Manje-više velik broj korisnika već barem donekle razumije kako funkcionira micro USB, no što je sa USB tip C tehnologijom? Radi se o tehnologiji koja je velikim dijelom slična micro USB-u no treba naglasiti da se ipak radi o puno naprednijoj i kvalitetnijoj tehnologiji.
Novi USB utori neće biti prisutni samo na mobitelima, nego i na ostalim uređajima kao što su prijenosna i stolna računala kao i drugi uređaji koji se koriste kao dodaci ‘glavnim’- slušalice i slično.
S obzirom da je USB-tip C još uvijek poprilično ‘nova’ tehnologija i s obzirom da nije toliko aktualna kao što je slučaj s nekim drugim tehnologijama, nije niti čudo da velik broj korisnika niti ne zna kako USB-tip C uopće funkcionira. Iz tog razloga smo odlučili napisati nešto o više o tome, tako da ćete u nastavku članka moći pročitati što je to USB-Type C i kako on uopće funkcionira.
Što je uopće USB tip C?
Iako mnogi govore da se radi o USB-Type C utoru, stvar je u tome da se nova vrsta utora (kao i konektora) zapravo zove USB-C. Radi se o utoru koji omogućava puno brži prijenos podataka i energije od klasičnog micro USB utora (jer će se u budućnosti sve više koristiti i kao utor za punjače). No to je više definicija iz knjiga i nešto što nas u biti ne zanima jer nam ne govori ništa određeno. Prva verzija ove vrste konektora je objavljena 2014. godine.
Ono što je možda najvažnije za reći jest da je USB-C utor u biti unaprijeđenje micro USB utora u svakom pogledu. Na primjer, u prošlosti (i još uvijek) micro USB utor, da biste ga mogli uošće koristiti, je trebao biti utaknut u utičnicu i to na određen način (donja strana i gornja strana su se razlikovale), dok kod USB-C utora to nije važno. USB-C utor je puno jednostavniji za korištenje i puno pristupačniji, pogotovo za one sitničave koji već duže vrijeme vape za utorom i konektorom koji ima obje strane iste.
Uz to treba reći i da USB-C utor podržava i USB 3.0 i 3.1 standarde (no o tome nešto više malo kasnije). Zahvlajujući boljem načinu rada i punjenja, USB-C utor ima svoj vlastiti način i razinu punjenja.
Kao dodatak, USB-C utor može dati i do 100 watta struje, što je više nego dovoljno za punjenje prijenosnih računala i sličnih uređaja. I naravno, zahvaljujući implementaciji USB-C utora, korisnici će moći koristiti rezervnu energiju baterije mobitela za punjenja ostalih uređaja.
Kako to funkcionira?
U biti, što se tiče samog rada i funkcioniranja kabela (barem u osnovi) USB-C funkcionira kao i bilo koji drugi kabel. Postoje dvije vrste žica – one koje su zaslužne za prijenos i opskrbu energijom i druga koja je zaslužna za prijenos podataka. No jedna od primarnih razlika (barem što se hardvera tiče) se odnosi na količinu pinova koji se nalaze unutar konektora.
Na primjer, micro USB 2.0 ima 5 pinova, dok USB-C ima 24, što u stvari znači da USB-C nudi puno brži prijenos podataka, energije i svega onoga što se sa ovom vrstom kabela može raditi.
USB-C je dobar pokazatelj koliko je tehnologija napredovala. Ako pogledamo u prošlost i sjetimo se micro USB 1.0 i 2.0 utora i usporedimo ih sa nadolazećim USB-C utorom, moćemo vrlo lako zaključiti kako je tehnologija prijenosa podataka i energije u posljednjih nekoliko godina vrlo brzo napredovala.
