PočetnaHelpdeskKako napraviti anonimni email račun?

Kako napraviti anonimni email račun?


Ne tako davno, na privatnost se i nije previše pazilo. Podaci su se dijelili na sve strane, pogotovo sa kompanijama kao što su Google i Facebook. Što su oni više podataka tražili, to smo im mi više davali. Jednostavno, nismo razmišljali o tome da sve ono što oni imaju o nama, postaje praktički njihovo vlasništvo.

Zatim su na internetu pojavio novi trend, a to je kreiranje korisničkih računa na web stranicama uz pomoć Googleovog ili Facebookovog računa. Primjer – dođete na određenu web stranicu i želite se registrirati. No, umjesto da upišete ispočetka podatke o vama i toj stranici date minimalni set podataka, vi kliknete opciju „Connect with Google“ (ili Facebook), date odobrenje da dotična web stranica može od Googlea dobiti podatke o vama i to je to.

Vi ste kreirali novi korisnički account u svega par sekundi. Ali pri tome niste računali da je ta ista stranica na ovaj način o vama mogla povući jako puno podataka. Sa Googlea ili Facebooka – svejedno je.

Ista situacija je sa email adresama – možete ih kreirati jedino tako da date dosta informacija o vama, backup email adresu, po mogućnosti broj mobitela radi dvostruke autentifikacije i još ti emailovi i vaši podaci nisu kriptirani. Želite li koristiti takve email račune? U većini slučajeva ćete vjerojatno odgovoriti ‘da’, no ponekad ne želite.

U ovom tekstu ćemo vam pokazati kako kreirati anonimni email račun bez da kompaniji koja stoji iza tog email date osobne podatke i da vas itko može povezati sa napravljenom email adresom.

 

Korak 1: Surfajte anonimno

Vaš web preglednik vas prati. To je jako jednostavno. „Kolačići“ (engl. Cookie) i tzv. „Super cookies“ znaju gdje ste bili, što ste na Internetu radili, što ste podijelili na društvenim mrežama i slično. Oni se koriste prvenstveno za ciljane reklame (op.a. danas tražite novu grafičku karticu, a sutra će vas reklame za dotični proizvod pratiti svuda po Internetu), no nažalost više ne dozvoljavaju privatno surfanje.

Čak i korištenje „incognito“ moda će vas pratiti, odnosno znati će se vaša IP adresa. Ako želite privatno surfati, morate koristiti VPN uslugu, proxyje ili TOR web preglednik. Uz određena pravila ponašanja, to je jedini način da budete anonimni i da vas nitko ne može pratiti, kao niti vašu IP adresu. Svakako si pogledajte

Tor preglednik, uvijek ga je dobro imati na računalu. Nama je sastavni dio posla i često ga koristimo za mnoge (legalne) stvari. Jednostavno ne želimo da netko zna što smo kupili na eBayu, kada smo otvorili bilo koju web stranicu i slično. A pomaže i kada želite anonimno napraviti email korisnički račun.

Napomena: niti jedan način surfanja nije 100 posto siguran. U to su se uvjerili „kriminalci“ koji su imali web stranicu „Silk road“ na Torovim serverima, no siguran je 99.999% i praktički ste na Internetu nevidljivi. Naći nekog tko koristi Tor je gotovo nemoguće, čak i agencijama koje imaju neograničene resurse. S ovime vas NE POTIČEMO da išta radite što nije legalno, samo vas želimo uputiti u mogućnosti Tor mreže.

 

Korak 2: Anonimni email

Napraviti anonimni Google account je teško. Kao prvo morali biste lagati za sve podatke. Od imena, prezimena, datuma rođenja ili bilo kojeg drugog podatka kojeg vas traže. No, u nekom trenutku to više ne biste mogli jer bi vas tražili backup adresu, broj mobitela … da potvrdite da ste to stvarno vi. Naravno, pri tome biste morali još i koristiti VPN ili Tor. Čak i da tu „zamku izbjegnete“, svi vaši emailovi nisu kriptirani.

To jednostavno nije dovoljno dobro za ovaj tekst. Mi želimo naći mnogo lakši i sigurniji način za kreiranje anonimnog emaila. Stoga, nećete odabrati Gmail, Yahoo ili neki treći popularni servis za ovo. Vrijeme je za nešto mnogo manje „mainstream“ ali mnogo sigurnije.

 

Korak 3: Odabir pravog servisa

Pogledajmo što se nudi od anonimnih email servisa, odnosno usluga. Prva je Hushmail.

Hushmail

Ovo je jedan od najboljih servisa ovog tipa i preporučuju ga, između ostalog, EFF (Electronic Frontier Foundation). Izuzetno ga je lako koristiti, nema reklama koje vas ometaju, ima ugrađenu enkripciju između korisnika i možete mu pristupiti pomoću weba ili iOS aplikacije. Besplatna varijanta nudi 25 MB storagea i to je to.

Plaćena verzija (cca. 50 dolara / godina) nudi 10 GB prostora, dok poslovna varijanta košta 4 dolara mjesečno po korisniku. Mnoge kompanije za internu komunikaciju koristi baš ovaj servis jer je sve kriptirano, da čak ni kompanija koja stoji iza ovog maila ne može čitati mailove niti vidjeti što tko ima spremljeno u svom inboxu.

Hide my ass! Anonymous email

Hide my ass (HMA) je dobro znana VPN usluga koju često koriste korisnici koji žive u državama u kojima je blokiran određeni promet. Recimo u Hrvatskoj – bez njega (ili nekog drugog VPN-a) ne možete pristupiti Spotifyju i sličnim servisima. Jako dobra VPN usluga ako planirate koristiti istu. No, imaju oni i anonimni email.

Da biste koristili njihov email, ne morate biti korisnik VPN usluge. Proces registracije je vrlo jednostavan – spojite se na VPN ili Tor, te odete na njihovu web stranicu i napravite email adresu koja će biti u obliku korisnickoime@hmamail.com i to je to. Možete ju napraviti da traje 24 sata, 1 tjedan, 1 mjesec, 6 ili 12 mjeseci. Nakon toga se trajno briše kao i svi podaci koji su vezani uz taj email. Mada je jako malo podataka vezano uz mail adresu jer ju možete napraviti bez davanja ikakvih podataka.

Sam UI nije baš prelijep, Hushmail je mnogo ljepši, no to je sporedna stavka u ovom slučaju. Postoje i iOS i Android aplikacija koju možete koristiti, ali opet se preporuča korištenje aplikacije tek kada mobilni uređaj spojite na VPN.

Guerrilla mail

Ovo je vrlo specifična usluga koja dozvoljava korištenje slobodnih, privremenih email adresa. Tehnički, vaša email adresa će postojati zauvijek ali nikada neće biti korištena. Sve poruke koje stignu na tu email adresu će postojati točno jedan sat nakon čega se brišu.

Domena email adrese je potpuno zbrkana (npr. upwyhpqf@pokemail.net) i možete ju koristiti odmah bez registracije. Samo dođete, izgenerirate si email adresu i krenete ju koristiti. Čak možete i preko nje poslati datoteke koje su manje od 150 MB ili slati bitcoinove.

Ovaj email u kombinaciji sa Torom vas čini praktički nevidljivim, a možete ju koristiti i na Androidu. Možemo reći da je ovo najbolji servis koji smo vidjeli ovog tipa i koji je najpraktičniji. Dođete, pošaljete email i nestanete. Ako odmah očekujete odgovor, bolje vam je da često provjeravate inbox jer poruke nestanu nakon spomenutih sat vremena. Jako zanimljivo, svakako provjerite!

Mailinator

Još jedan servis sličan maloprije spomenutoj Guerrilli. Ova mail usluga ima začuđujuće dobar UI iako vam ne treba, ali dobro. Kako koristiti Mailinator? Kada dođete na njihovu web stranicu, samo upišite ime u prostor za to previđen (+ na kraju dodajte @mailinator.com) i ulazite u inbox.

Ako imate kakvu poruku, ona će biti tamo, ako nemate, neće. Nema nikakve registracije, korisničkih imena ili lozinki, iako postoji određena registracija uz pomoć Google accounta (op.a. to ne koristiti ni u kojem slučaju!). Jedini problem sa ovom email adresom je što ako netko dođe sa istim imenom kao i vi, može ući u vaš inbox. Stoga email adresa koju koristite neće biti ime.prezime@mailinator.com nego npr. QoOzIhE98mCRDykOkwrztqVh@mailinator.com jer je ovako nešto nemoguće pogoditi. I to je to. Koristite anonimni email servis!

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular