Tehnologija kamera i fotoaparata naših pametnih telefona svake je godine sve bolja i bolja. Samim time poboljšava se i kvaliteta fotografija i videozapisa koje mi kao korisnici radimo. Ipak, kako bi od svojih pametnih telefona mogli izvući maksimum po pitanju kvalitete medija, potrebno je znati neke dodatne sitnice i tajne i upravo ćemo o tome govoriti u nastavku ovoga članka!
Želite li od svojih fotografija izvući najviše? Želite li znati koje su to male tajne ”velikih” majstora, zahvaljujući kojima svaka fotografija može izgledati kao da je fotografirana profesionalnim fotoaparatom? Želite li na najbolji mogući način zabilježiti sve vaše najvažnije trenutke (kojih će definitivno biti, budući da je ljeto u velikom jeku)? U tom slučaju nastavite čitati!
Pravilo podjele na trećine i takozvani ”zlatni” omjer
Naišli ste na neki prekrasan motiv, koje biste željeli fotografirati. No znate li kako pravilno uskladiti kameru? Jeste li ikada čuli za nešto što se zove pravilo podjela na trećine i takozvani ”zlatni” omjer? Radi se o mogućnostima koje vam uvelike mogu pomoći, ako od svojih fotografija želite izvući maksimum.
Pravilo trećina je pravilo koje se odnosi na podjelu ekrana uređaja na trećine (horizontalno i vertikalno). Za najbolju kvalitetu fotografija, preporučuje se smještanje najvažnijih dijelova prizora unutar crta, koje dijele ekran na trećine.
Pravilo zlatnog omjera funkcionira na sličan način. Jedina veća razlika ogleda se u tome što su crte prebačene malo više prema prednjem dijelu prikaza. Dok fotografiranje uz pomoć pravila trećine djeluje nekako više uzbuđujuće, pravilo zlatne podjele daje veću ravnotežu fotografijama. Koje ćete od ovih pravila primijeniti najviše ovisi o vama i vašim preferencama.
Pravila pozadinskih fotografija i prvog plana
Oni koji se jako dobro razumiju u fotografiranje znat će značenje izraza da prvi plan stvara ”zdraviju” fotografiju. U slučaju da odlučite integrirati prvi plan unutar fotografije, ako to pravilno učinite, svojim fotografijama možete dodati još više detalja.
Imate li običaj na primjer, ležati u travi dok fotografirate? Jeste li avanturist i običavate li se satima penjati, ne biste li fotografirali baš tu određenu fotografiju? Ako to običavate raditi možete iskoristiti prednost prvog plana. Na primjer, stavite nekoliko vlati trave ispred same leće ili postavite nekoliko oštrih kamenčića u prvi plan. Na taj način dodatno ćete iskoristiti mogućnosti fotoaparata vašeg uređaja, kao i mogućnosti prvog plana.
Iskoristite linije kako biste odredili dubinu unutar svojih fotografija
Osim igranja s prvim planom i pozadinom fotografija, još jedan način kojeg nije na odmet znati i koji uvelike može pomoći kod poboljšavanja kvalitete fotografija jest stvaranje dubine unutar fotografija. Ovo se može postići korištenjem linija. Samo potražite linije, koje vode od prvog plana fotografije prema dubini i dopustite im neka prolaze kroz vađu fotografiju. Ova mogućnost (ako je pravilno primijenjena) dodatno će doprinjeti kvaliteti fotografije i vašim će slikama dati na tenziji i dinamici.
Naučite pravilno koristiti svjetlost i sjene
Naravno, najvažniji element kod svakog fotografiranja jest svjetlost. Bez obzira na kvalitetu kamere ili fotoaparata na pametnom telefonu, ako je količina svjetlosti niska ili niža od uobičajene, to će drastično utjecati na samu kvalitetu fotografije. Premda danas na tržištu postoje pametni telefoni s odličnim kamerama, koje su donekle riješile ovaj problem, svjetlost je i dalje najvažniji segment kod fotografiranja.