No postavlja se pitanje – kako ovaj način konekcije danas funkcionira? S obzirom da još uvijek vrlo maleni broj uređaja podržava USB-C, odnosno da vrlo velik broj uređaja novi utor i način konekcije još uvijek ne podržavaju, stvari su još uvijek u ”stand-by” fazi. Ako imate neki od flagshipova koji u sebi imaju USB-C i ako imate računalo sa istim utorom, u tom slučaju ćete oba uređaja moći povezati jedan s drugim bez ikakvih problema.
No u većini slučajeva ćete trebati dodatni kabel. Vjerojatno ćete trebati nabaviti barem tri tipa kabela: USB-C na USB-C, USB-C na USB-B i USB-C na USB-A. I da, ove kabele ćete trebati kupiti odvojeno jer često puta oni nisu dio vašeg mobitela.
Nešto o USB 3.1
Ono o čemu isto tako trebamo nešto reći jest USB-C podrška na USB 3.1. USB 3.1 je nasljednik USB 3.0 utora i mogućnost prijenosa podataka po brzini od 10GBp/S, što u biti znači da je prijenos i bandwidth dvostruko veći, što je super-korisno, pogotovo kada korisnik želi prenijeti velike datoteke. No stvar je u tome da nije svaki uređaj kompatibilan sa USB 3.1.
Prva stvar koju trebamo razjasniti da se USB-C i USB 3.1 međusobno razlikuju po mnogo toga. USB-C je u biti vrsta konektora, dok je USB 3.1 tehnologija koja u stvari obavlja sav posao.
Pametni telefoni s podrškom za USB-C punjenje (Quick Charge) će možda podržavati način spajanja, no to ne znači da će podržavati sve ono što dolazi sa USB 3.1. Na primjer, Android Marshmallow 6.0 i Android Nougat 7.0 podržavaju USB-C 3.1, no proizvođači OEM-ova još uvijek svoju tehnologiju trebaju prilagoditi na način da ona podržava nove mogućnosti.
Nešto slično tomu možemo vidjeti kod Qualcomma i njegovog Quick Charge načina punjenja kod procesora – iako su mogućnosti brzog punjenja tu, stvar je u tome da i hardver unutar uređaja mora imati mogućnost podržavanja takvog načina rada.
Slično je i kod UB 3.1. Dobra stvar je ta što je USB-C kompatibilan i ”unatrag”, tako da čak iako vaš uređaj ne podržava USB 3.1, još uvijek ćete moći koristiti stariju verziju USB konekcije za prijenos svojih podataka. Još jedna dobra vijest je ta da je USB-C najnovija tehnologija, što znači da odmah nakon što zaživi šira podrška za USB 3.1 to će isto značiti da će korisnici moći iskoristiti pun potencijal USB-C kabela. Još jedna važna stvar za napomenuti se odnosi na kupovinu novog USB-C kabela.
Da bi iskoristio prednosti USB 3.1 tehnologije korisnik ne treba kupovati novi USB-C, jer se sve manje-više odnosi na ono što je ugrađeno u operativni sustav. Ako operativni sustav (ili vaš uređaj) nema podršku za USB 3.1 tehnologiju, bez obzira na USB-C podršku, vaš uređaj neće moći u potpunosti iskoristiti sve blagodati i mogućnosti ove dvije tehnologije zajedno.
Slično, ali opet različito
I to bi otprilike bilo to! Kao što možete vidjeti, USB-C dijeli mnoštvo sličnosti za micro USB tehnologijom, jer bez obzira na to kako ih mi gledali- obje tehnologije su USB tehnologije. No, USB-C je definitvno napredak i nadogradnja rada micro USB utora i to na mnoštvo načina, bez obzira govorimo li mi o bržem punjenju, bržem prijenosu podataka ili tome da je USB-C bolji za korištenje (zbog spomenute činjenice da su obje strane utora iste).
Nadamo se da će u skoroj budućnosti sve veći broj uređaja imati podršku i za USB-C i za USB 3.1 jer u kombinaciji ove dvije tehnologije će donijeti veliku razliku u brzini prijenosa podataka sa medija na medij.
Piše: I.H.