Ako želite stvoriti digitalne kopije vaših starih videa, gramofonskih ploča i kazeta, ono što može predstavljati problem jest – gdje i kako započeti s obzirom da danas postoji cijelo mnoštvo načina i hardvera pomoću kojih se to može napraviti. No u većini slučajeva ovaj postupak je vrlo jednostavan, čak i za one koji se baš ne razumiju u ovu vrstu tehnologija. U nastavku članka ćemo reći nešto o tome kako napravite digitalne verzije vaših starih omiljenih filmova i glazbe.
Za početak, bilo bi dobro stvoriti ove kopije čim prije, čak i ako planirate zadržati vaše originale. Digitaliziranjem medija se osiguravate u slučaju nekih neželjenih situacija kao što je gubitak; ako imate kopiju nećete morati kupovati sve još jednom. Uz to stvaranjem kopija možete načiniti svoj vlastiti katalog u kojemu će biti kolekcija onoga što ćete kopirati.
Digitaliziranje starih audio snimki (gramofonske ploča, audio kazete)
Hardver
Ako želite stvoriti digitalne kopije vaših starih kazeta i ploča, najprije potražite audio izlaze na vašem gramofonu, kazetofonu ili staroj hifi liniji. Svi ti uređaji bi trebali imati audio izlaz pomoću kojega ćete moći slati audio signal na vaše računalo. Zapravo svaki od ovih stariji uređaja ima barem izlaz za slušalice, koji je sam po sebi izvrstan za stvaranje brzih kopija. Ono što bi bilo idealno jest da imate jedan ‘line out’ ili RCA izlaz , no u većini slučajeva će izlaz za slušalice biti sasvim dovoljan.
Pretpostavimo da koristite utor za slušalice. Za ovaj način će vam trebati 3.5mm na 3.5 mm kabel kojim ćete spojiti izlaze vašeg uređaja za “playback” na računalo. Ono što računala obično imaju je ”line in” ili USB utor. Ono što biste trebali izbjegavati jest korištenje utora za mikrofon. Na svu sreću to najčešće nećete niti trebati učiniti, jer na tržištu postoji jako veliki broj kabela koji se mogu kupiti za poprilično malu svotu novca.
Ono što će vam pružiti zvuk koji je najviše uravnotežen jest način spajanja ”line out” na ”line in”. Kvaliteta ovog zvuka će ponajviše ovisiti i o tome koliko je kvalitetan originalan izvor zvuka. Ako planirate konvertirati glazbu koja je visoke kvalitete ono što je preporučljivije jest RCA kabel.
Ako vam je kvaliteta zvuka baš važna, onda bi bilo dobro da vaše računalo ima zasebnu kvalitetnu zvučnu karticu (pod uvjetom da već nema jednu). Ako imate stolno računalo u tom slučaju ćete mogućnosti spajanja i snimanja lako rješiti jer su “line in” utori već integrirani na matičnoj ploči.
Za korisnike laptopa ono što bi bilo najbolje jest kupovina eksterne zvučne kartice (kao što je Sound Blaster X-Fi HD), a ovdje trebate imati na umu da će cijena zvučnih kartica ovisiti o tome koliko kvalitete tražite. No čak i ako planirate kupiti neku kvalitetnu zvučnu karticu, zapamtite da niti najbolje zvučne kartice na svijetu ne mogu učiniti čuda, pogotovo sa starim i istrošenim kasetama iz 80-tih ili 90-tih. Kao alternativa tu su i posebni ”sve-u-jednom” uređaji koji će riješiti sve od početka do kraja, a oni se obično jednostavno spajaju na vaše računalo putem USB-a. Primjer jednog takvog je “ION Audio Tape Express Plus” digitalni konverter audio kazeta u mp3, koji vani košta oko 30$.
Ako želite nešto što je brzo i lako (što će vas riješiti gnjavaže oko balansiranja razina zvuka) i ako imate ‘viška’ novca, u tom slučaju će najbolje rješenje za vas biti stvaranje digitalnih rezervi. Postoji velik broj uređaja poput ION sa slike, koji prebacuju direktno sa kazete na MP3, gdje cijena ‘reflektira’ kvalitetu koju ćete dobiti od kazete koju želite digitalizirati. Većina od njih su dosta korisni, no ne i prvi izbor.
Što se vinil strane tiče, snimanje digitalnog zapisa sa gramofonskih ploča, postoji sve veći broj rekordera koji snimaju u visokoj kvaliteti (kao štu su na primjer Sonyjevi modeli) koji su napravljeni tako da vašu vinil glazbu digitaliziraju na najbolji mogući način, zajedno sa svim kabelima i programima koje možete trebati.
Trebate i možete i sami pokušati testirati da vidite koji kabeli i player najbolje odgovaraju vama samima. Sve u svemu, naše mišljenje jest da se više isplati potrošiti više novca na bolje zvučne kartice i playback uređaje.
Softver
Što se programa tiče izbor je velik: od Audacity-ja (koji je dostupan i za Windowse i za Mac OS), koji je već dugo smatran jednim od najboljih i još k tomu besplatnih audio programa za snimanje; osim toga ovaj program je i naš izbor, pogotovo ako nemate nešto drugo što možete iskoristiti. Možete ga skinuti ovdje. Audacity radi na način da će sve melodije sa vašeg računala ‘razlomiti’ na odvojene dijelove i kasnije ih snimiti u MP3 format (ili u jedan od mnogih drugih dostupnih formata). On čak ima i efekte za smanjivanje buke zvuka kojeg snimate.
Ako razmišljate o kupovini odvojenog, sve-u-jednom rekordera kaseta ili playera za digitaliziranje stare glazbe, tada vam definitivno preporučujemo odvojen program koji će taj posao moći obavljati. Trebali biste ga i sami isprobati da vidite kako radi, no naše mišljenje će biti da je lakše koristiti Audacity.
Ako tražite više mogućnosti postoje neki drugi programi. Jedan od njih je Garage Band za Mac koji u biti ima slične mogućnosti kao i Audacity, ali zato košta 6.99$. Drugi izbor je Virtual DJ, koji isto tako ima slične mogućnosti i koji je dostupan i za Windowse i za Mac. Ako vam treba nešto jednostavnije uvijek možete koristiti Windows Voice Recorder ili Quick Time na Mac-u (New Audio Recording pod menijem datoteka). Izbor je vaš, ali sve u svemu htjeti ćete program koji će vam omogućavatilaku i jednostavnu kontrolu onoga što ste konvertirali. Sve dok ne planirate ‘rezati’, ne morate se brinuti.
Digitaliziranje starih video snimki ( VHS kazete, stare kamere)
Hardver
Video je na prvi pogled kompliciraniji i to zato što se radi o više podataka i o širem izboru dostupnih uređaja. Naša pretpostavka jest da će korisnici digitalizirati video sa starih VHS kazeta, iako se kolekcije filmova mogu nalaziti čak i na starijim formatima. No ako radite sa još nečime osim sa VHS-om princip je isti. Ako već imate uređaj koji može pokrenuti format koji imate i koji želite digitalizirati, počnite sa izlazima koji su već dostupni na njemu (obično je to RCA ili S-video) i vidite možete li pronaći kabel ili adapter koji će odgovarati.
Ali osima ako imate matičnu ploču na vašem računalu koja ima odvojeni način snimanja, htjeti ćete koristiti nešto što se može ‘uštekati’ u USB utor i na taj način ćete htjeti prebacivati video – a to obično znači da ćete trebati imati kombinaciju adaptera i kabela.
Dobro je što postoji određen broj uređaja koji će napraviti solidan posao (bez obzira što se ne radi o 4K standardima). Loša stvar je što više nema toliko ”sve-u-jednom” uređaja, a ono što mi preporučujemo je “Easy VHS to DVD 3 Plus – Windows” adapter koji spaja vaše računalo preko USB-a izravno na vaš VHS player, a košta oko 50$.
Slično kao i kod zvuka, kvaliteta slike koju tražite prilikom digitalizacije starih video kazeta direktno utječe koju metodu odabrati. Za većinu ljudi je kupovina dodatnog hardvera, poput gore spomenutih konvertera je najbolja odluka, a i samim time to je možda čak i najjeftinija opcija. Ali nemojte zaboraviti da vam treba i video izlaz sa vašeg uređaja za playback kojeg morate napraviti kompatibilnim sa ulazom u vaše računalo, bilo preko konvertera ili samo spajanje direktnim kablovima.
Softver
Svaka respektabilna v ideo editing aplikacija, prihvaća video streaming putem USB-a. Na Mac-u, QuickTime je najbolji i najlogičniji izbor (New Video Recording u meniju), dok je za Windowse izbor nešto širi – od VirtualDub-a do Avidemux-a.
Ono što vam mi preporučujemo jest kupovina digitalnog video konvertera, kao npr. Video 2 PC MKII (HD) Digital Video Converter gore spominjanog, i to iz razloga što će taj konverter obično sadržavati u sebi neke programe za jednostavno snimanje koji će biti uključeni u cijenu. Ti programi će vam pomoći oko osnova, a jednom kada naučite osnove moći ćete naučiti i kompliciranije programe.
Ako planirate raditi puno snimanja i ako ćete htjeti dodati efekte i podnaslove, dobra ideja bi bila uložiti novac u neki od visokokvalitetnih programskih paketa. Jedan od njih je Adobeov Premiere Elements, čija pokusna verzija je puno jeftinija od cijele verzije, no bez obzira na to sadržava većinu elemenata i stvari koje će svaki povremeni ‘stvaratelj’ filmskih uradaka htjeti imati.
Nemoguće je ovim člankom pokriti baš sve što se može reći o ovoj temi, no nadamo se da ćete ovdje ipak saznati i naučiti barem neke smjernice oko toga kako napraviti digitalizirane verzije video i audio formata iz starih ploča i kazetA. No uvijek imajte na umu ovo: trebaju vam dobar uređaj za playback, dobra zvučna kartica (ili pribor za video konvertiranje) i dobar program za konvertiranje (poput onih koje smo naveli). U tom slučaju ćete sami moći kreirati digitalizirane kopije vaših omiljenih pjesama i video uradaka iz prošlosti.
Piše: I.K.