Svjetlost ovisi o tome kakva je ona. S obzirom na to, svjetlost može imati svoju kvalitetu. Ona može biti meka ili primjetna. Ovisno o tome o kakvoj se svjetlosti radi takva će biti i fotografija, dok vrsta svjetlosti ovisi o njezinom izvoru. Sunce je najčešći izvor svjetlosti. Ono pruža vrlo snažno svjetlo i vrlo snažne i primjetne sjene. Zahvaljujući snažnoj sunčevoj svjetlosti, kvaliteta fotografija može biti uvelike povećana. Čak i pametni telefoni, koji na sebi nemaju leće vrhunske kvalitete, mogu dati poprilično kvalitetne fotografije na snažnoj sunčevoj svjetlosti.
No, isto tako sunčeva svjetlost može biti i meka. Ona će biti meka ako se osoba nalazi u sjeni ili ako na primjer Sunce pasivno obasjava neki objekt. Meka svjetlost isto tako može i nastati na primjer u ranojutarnjim ili večernjim satima, kada je Sunce na izlasku ili zalasku. Svjetlost koja dopire iz umjetnih izvora (kao što su recimo žarulje ili bljeskalica fotoaparata) je lošije kvalitete i u pravilu će dati fotografije lošije kvalitete, u odnosu na fotografije fotografirane za vrijeme dnevne svjetlosti, bez oblaka.
Mogućnosti širokog kuta i telefoto zoom
Danas gotovo svaki pametni telefon ima raznolike dodatne mogućnosti i tu i tamo koju dodatnu leću. Zahvaljujući njima korisnik ima dodatne mogućnosti kod fotografiranja. Neke od tih mogućnosti su recimo ultraširokokutna leća ili telefoto zoom. Za najbolju kvalitetu fotografija trebali biste naučiti kako iskoristiti ove dvije mogućnosti na najbolji, mogući način.
Dobro se upoznajte s aplikacijom kamere vašeg pametnog telefona
Osim poboljšavanja u pogledu hardvera (odnosno same kamere ili kamera uređaja) ono što je isto tako vrijedno pažnje jest i softver, odnosno aplikacija kamere. Velika većina novih pametnih telefona unutar svojih aplikacija ima mnoštvo različitih mogućnosti, koje vrijedi isprobati i naučiti što koja od njih radi. Danas većina uređaja omogućuje fotografiranje pritiskom na druge tipke izuzev one koja je točno određena kao tipka kamere. Ovu mogućnost je isto tako poželjno iskoristiti.
Isprobajte specijalne aplikacije kao što su FaceApp, Pixaloop, i druge
Izuzev već dobro poznatih filtera za Instagram i Snapchat, na internetu (posebno unutar Google Play Trgovine) postoje i još neke, vrlo korisne aplikacije. Njih je jednostavno za koristiti i uz malo truda svakoj svojoj fotografiji moći ćete dati neke dodatne efekte ili ih iskoristiti na neki drugi način kako biste od svojih fotografija dobili prava remek-djela. Jedina stvar na koju treba obratiti pozornost prilikom korištenja takvih aplikacija jest privatnost korisnika.
Redovito čistite leće svojih uređaja
Premda ovo izgleda kao nešto što se i ne treba spominjati posebno, jer je previše općenito, velik broj nas vrlo rijetko čisti leće kamera na pametnim telefonima. Kad smo na godišnjim odmorima i dok uživamo u ljepotama Jadranskog (ili nekog inozemnog) mora, kome još pada na pamet čistiti leće kamere? Mnogi od nas na to uopće ne obrate pozornost, ali čista leća kamere često puta može doprinjeti kvalitetnijoj ili manje kvalitetnoj fotografiji. S vremena na vrijeme prebrišite leću nekom nježnom krpicom, kako biste je očistili od mrlja i prašine koja se ondje zna nakupiti.
To je sve! Kako biste postali solidan amaterski fotograf ne trebate završiti neke posebne škole. Dovoljna vam je dobra kamera na pametnom telefonu, malo truda i pokoji savjet. Želim vam mnoštvo kvalitetnih fotografija i uspješne godišnje odmore, gdje god bili!
Piše: I.H.