fi žarišne točke ili ”hotspot-a”. Idite pod postavke ili ”Settings” na vašem pametnom telefonu. Odande idite u dodatne postavke. One bi se trebale zvati ”Network and Internet” (ili ”Mreže i internet”) i nakon toga kliknite na ”Hotspot and Tethering”. Ove dvije posljednje opcije odnose se na postavljanje Wi-Fi žarišne točke. Ovisno o tome kakvo korisničko sučelje vaš uređaj ima, smještaj ovih opcija se može malo razlikovati.
Evo kako to izgleda na Samsung Galaxyju A40: Settings ili postavke – Connections ili Spojivost – Mobile Hotspot and Tethering ili Mobilne žarišne točke i tethering – Mobile Hotspot ili Mobilna žarišna točka – povlačenje klizača prema desno za uključivanje. Isto tako, unutar opcija mobilne žarišne točke i tetheringa možete pronaći velik broj opcija za koje možda prije niste niti znali ili ako jeste ih niste koristili.
Postavljanje prijenosne Wi-Fi žarišne točke
Ovdje biste isto tako trebali pronaći dvije mogućnosti: jedna se odnosi na postavljanje prijenosne žarišne točke, a druga na postavljanje Wi-Fi žarišne točke. Ako ne želite koristiti predefinirano postavljene postavke (ili nemate pojma o tome kako će se zvati prijenosna žarišna točka), onda biste najprije trebali otići pod ”Set up Wi-Fi Hotspot” opciju.
Ondje već postoji lozinka i korisničko ime, koje vi prema svome izboru možete izmijeniti. Nakon što ste postavili žarišnu točku, kliknite na kvadratić koji se nalazi pored ”Portable Wi-Fi Hotspot” opcije i vaša žarišna točka je spremna za dijeljenje.
Što je to USB Tethering i kako uz pomoć ove mogućnosti dijeliti internet?
USB Tethering je mogućnost koja korisniku omogućuje dijeljenje mobilnog interneta putem USB kabela. Ovo u biti znači da u isto vrijeme možete puniti svoj pametni telefon i dijeliti stabilnu, internetsku vezu s vašim računalom. Ova mogućnost je ”po defaultu” posivljena, no nakon što svoj pametni telefon spojite s drugim uređajem ili računalom putem USB kabela, ona postaje dostupna.
Bluetooth Tethering internetsko dijeljenje
Bluetooth Tethering je treći način kako možete dijeliti mobilni internet s drugim uređajima. U osnovi se radi o istom načinu dijeljenja kao i USB kabelom, sam što ovdje umjesto USB kabela trebate imati uključen Bluetooth i na uređaju koji ”prima” internet, kao i na onome koji internet ”šalje”.
Bez obzira na to kakav način dijeljenja internetske veze odaberete, dobro je za znati da naši pametni telefoni mogu poslužiti i za ovu svrhu. Iako veza neće biti stabilna kao kod kućnog interneta, mobilne Wi-Fi mreže mogu itekako biti od koristi.
Piše: I.H.