PočetnaHelpdeskKako izbjeći pojavu štetnih programa na Androidu?

Kako izbjeći pojavu štetnih programa na Androidu?


Android kao operacijski sustav svakako jest otvoreniji i više ”open source” u odnosu na Appleov iOS. To naravno dolazi uz određenu cijenu. S obzirom na to Android je i samim time više otvoren za pojavljivanje različitih štetnih programa ili takozvanih ”malwarea”. Google se trudi koliko je do njih što je više moguće zaštititi svoje korisnike.

Neke od metoda zaštite su recimo Google Play Protect, ali bez obzira na to štetni programi su i dalje opasnost. Što mi kao korisnici možemo učiniti ne bismo li nekako stali na kraj ili u potpunosti izbjegli da se na našim pametnim telefonima pojavi bilo kakav štetan program?

Postoje neke metode zaštite i baš o njima ćemo nešto više reći u nastavku ovoga članka. Ako vas zanima kako izbjeći to da se i na vaš Android pametni telefon skine ili ”došulja” nekakav štetni program, nastavite čitati jer bi ovaj članak mogao biti baš za vas.

 

android malware

Što uopće jest ”malware” ili štetni program?

Prije nego što krenemo izravno na metode zaštite i prevencije, recimo nešto o tome što je to ”malware” ili što to zapravo znači kada kažemo da smo na svoj Android pametni telefon skinuli neki štetan program.

Vrlo je vjerojatno to da ste barem čuli za naziv malware. Malware je u stvari skraćenica za ”malicious software” ili kao što hrvatski prijevod kaže – štetni program. Njih ima jako puno, u jako velikom broju i jako različitih podtipova i vrsta recimo na Windows operacijskim sustavom, što je i logično s obzirom na to da su Windowsi kao operacijski sustavi prisutni puno duže od Androida.

Ipak, za razliku od Windowsa štetni programi na Androidu rade, odnosno funkcioniraju na drugačiji način. Ovdje nećete toliko često vidjeti situaciju da će vam neki štetni program izazvati nasumično iskakanje reklama, niti će vam recimo internet preglednik zapinjati u radu. Kod Androida je pojava štetnih programa dosta suptilnija i nije toliko ”izravna” kao što je kod nekih drugih operacijskih sustava (kao što je recimo Windows).

Vrlo često će se čak dogoditi to da korisnici niti neće primijetiti da na svojim Android pametnim telefonima uopće imaju nekakav štetni program. To je iz razloga što su štetni programi na Androidu puno skriveniji od onih s kakvima se susrećemo na Windowsu.

Štetni programi na Androidu se vrlo često maskiraju i ”predstavljaju”, odnosno ”glume” obične, funkcionalne aplikacije koje možda koristimo svakodnevno. Ili, može se i dogoditi da je ona u cijelosti skrivena, dok u stvari ona itekako radi nešto: najčešće krade i prosljeđuje vaše osobne informacije i šalje ih tko zna gdje i tko zna komu. Jedan od primjera štetnih programa za Android je recimi Skygofree.

Radi se o štetnom programu koji radi poprilično loše stvari: kao što je pokretanje oko 48 različitih naredbi, isključivanje mikrofona na uređajima, automatsko spajanje na Wi-Fi konekcije koje nisu pouzdane i sigurne nakon čega nastavlja slati korisnikove podatke nepoznatim primateljima. Sve u svemu, ovo je samo jedan primjer, a ima ih jako puno. Kako se zaštititi od ovakvih i sličnih napasti i onemogućiti bilo koju od njih da bude instalirana na naše Android uređaje?

 

google trgovina ne radi

Kao prvo – uvijek instalirajte i koristite aplikacije od ovlaštenih i provjerenih developera. Isto tako pazite odakle skidate neovlaštene aplikacije.

