PočetnaHelpdeskJednostavni savjeti za snimanje videa sa mobitelom

Jednostavni savjeti za snimanje videa sa mobitelom


Davno su prošli dani kada je kvaliteta mobilnih videa bila daleko od savršenog. Današnji smartfoni imaju izvrsne kamere, pogotovo skuplji modeli. Ipak ne još tako dobre kao profesionalna video oprema, ali u svakom slučaju prilično dobre čak i za poluprofesionalnu kvalitetu videa.

 

Uz dobru kameru na vašem smartfonu također je potrebno znati kako izvući najviše iz nje. Evo nekoliko savjeta za poboljšanje kvalitete video snimaka sa mobitela.

 

Ne oslanjajte se previše u naknadno editiranje

Iako postoji mnogo dobrih video editora za Android, iPhone ili desktop računala, ne oslanjajte se previše na njih.

Čak i najbolji video editor ne može nadoknaditi slabo svjetlo, mutnu sliku ili isjeckani zvuk. Ako ne snimite pristojan video, rijetko ima smisla gubiti vrijeme na uređivanje – možete ga malo poboljšati, ali ne značajno.

 

POSTAVKE KAMERE NA MOBITELU

Proučite postavke i načine rada kamere vašeg mobitela

Većina, ako ne i sve kamere dolaze sa predefiniranim načinima rada. Nema potrebe da izmišljate toplu vodu i da na teži način učite kako podesiti svoju kameru, samo koristite unaprijed zadane postavke.

Predefinirane postavke kamere se razlikuju ovisno o modelu kamere, no uglavnom uključuju video stabilizaciju, postavke osvjetljenja, kao i još mnogo toga.

SNIMANJE VIDEA NA MOBITELU

 

Snimajte horizontalno, a ne vertikalno

Jedan od najiritantnijih pogrešaka koju čak i profesionalci čine je vertikalno snimanje. Naravno, postoje slučajevi kada je potrebno snimati vertikalno, primjerice kada snimate čovjeka u punoj veličini, ali osim toga, izbjegavajte uvijek vertikalno snimanje.

snimanje videa horizontalno

 

Vjerojatno je udobnije i prirodnije držati smartfon okomito, jer smo na takav položaj i navikli, ne samo za pozive, dopisivanje, nego manje više i sve ostalo, ali to treba svakako izbjegavati za snimanje videa. Vertikalne video snimke ne izgledaju dobro kada se gledaju na većem uređaju, kao što je stolno računalo ili laptop.

Zasloni računala, TV-a, itd. su horizontalni, a ne vertikalni, a vertikalni video ne koristi prostor ispravno – ostavlja dosta neiskorištenog prostora na bočnim stranama. Možete to pokušati popraviti dodavanjem nekakvih pozadina okolo, ali to i dalje je samo neiskorišten prostor.

 

ZOOMIRANJE NA MOBITELU

Zumiranje koristite samo u nuždi

Zumiranje je primamljiva opcija kako bi vaš video izgledao veći, ali to obično ide na štetu kvalitete. Čak i najbolji fotoaparati nemaju dobro zumiranje. U najboljem slučaju proizvode mutan video.

To je zato što većina mobitela nema optičko zumiranje, nego softversko, koje po kvaliteti nije niti blizu pravog optičkog zuma. A razumljivo je da nemožemo očekivati optičke zumove u mobilnim uređajima.

Ako želite više detalja na vašem videu, trebate se približiti objektu i snimati iz veće blizine umjesto da se oslanjate na tehnologiju zumiranja kako bi snimili neke detalje.

stativ za mobitel

 

Nabavite stativ ili držač.

Koliko god mislili suprotno, ljudska ruka je nesavršena po pitanju mirnog držanja kamere. Ako želite osjetno poboljšati svoje video snimke, uklanjajući zamućenja zbog drhtanja vaših ruku, nabavite stativ, stabilizator, ili držač za svoj mobitel.

Neki od tih uređaja su vrlo skupi, ali postoje i mnogi pristupačni kao što je ovaj stalak za bilo koji smartfon.

 

Pazite na vanjsko osvjetljenje

Ne snimajte video pri slabom osvjeljenju, jer će i video tako izgledati. Moramo imati na umu da se kamere ugrađene u mobitele slabo nose sa različitim osvjetljenjima. Isti problem se javlja i ako okrećete kameru mobitela prema jakom izvoru svjetlosti.

Takav video će također biti neupotrebljiv za gledanje. Foto senzori u kamerama mobitela su prilično jednostavni i nemaju velike mogućnosti prilagođavanja vanjskom svijetlu.

Iako i to napreduje sa najnovijim generacijama mobitela, još uvijek je nedovoljno dobro, pa svakako posvetite pažnju okolnom svijetlu, prilikom snimanja videa.  Snimajte video u okolini koja ima stabilan izvor svijetla.

 

Ne zapostavljajte audio

Video je kombinacija slike i zvuka, zar ne? Slika je vjerojatno privlačniji dio, ali ni zvuk se ne smije zanemariti. Stvarno je neugodno kada morate slušati isjeckani zvuk, nejasne riječi, iritantan glas, itd.

Ako vam se zvuk ne čini dobrim, trebali biste se odmaknuti od neugodnih izvora zvukova na terenu – vaši gledatelji/slušatelji videa znat će to cijeniti. Dakle obratite pažnju da vam ne dopiru neželjeni zvukovi prilikom snimanja, a ako vaš mobitel podržava spajanje vanjskog mikrofona, kvaliteta zvuka bi mogla biti iznenađujuče dobra.

Postoji toliko toga što se može reći o tome kako poboljšati kvalitetu videa sa vašeg mobitela. Nadamo se da će vam ovih nekoliko jednostavnih savjeta biti korisni i da će vam pomoći da napravite svoj mobilni video dobrim, koliko to tehnologija vašeg mobilnog uređaja dozvoljava.

Piše: A.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular