Mijenja se način optimizacije pozadinskih procesa u Windowsima 11! Task Manager dobio je Efficiency mode!
Korisnici su naviknuti da tijekom rada kod svake verzije Windowsa mogu naći procese koji se odvijaju u pozadini te istodobno koriste dostupne resurse u povećanom opsegu, čak i kad je sustav u optimalnom stanju. Slične aktivnosti možemo pratiti pomoću tzv. Task Managera (upravitelja zadataka) i svima je poznato da s naredbom „End task“ prekidamo procese koji usporavaju rad računala.
Task Manager je alat za kontrolu i praćenje performansi unutar operativnog sustava i daje korisne informacije o tome koliko resursa koriste procesi koji se odvijaju u pozadini. Pod navođenjem resursa mislimo na praćenje korištenja rada procesora, radne memorije, grafičke kartice ili čak bandwitha tj. količine prijenosa podataka u određenom vremenskom razdoblju. Spomenuta „End task“ značajka zbog toga može biti vrlo praktična kad pojedina stavka unutar operativnog sustava intenzivno troši resurse, što onemogućava normalno odvijanje rada i procesa na računalu.
Novo ažuriranje pod nazivom Windows 11 Build 22557 donosi u ovoj domeni veliku promjenu! Microsoft s njime pokušava implementirati novu značajku koja će dopustiti korisnicima da ograniče raspodjelu resursa koja će biti vezana uz procese po pojedinačnoj aplikaciji. Za razliku od „End task“ značajke koja trenutno uklanja cjelokupni proces i može imati neželjene, i ponekad nepredvidive, posljedice za procese u sustavu, nova značajka pod imenom „Efficiency mode“ će izolirati i ograničiti pojedinačne procese te minimizirati njihov utjecaj na ostale procese koji se odvijaju.
„Efficiency mode“ će unutar Task Managera jednostavno reducirati prioritet pojedinačnih procesa.
Uključivanje ove značajke je jednostavno. Potrebno je u Task Manageru desnom tipkom miša kliknuti na pojedinačnu aplikaciju tj. aktivnost koja se odvija te odabrati „Efficiency mode“ iz padajućeg izbornika.
Kako „Efficiency mode“ optimizira procese na Windowsima 11?
U Windowsima 11 moguće je da se procesi poredaju prema rasporedu važnosti koji mogu ići od najnižih do najviših prioriteta. „Efficiency mode“ određeni proces postavlja u status pod nazivom „THREAD_PRIORITY_LOWEST“ kako bi osigurao da se ostali procesi na računalu mogu slobodno odvijati. Ovaj mod većinom će se odnositi na procese u pozadini koji intenziviraju upotrebu procesora. Time se osigurava da rad pojedine aplikacije ne utječe na važnije procese na računalu s kojima bi došlo do poteškoća i neusklađenog rada ostalih aplikacija i programa.
Opisano se odnosi na prvi korak „Efficiency modea“.
Drugi korak „Efficiency moda“ je tzv. EcoQoS, skraćenica od Eco Quality of Service. Radi se o standardu koji je predstavljen 2021. godine i radi se o opcionalnom alatu za developere koji žele efikasnije pokretati određene procese na aplikacijama kako bi umanjili trošenje resursa.
Ako se koristi na odgovarajući način, EcoQoS može značajno produžiti život baterije i korištenje energije, smanjiti korištenje ventilatora na računalu i unaprijediti smanjenje zagrijavanja postojećeg hardvera.
Kad se u Task Manageru pokrene „Efficiency mode“, Task Manager pokreće EcoQoS kako bi osigurao da se cijeli proces odvija na niskim frekvencijama rada. Zbog toga će procesor učinkovitije raditi i manje će snage trošiti, a responzivnost korisničkog sučelja bit će poboljšana.
Microsoft je kroz testiranja također utvrdio da „Efficiency mode“ utječe na brzinu pokretanja aplikacija ili Start izbornika dok su u operativnom sustavu različiti procesi u tijeku. Testiranja je Microsoft provodio unutar jednogodišnjeg razdoblja i rezultati su pokazali kako se na taj način u Windowsima 11 povećala responzivnost aplikacija i programa od 14 do 76 posto.
Kada bi bilo potrebno sažeti učinke, „Efficiency mode“ i EcoQoS donose sljedeća poboljšanja u Windowsima 11:
- dopuštaju korisnicima njihovo samostalno prilagođavanje procesa unutar operativnog sustava bez potrebe da ključnu ulogu u potencijalnim problemima imaju developeri aplikacija
- za korištenje „Efficiency modea“ i EcoQoS-a neke aplikacije već imaju ugrađenu podršku, a u narednom vremenu isti dodatak proširit će se i na ostale popularne aplikacije
- „Efficiency mode“ i EcoQoS pružaju mogućnost da se korištenje snage procesora smanji i do 90 posto
- pomoću njih značajno se utječe na smanjenje temperature hardverskih komponenti te na buku ventilatora
- poboljšavaju izvedbu računala kad su u pitanju multitasking te rad s većim brojem otvorenih programa i aplikacija
- reguliraju zastoje i poteškoće koji nastaju prilikom zagrijavanja računala
- usmjereni su na energetsku održivost i racionaliziraju korištenje raznih komponenti računala.
Dobro je znati kako je „Efficiency mode“ već dostupan kod nekih aplikacija na Windowsima 11. U ovom kontekstu svakako možemo spomenuti Microsoft Edge koji ima ugrađenu podršku za ovu značajku.
Kako bi se „Efficiency mode“ omogućio u Edgeu, potrebno ga je uključiti u „Performance Settings“ izborniku.
Rad „Efficiency modea“ pokazuje se u trenutku kad korisnik vidi ikonu s prikazom srca unutar alatne trake web preglednika. Ova ikona se obično pokazuje kad, primjerice, laptop nije uključen u struju i troši se baterija, a Microsoft Edge će u tom trenutku prilagoditi svoj rad kako bi se ista potrošnja smanjila u najvećoj mogućoj mjeri.
Windowsi 11 su s „Efficiency modeom“ i EcoQoS standardom dobili još jednu novu značajku koja može biti od velike koristi za racionalizaciju rada na računalu. Sigurni smo da će mnogim korisnicima poslužiti za optimiziranje raznih procesa koji se odvijaju u pozadini operativnog sustava.
Na ovaj se način multitasking i rad s većim brojem otvorenih programa i aplikacija mogu još kvalitetnije prilagoditi kako ne bi dolazilo do nepotrebnih zastoja ili „zamrzavanja“, a najveće benefite sigurno će imati baterije i hardver računala jer će se njihova potrošnja u velikoj mjeri smanjiti.
Piše: Ervin Mičetić