Jedna od velikih stvari po kojoj se Android OS razlikuje recimo od iOS-a jest mogućnost koja korisniku daje na izbor skidanje aplikacija sa različitih ”third-party” internetskih stranica. To u biti znači da ako neku aplikaciju ne možete pronaći unutar stranica Googleove Trgovine aplikacijama, moći ćete je potražiti diljem interneta i skinuti je sa neke neslužbene stranica koja pruža uslugu upitne kvalitete.

Skidanje neslužbenih aplikacija, odnosno aplikacija kojih nema unutar Googleove Trgovine je vrlo rizično i jedan od najlakših načina kako možete svoj Android pametni telefon zaraziti nekim od štetnih programa. Premda Googleova Trgovina nije 100% sigurna (kao što niti jedna druga nije), stvar je ipak u tome da se svaka aplikacija koja se ondje stavlja provjerava i skenira ne bi li se eventualno otkrilo nešto što ne bi trebalo biti dio te aplikacije.

Ako se nešto štetno unutar aplikacije otkrije, ona se automatski briše. Kod ”third -party”, odnosno internetskih stranica nepoznatih developera to nije tako. Ondje ako i postoji sustav provjere i kontrole, onda je taj sustav puno lošiji i puno je veća vjerojatnost da će neka od aplikacija koje se nalaze na takvim stranicama biti zaražena nekim štetnim programima.

Zbog toga, prije nego što se odlučite za skidanje ili čak za pregledavanje aplikacija na ”third-party” internetskim stranicama, zastanite malo i zapitajte se- treba li vam uopće ta aplikacija. To opet ne znači da ne postoje ”third-party” stranice koje su relativno sigurne (kao što je recimo APK Mirror, čije aplikacije isto tako prolaze rigoroznu provjeru), ali sve u svemu nastojite sve ono što vam treba skidati sa Googleove Trgovine.

 

android piratske aplikacije

Nikako, nikako ne instalirajte piratizirane aplikacije!

Piratske aplikacije, kao i piratski sadržaj uopće nije kao ”originalan”, certificiran, licenciran i stoga ga treba izbjegavati, pogotovo kada govorimo o Android OS-u. Kod piratskih sadržaja kontrola kvalitete je gotovo nepostojeća.

Ako je ikako moguće – radije kupite neku aplikaciju. Barem ćete znati što ste kupili i ako ne budete zadovoljni moći ćete za nju dobiti povrat novca. Kod piratskih se šanse za dobivanje štetnih programa povećavaju drastično tako da je poželjno ovakve aplikacije izbjegavati u širokome luku.

 

MESSENGER 4K SLIKE

Kada ste u Googleovoj Trgovini pazite da od tamo skidate samo službene aplikacije

Google nije savršen i Google je toga svjestan. Možda vam se nekada znalo dogoditi da recimo odete na Google Play Store i ondje tražite neku aplikaciju, recimo servis za slanje poruka (recimo Messenger). Pronađete ga i vidite da ima recimo oko 150 tisuća skidanja. Messenger, s obzirom da se radi o poznatom servisu koji se koristi naveliko i naširoko treba (to jest mora) imati puno, puno više skidanja (downloads), što znači da ovaj ”Messenger” u stvari nije pravi Messenger nego se radi isto tako o nekoj lažnoj aplikaciji.

Prije nego što skinete neku aplikaciju, čak i sa Google Playa provjerite o kakvoj se aplikaciji radi, koliko ima skidanja, kakvi su komentari i ocjene. Ako je sve OK tek tada skinite aplikaciju.

 

Ne zaboravite na nadogradnju sustava za vaš pametni telefon

Google se trudi svakoga mjeseca u opticaj pustiti sigurnosne zakrpe i nadogradnje koji su tu da korisnicima dodatno pomognu u borbi protiv neželjenih stvari i napada. Unatoč tomu što svaki proizvođač pametnih  telefona neće u isto vrijeme pustiti zakrpu ili nadogradnju, ono što je do vas jest to da barem jednom mjesečno provjerite postoji li kakva dostupna za skidanje i ukoliko postoji da je skinete na vaš uređaj.

Piše: T.J.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular